Еволуцијата на биомасата во Шпанија

Биомасата е еден од обновливите извори со поголема иднина и потенцијал во нашата земја, затоа што имаме одлични средства да го генерираме: земјоделски, шумски ресурси ... Сепак, сè уште сме далеку од посакуваните нивоа и од тоа да ги искористиме како што можеме. Зошто? Каде сме ние?

За среќа, биомасата е сè поприсутна на нашите простори и има иднина многу ветувачки. Ова се рефлектира во податоците од опсерваторијата за биомаса AVEBIOM, што ги објаснуваме подолу.

Биомаса

Но, пред сè, ќе дефинираме од што се состои оваа обновлива енергија. Она што ние го нарекуваме биомаса е органска или индустриска материја што се користи за генерирање обновлива енергија произлезени од употребата на процесот на согорување на истата оваа материја. Нормално, биомасата се создава со супстанции од живи суштества или нивни остатоци и остатоци. Може да се состои од лисја, остатоци од дрво, остатоци и така натаму.

биомаса

Објаснувајќи го на едноставен начин, ако за земјоделецот отсекогаш се претставувал проблем со остатоците од земјоделските култури, употребата на биомаса е излез, бидејќи целиот овој отпад може да се искористи за производство на електрична енергија, на домашно или индустриско ниво. Производите од биомаса кои се користат за енергетски цели се нарекуваат биогорива, и тие можат да бидат цврсти (за термички и електрични цели) или течни (биогорива). Во моментов е можно да се користи енергија од биомаса на различни начини, од постројки за производство на електрична енергија и топлина до апликации за сообраќај и транспорт.

Следно, ќе видиме различни графикони, кои ја покажуваат еволуцијата на три од главните фактори на енергетскиот сектор: проценета моќност во kW, број на инсталации и генерирана енергија во GWh. Изворот на користените податоци е мрежата специјализирана за овој сектор: www.observatoriobiomasa.es.

Што е Observatoriobiomasa.es?

La Шпанско здружение за енергетска валоризација на биомаса (AVEBIOM) ја создаде оваа веб-страница во 2016 година до доведете податоци и проценки за биомасата на што повеќе луѓе, со главна цел да се соберат, во истата платформа, информации за употребата на топлинска биомаса во Шпанија.

Благодарение на сопствените податоци на АВЕБИОМ и оние што ги обезбеди Националната опсерваторија за котли за биомаса и индексот на цените на биогоривата соработка на компании и субјекти во секторот за биомаса, може да генерира еволуции, споредби и да дава податоци и проценки.

Графикон 1: Еволуција на бројот на инсталации за биомаса во Шпанија

Јасен пример за големиот бум на оваа технологија е зголемување на бројот на инсталации на овој вид обновлива енергија.

Најновите достапни податоци покажуваат дека во 2015 година имало 160.036 инсталации во Шпанија. Зголемување од 25 процентни поени во споредба со претходната година, каде што бројката беше нешто повеќе од 127.000.

Пред 8 години немаше 10.000 2015 инсталации и во 160.000 година тие веќе надминаа XNUMX XNUMX, јасно е дека еволуцијата и зголемувањето на биомасата кај нас е факт што може да се провери и јасно видливи.

Котли

котли за биомаса за домови

Потсетуваме дека овие котли се користат како извор на енергија од биомаса и за производство на топлина во домови и згради. Тие користат како извор на енергија природни горива како што се пелети од дрво, јами од маслинки, остатоци од шуми, школки од ореви, итн. Тие исто така се користат за загревање на вода во домови и згради.

Графикон 2: Еволуција на проценетата моќност на биомаса во Шпанија (kW)

Јасна последица од зголемувањето на бројот на инсталации е зголемувањето на проценетата моќност.

Вкупната инсталирана моќност проценета за Шпанија беше 7.276.992 kW во 2015 година. Споредувајќи го со претходниот период, вкупната инсталирана моќност зголемен за 21,7% во споредба со 2014 година, каде проценката на kW беше нешто помалку од 6 милиони.

Како што може да се види на графиконот, зголемувањето на тежината на биомасата во оваа метрика расте од постојан начин преку годините.

Растот доживеан во однос на вкупната инсталирана моќност од 2008 година до последните податоци дадени во 2015 година е 381%, преминувајќи од 1.510.022 kW до повеќе од 7.200.000.

Графикон 3: Еволуција на генерирана енергија во Шпанија (GWh)

  

За да завршиме со графиконите, ќе ја анализираме еволуцијата во текот на последните 8 години на енергијата генерирана од оваа енергија во Шпанија.

Како и двете претходни мерила, растот е постојан со текот на годините 2015 година, со 12.570 GWh, година со најголем волумен на GWh. 20,24% повеќе отколку во 2014 година. Зголемувањето на енергијата генерирана од биомаса од 2008 година е 318%.

Интеграцијата на биомасата меѓу главните извори на енергија на нашата земја го продолжува својот курс постојано. Јасно да се види нејзината позитивна еволуција само погледнете ги податоците од 2008 година.

Во тој период имало 9.556 инсталации што генерирале проценета енергија од 3.002,3 ​​GWh со проценета моќност од 1.510.022 Kw и во 2015 година, минатата достапни податоци, се зголеми на 12.570 GWh генерирана енергија, 160.036 инсталации и 7.276.992 Kw проценета моќност.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.