Биомасата како извор на шпанска енергија

употреба на шума

Стариот континент или, конкретно, оние земји што ја сочинуваат Европската унија имаат неколку недостатоци и еден од нив е преовладувачката потреба за нафта и гас како извори на енергија.

Долго време, со цел да се ублажи таквата зависност од фосилни горива (кои сочинуваат 99% од нето увозот на Европската унија), посветено е на обновливите извори на енергија, тоа се како што веќе знаеме, почисти и попочитувани со околината.Блаженство просечна енергетска зависност на Европската унија-27 (еден од најмалку снаодливите енергетски региони во светот) беше ништо помалку од 53,4% во текот на 2014 година. Постојан тренд кој продолжува да се зголемува секоја година со огромни чекори.

La Европска асоцијација за биомаса, скратено како АЕБИОМ, спроведе студија во која покажува дека Европа како целина може самостојно за 66 дена во годината само со обновливи енергии.

Во рок од овие 66 дена, 41 би можел да биде исклучиво самодоволен благодарение на биомасата, ова значи, скоро 2 третини од тоа.

Поради оваа причина, Хавиер Диаз, претседател на АВЕБИОМ, односно Шпанското здружение за обновување на енергијата, гарантира дека:

„Биоенергијата е најважниот обновлив извор на енергија во Европа. Веќе е близу до надминување на јагленот за да стане првиот домороден извор на енергија “.

На првата позиција, Шведска

Во случај да има само Шпанија, бројката од 41 ден е очигледно помала, иако произведената биомаса може да ја покрие побарувачката на некои 28 дена, односно еквивалент на не-скок месец февруари.

Нашата земја на европското рангирање е рангирана на број 23, како Белгија.

Директорот на Проектите АВЕБИОМ, Хорхе Хереро посочува дека:

„Сè уште сме многу далеку од земјите што ја предводат табелата, како што се Финска или Шведска, со 121, односно 132 дена“

Сепак, улогата на биомаса за блиска иднина на Европската унија е клучна за да може да се постигне енергетската цел поставена од Брисел за 2020 година.

Биоенергијата ќе придонесе за половина од таа цел и со ова ЕУ ќе достигне 20% од производството на енергија добиена од обновливи енергии.

Хереро објаснува дека:

„Во 2014 година, биоенергијата претставува 61% од целата потрошена обновлива енергија, што е еквивалентно на 10% од бруто потрошувачката на финална енергија во Европа.

пелети за греење

Од друга страна, ладењето и греењето претставуваат приближно 50% од вкупната потрошувачка на енергија во Европската унија, ова значи дека биоенергијата добиена со биомаса е лидер меѓу обновливите извори на енергија за термичка употреба со 88% од употребата на греење и ладење, претпоставувајќи на крајот, 16% од бруто европската потрошувачка на енергија.

Постојан раст на биомасата во Шпанија

Во Шпанија, и покрај тоа што е во долниот среден дел на табелата за рангирање, веќе неколку години спроведува а значителен напор.

Енергетското зголемување на биомасата се размножува експоненцијално и, за помалку од една деценија (помеѓу 2008 и 2016 година), бројот на објекти посветени на биомаса порасна од нешто повеќе од 10.000 200.000 на над 1.000 XNUMX, со просек од XNUMX MWt (термални мегавати).

Исто така, овој вид енергија има голем потенцијал за развој во нашата земја затоа што бербата на шумите може да се удвои без проблем, без да треба да се распределат повеќе ексклузивни хектари за производство на биомаса.

Според податоците на АВЕБИОМ, Шпанија има околу 30% потрошувачка на биомаса што ја извлекува од чистење шуми Додека земји како Австрија, Германија или гореспоменатата Шведска трошат 60% од извлеченото и потсетуваме дека Шведска е на првите позиции со 132 дена само-потрошувачка и, во меѓувреме, Австрија со 66 дена (7-то место) и Германија со 38 дена (17-то место).

Тоа, рече, секторот за биомаса во Шпанија се движи близу 3.700 милиони евра годишно, што претставува 0,34% од Бруто домашниот производ (БДП) и кој постојано се зголемува веќе некое време.

Во последните 15 години, оваа обновлива енергија помина придонесе 3,2% до 6% од примарната енергија потрошена во нашата земја.

Во 2015 година, генерираше повеќе од 24.250 директни и индиректни работни места, од кои половина беа директно поврзани со употребата на шумите (во многу случаи, напуштени шуми) и производството на биогорива.

Овој обновлив извор на енергија и неговото управување, додава Хереро, овозможуваат ефикасна борба против ефектот на стаклена градина и климатските промени, бидејќи тоа е неутрална активност во емисиите на СО2.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.