Биоразградлив полистирен

El нафта Има повеќе апликации, една од најкористените е правење пена полистирен производ широко користен во илјадници производи со децении. Но, овој производ не само што загадува со своето производство, туку и неговата деградација на животната средина е многу тешка, генерирајќи голема количина на загадувачки отпад.

Истражувачите од Универзитетот Кејс Вестерн Резерв развија пена полистирен биоразградлив чии компоненти се млеко, глина и глицералдехид.

Овој материјал е силен и има слични карактеристики како полистирен на база на нафта. Овој нов производ може да се користи во изолација, пакување, торби, тацни, мебел итн.

Полистиренот е во секојдневниот живот на сите, бидејќи бројот на производи што го користат како суровина е огромен.

Важно е нафтените деривати да започнат да се заменуваат во производството на разни производи бидејќи за кратко време тоа ќе биде економски неизводливо и еколошки неодговорно, заради влијанието врз животната средина што произведува.

Поради компонентите што се користеа за создавање на биоразградлив полистирен и едноставниот процес на производство, овој производ сигурно ќе биде многу достапен по цена и може да се користи комерцијално.

Сè уште не е познато кога може да се произведе масовно, но сигурно за кратко време ќе се најде на пазарот, поради одличните квалитети на овој материјал.

Овие случувања покажуваат дека е можно да се запре во зависност од нафтата и нејзините деривати и дека други еколошки материјали или супстанции може да се користат за разни апликации.

Користењето на овој материјал ќе го намали загадувањето и количината на отпад, бидејќи полистирен се користи во целиот свет и во разни употреби.

Напредокот на технологијата е толку вртоглав што ако се поддржи истражувањето на еколошки материјали, локалната и глобалната еколошка состојба ќе се подобри значително за кратко време.

ИЗВОР: Откритие


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.