Биоразградливи батерии

Денес на пазарот има батерии кои полнат различни електронски уреди со електрична енергија. Батериите се појавија како подобра опција од батериите кои траеја малку и загадуваа многу.

Овие сегашни батерии имаат слични карактеристики со добри перформанси, но се проценуваат новите технологии кои во иднина можат да направат револуција во овој тип на уреди.

на биоразградливи батерии Тие се вид на технологија за која се тестираат неколку прототипови за да можат да ги користат и потоа се деградираат за кратко време бидејќи се составени од природни материјали.

на еко батерии Тие може да се направат со шеќер или други производи со висока содржина на гликоза, како што е сок од дрво, меѓу другите. Тотално е еколошки и лесно се распаѓа.

Овие батерии имаат форма слична на тенка и лесна хартија, но со добар капацитет за полнење и долг работен век покрај тоа што се грижат за животната средина.

Шеќерот е гориво за батеријата и го комбинира со свежа вода за да произведе електрична енергија.

Овој тип на шеќерни батерии се поеколошки отколку литиум јонски батерии Бидејќи траат подолго и исто така се деградираат природно, другите се рециклираат само.

Технологијата напредува и се бараат помалку загадувачки алтернативи на сегашните батерии.

Haveе почекаме неколку години за да видиме дали овој вид еколошки батерии е одржлив и дали може да се произведат во значителни количини.

Позитивно е што се прават истражувања како да се подобрат перформансите и да се намалат влијанијата врз животната средина, бидејќи има сè повеќе електрични апарати на кои им требаат батерии за да функционираат.

Тоа не е научна фантастика, можно е во наредните години да користиме батерии базирани на шеќер или други природни и биоразградливи материјали кои не создаваат отпад или ѓубре.

ИЗВОР: Еко-пријател


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Марио dijo

    РЕФЕРЕНЦЕСАСССССС