Биоѓубрива против расипување на почвата

биоѓубрива

Земјоделството со текот на годините ја зголеми употребата на хемиски ѓубрива со цел да се задоволи големата побарувачка за храна од страна на населението. Проблемот со овие хемиски ѓубрива е последователното влошување на почвата што го предизвикува. Со цел да се ублажат овие проблеми, на биоѓубрива. Овие биоѓубрива се обидуваат да го намалат влијанието на земјоделството врз животната средина, избегнувајќи го влошувањето на почвата и подобрувајќи го нејзиниот квалитет.

Во оваа статија ќе ви кажеме како биоѓубривата се користат против расипување на почвата и какви предности имаат во однос на традиционалните.

Биоѓубрива против расипување на почвата

органско ѓубриво

Деградацијата на почвата е сериозен и растечки проблем предизвикан од повторната употреба, лошото управување и нерационалното искористување на природните ресурси. Се проценува дека повеќе од 70% од почвата во земјата е физички, хемиски или биолошки деградирана Поради интензивното земјоделство, несоодветното користење на земјоделските инпути, отстранувањето на остатоците од културите и отсуството на органски ѓубрива, нејзината почва се влошува од ден на ден.

Главните проблеми во деградацијата на овој природен ресурс се поврзани со ерозијата, засолувањето и намалувањето на органските резерви, како и тампонирање предизвикано од прекумерна обработка на земјоделски машини. Ова нужно подразбира проблем на физичка деградација. Системите за земјоделско производство имаат важни влијанија врз животната средина, активностите и биодиверзитетот на почвените организми. Нарушувањето и користењето на земјоделските инпути во голема мера го намалија бројот и бројот на биолошките видови што живеат таму.

По промените на користењето на земјиштето во копнените екосистеми, драстично е намален бројот на растителни видови и квантитетот и квалитетот на нивните ресурси варира со различни коренови системи. Ова резултира со помала содржина на органска материја во почвата, што пак го ограничува биодиверзитетот на почвата и достапноста на храната.

Микроорганизми за биоѓубриво

хемиско ѓубриво

Врз основа на горенаведеното, постои потреба да се развијат технологии кои можат да ги зголемат органските резерви на почвата, да ја зачуваат влажноста на почвата, да ја подобрат ефикасноста на користењето ѓубрива и да го намалат загадувањето на почвата и водата. Спроведени се бројни студии за употребата на биоѓубрива како опција за подобрување на условите на почвата и зголемување на приносите. Констатирано е дека примената на органско ѓубриво е многу позитивно за подобрување на условите на почвата со оглед на количината на микроорганизми кои ги поседуваат.

Микроорганизмите имаат различни механизми кои промовирање на растот на растенијата преку симбиоза на ризосферата, најважни се: зголемена употреба на хранливи материи и вода, внесување на азот во растително-почвениот систем со биофиксација од бактерии од родот Rhizobium и др.

Овие биоѓубрива добиваат на сила во однос на обичните ѓубрива бидејќи влијанијата врз животната средина се значително намалени. Благодарение на употребата на микроорганизми способни да ги подобрат условите на почвата и нејзиниот квалитет, можно е да се постигнат подобрувања во приносот на културите без потреба од оштетување на почвата.

Предности на биоѓубрива

употреба на биоѓубрива

Главните предности што ги нудат биоѓубривата се:

 • Намалете ја употребата на хемиски ѓубрива. Како алтернатива на хемиските ѓубрива, биоѓубривата имаат позитивно влијание врз животната средина со намалување на употребата на амонијак во производството на хемиски ѓубрива, намалувајќи ја глобалната потрошувачка на енергија.
 • Развој на култури и одржување на почвата. Употребата на овој микроорганизам ја фаворизира плодноста на земјата и посевите, ја спречува ерозијата и ја фаворизира правилната структура на почвата.
 • Подобрување на нутритивниот капацитет на растенијата. Употребата на овој тип на органско ѓубриво може да ја зголеми апсорпцијата на хранливи материи за растенијата, како што се азот, цинк или фосфор.
 • Тие дозволуваат употреба на органски отпад.
 • Приносот се зголемува за 30%. Подобреното одржување на почвата им помага на растенијата да растат подобро за време на суви периоди.

Главни разлики

Многу фармери не се свесни за регенеративните својства на биоѓубривата во споредба со хемикалиите, создавајќи лажни митови и негирајќи ја нивната употреба. Традиционалните ѓубрива додаваат хемикалии во животната средина, како што се тешките метали кои се наоѓаат во нивниот сопствен состав. Од друга страна, рационалната употреба на биоѓубрива нема негативно влијание врз животната средина бидејќи неговиот состав не содржи штетни елементи.

Покрај тоа, употребата на биоѓубрива го фаворизира антипаразитското дејство и ги зголемува или заштитува растенијата од штетници. Од друга страна, хемиските ѓубрива придонесуваат за опустинување и можат да предизвикаат речиси трајно губење на почвата. Покрај тоа, употребата на биоѓубрива помага во обновувањето на почвите и земјоделските култури, каде органската материја и микроорганизмите можат да ги поправат хранливите материи и да ја подобрат структурата на почвата.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за употребата на биоѓубрива против расипување на почвата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.