Биоклиматски куќи (1). Јужна ориентација

Био куќи

на биоклиматски куќи се дизајнирани со принципите на биоклиматска архитектура кои се меѓу другите:

  • За заштеда на енергија
  • Економски заштеди
  • Одржливост
  • Почитување на животната средина

За да се постигнат овие цели, оваа струја на архитектурата предлага на оптимизација на природната средина на специфичното место каде што ќе се гради куќата, зградата или, воопшто, каква било конструкција.

Ориентација

La ориентација можете да изберете пред да ги направите плановите. Во ладни области се препорачува да ги ориентираме деловите од куќата каде што остануваме подолго на југ да се искористи максимумот од жешко од сонцето, што влијае со поголема сила од југ. Да се ​​создаде ефект на стаклена градина во наша корист, најдоброто нешто ќе биде тоа ѕидови од овие простори се застаклен, така што тие ќе се загреваат во текот на денот и ќе зрачи со топлина до куќата од noche, спречувајќи ни да го користиме греење или дека ние го користиме  помалку време. Просторите што помалку ги користиме можат да бидат ориентирани кон север.

Ако вашата земја се наоѓа во топла зона, дистрибуцијата е обратна, односно просторите на куќата што најчесто ги користиме ќе се ориентираме кон север, така, имаме малку сенка во текот на летото, во истите овие простори мора да го поставите застаклени wallsидовида има малку топлина за време на зима.

Да се ​​задржи кул куќа за време на жешките месеци (јули и август), во жешките области што можете да ги инсталирате тенди и ролетни каде што има повеќе сонце, овие додатоци ќе ви помогнат да користите помалку климатизација y ќе заштедите пари и енергија.

Одржливо биоклиматско домување


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.