Бразил и биогорива

Бразил Таа е една од најважните земји во Латинска Америка поради својата големина и одлична економија што е зајакната со огромната природни ресурси. Но, тоа е исто така меѓу првите во регионот што бара алтернативи за фосилните горива.

Од 2005 година, Бразил произведува биогорива и ја охрабрува оваа индустрија да го снабдува огромното мнозинство на домашниот пазар, особено за земјоделски машини и тешки возила. Тоа е втор најголем производител на биоетанол во светот со 26 милијарди литри и 1,1 милијарди литри биодизел во 2009 година.

Во 2010 година се проценува дека ќе произведе 2400 милијарди литри биогорива.

Бразил планира да стане еден од најважните производители на биогорива во светот. Затоа се вложува многу во оваа индустрија, но им помага и на земјоделците за да можат со своите производи да учествуваат во ланецот на производство.

Во Бразил, различни култури се користат за производство на биодизел, како што се соја, шеќерна трска, касава, јатрофа, па дури и остатоци од банани, алги, меѓу некои други.

Бразил не сака да го стави безбедност на храна Затоа, се согласува со земјоделците, така што тие не го менуваат своето производство, туку дека секој обезбедува одреден сектор.

Државата Бразил спроведува различни политики за промоција за да го зголеми производството, складирањето и транспортот на биогорива што се повеќе профитабилни и можат да ги заменат биогоривата. фосилни горива, како и создавање работни места во овој сектор.

Поради државниот импулс, голем број странски компании инвестираат во биогорива во оваа земја, со што се активира економијата.

Бразил ќе биде водечки играч на пазарот на биогорива во наредните години заради целиот потенцијал и природно богатство што го поседува на својата територија и можноста да ги искористи компаративните предности и да биде конкурентен.

Постигнете одржливо и еколошко земјоделство, одржување на безбедноста на храната и производство на значителни количини на биогорива на подолг рок се некои од предизвиците што Бразил и останатите земји за производство на алтернативни горива мора да ги постигнат за да се одржи економската, социјалната и еколошката рамнотежа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   yan dijo

    За време на неговиот еволутивен процес, човекот доминирал во природата, тој ја направил негов извор на храна и енергија. Пред повеќе од 20000 години тој разбра дека може да користи дрво и суви растенија за да си ја зготви храната и да си обезбеди топлина во ладно време. Овој процес беше природен, бидејќи не ја измени значително енергетската, еколошката и еколошката рамнотежа. За време на индустриската револуција, од каде, за човечкото суштество, започнува еден од проблемите што може да доведат до истребување, бидејќи во текот на последните неколку години, штетата предизвикана на природата стана позабележителна, само погледнува околу нас да знаете дека нешто не е во ред. Предизвиканата нерамнотежа веќе не е главно еколошка, туку вклучува и социјален аспект, прекумерната експлоатација на нашите ресурси ќе биде кулминација на нашето уништување, сега човекот како вид се соочува со многу тешка ситуација, извор на енергија за кој верувавме да биде неограничен сега Има само неколку години да истече. Таканаречените фосилни енергии влегуваат во време на недостиг, што ќе предизвика, очекувано, една од најтрагичните економски кризи во последно време. Целиот свет, главно сиромашните земји, ќе се соочат со повеќе катастрофи, цените на производите вртоглаво ќе се зголемат до неочекувано ниво и светот ќе го доживее најразорниот глад. Тековниот економски систем што управува со повеќето земји на крајот ќе биде генератор на оваа криза, тој е како куќа со карти што порано или подоцна ќе падне. Поради глобализацијата што ја обединува секоја земја со остатокот од светот, сите ќе бидат погодени на еден или друг начин, а некои со поголема сила од другите. Клучно е за една земја или нација да спроведува долгорочни енергетски политики што ги ослободуваат од зависноста од фосилни извори, особено од нафтата. Неконвенционалните извори на енергија играат многу важна улога. Постојат огромни количини на енергија на нашата планета, само сончевата енергија произведува 15 пати поголема енергија што ја трошиме на ден. Овој извор на енергија и многу други како што се ветер, море и биомаса може да бидат решението за оваа катастрофа. Но, без јасни политики, не може да се очекува многу.Бразил, на пример, покрива 50% од потрошувачката на енергија со обновливи извори на енергија, главно биогорива. Бразил рано разбра дека една земја може да напредува со користење на природни и обновливи извори на соодветен начин. Зачудувачки е што скоро 90% од потрошувачката на енергија доаѓа од нафта, 7% од нуклеарна енергија и дека само 3% е покриено со необновливи енергии, бидејќи нема да биде толку изненадувачки за многу нафтени претприемачи, бидејќи изворите на неконвенционална енергија не произведува огромни профити, како и нафтата.