Браната Три клисури, најголемата во светот

Браната Три клисури (поедноставен кинески: 三峡 大坝, традиционален кинески: 三峽 大壩, пинјин: Sānxiá Dàbà) се наоѓа во текот на реката Јангце во Кина. Тоа е најголемата хидроцентрала во светот.

Изградбата на браната започна во 1983 година и се проценува дека трае околу 20 години. На 9 ноември 2001 година беше отворен тек на реката и во 2003 година првата група на генератори започна да работи. Почнувајќи од 2004 година, беа инсталирани вкупно 2000 групи генератори годишно, сè додека не заврши работата.

Браната Три клисури,

На 6 јуни 2006 година беше срушен последниот потпорен wallид на браната, со доволно експлозив за да се урнат 400 згради на 10 ката. Завршено е на 30 октомври 2010 година. Беа скоро 2 милиони луѓе преместен главно во новите населби изградени во градот Чонгкинг.

карактеристики

Браната стои на бреговите на градот Јичанг, во провинцијата Хубеи. Резервоарот е именуван по Гороткија и во него може да се сместат 39.300 милијарди м3. Тоа има 32 турбини од по 700 MW, 14 се инсталирани на северната страна на браната, 12 на јужната страна на браната и уште шест под земја, со вкупна моќност од 24.000 MW.

Во првичните планови, оваа единствена брана ќе има капацитет да снабди 10% од побарувачката на електрична енергија во Кина. Сепак, растот на побарувачката тоа беше експоненцијално, и тоа ќе може да обезбеди енергија само на 3% од кинеската домашна потрошувачка.

Ова монументално дело остави 19 градови и 322 градови под нивото на водата, зафаќајќи скоро 2 милиони луѓе и потопено околу 630 км2 кинеска територија.

Оваа брана ќе ги регулира зголемувањето на протокот на оваа река, предизвикана од сезоната на дождови, со што ќе се избегне поплавување на соседните градови. Нивото на водата ќе варира од 50 m до 175 m, во зависност од годишните времиња. Друга цел на нејзината изградба е снабдување со вода на голем дел од кинеското население, со капацитет за складирање од 39.300 милиони кубни метри, од кои 22.150 милиони ќе бидат наменети за контрола на поплавите.

Друга цел е да се генерира електрична енергија, за што ќе има 26 генератори турбина од по 700.000 XNUMX киловати.

Река Јангце

Со изградбата на оваа голема брана, на речна навигација на реката Јангце, што ќе го зголеми економскиот раст на земјата. Но, како дел од развојот и напредокот, околината во која ќе се наоѓа браната Три клисури претрпе големи трансформации.

Овој проект поплави повеќе од 250 км2 земјиште, 13 градови и стотици мали села покрај брегот на реката. Раселувањето од развој принуди повеќе од 1.130.000 луѓе да ги напуштат своите домови, што е најголемо иселување во историјата, поради изградбата на брана.

Само да кажам пример, во текот на 2001 година Шпанија произведе хидроелектрична моќност од 18.060 MW. Браната Три клисури е способна да произведе а годишна моќност од 17.680 MW.

Реката Три клисури Јангце е најубавиот дел од реката Јангце. Тие формираат серија од природни и културни атракции.

Најнови промени во трите клисури

Овој дел од светот некогаш беше опасно место. Иако, од изградбата на браната Три клисури (структурно завршена во 2006 година), нивото на реката се искачи на 180 м (590 стапки) и реката стана многу помирен и пловидбен. Секој ден десетици крстаречки бродови патуваат помеѓу Чонгкинг и Јачанг. Пријатно патување, кое на патниците им дава можност да ја видат убавината на клисурите.

Вовед во грлото

Трите клисури се клисурата Кутанг, клисурата Ву и клисурата Ксилинг. Клисурата Кутанг (/ chyoo-tung / 'Qu (семејно име)) започнува во главниот град на округот Фенџи, околу 500 км низводно од градот Чонгкинг, во населбата Чонкинг. Кутанг е долг приближно 40 км и завршува во округот Вушан (/ Ву-шан / „Планината вештерка“).

Клисурата Ву („Вештерка“) започнува Данинг се приклучува на реката Јангце во Вушан. Патувањето по реката Данинг ги носи патниците низ Малите три клисури, компактна верзија на Трите клисури, која има уште еден комплет најтесен од клисурите, наречен Мини од трите клисури на другиот крај. Клисурата Ву е исто така долга околу 40 километри и се приклучува на Клисура Ксилинг во округот град Бадонг (/ бар-донг / буквално „источно од Сихуан и Чонгкинг“, а всушност само на границата со провинцијата Хубеи).

Клиринг Ксилинг (/ сши-линг / 'западен синџир') дел од Бадонг, на сливот на потокот Шенонг и Јангце. Кристално чистите води, суспендираните патеки и обесените ковчези на потокот Шенонг ги одведуваат туристите освен мини-крстарења за да ја истражат оваа атракција од страна. Пештера Сањоу (/ сан-јо / "тројца патници"), во која се вели дека останале тројца познати антички поетиТоа е прекрасна пештера, „најдобрата пештера во областа Три клисури“. Пештерата Сањоу е на околу 10 километри од Јичанг во клисурата Ксилинг. Клисурата Ксилинг е долга околу 100 километри и завршува во градот Јичанг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Едуардо Хуртадо dijo

    Добро попладне пријатели. Како се Јас се викам Едуардо Хуртадо и сум индустриски инженер. Со месеци работам на развој на некои проекти за хидроелектрична генерација. Оние кои се заинтересирани да знаат за тоа. Пиши ми и ќе ти го кажам името на темата.