Биодизелот

биогорива

Со цел да се избегне употребата на фосилни горива што го зголемуваат глобалното затоплување поради емисиите на стакленички гасови, се повеќе истражувања и развој на други видови алтернативни извори на енергија, како што се обновливите извори на енергија какви што ги знаеме. Постојат многу видови на обновлива енергија: сончева, ветерна, геотермална, хидроелектрична, биомаса, итн. Енергија од биогорива, како што се биодизел, е обновлив извор на енергија добиен од органска материја што може да ги замени фосилните горива.

Биодизел или метил естри на масни киселини (FAME) може да се произведат од различни масла и масти преку процес на естерификација, вклучително и семе од репка и сончоглед, соја и ореви од една страна, и масла и масти што се користат од друга страна. Процесот започнува со вадење масло од мрсни растенија. Дали сакате да знаете повеќе за биодизелот? Тука ви објаснуваме с everything.

Важноста на биогоривата

предности на биодизел

Од индустриската револуција, човештвото ги поддржува и промовира науката и технологијата со енергија добиена од фосилни горива. Тоа се нафта, јаглен и природен гас. Иако ефикасноста и енергијата на овие енергии се високи, овие горива се ограничени и истекуваат со забрзана стапкаНа Покрај тоа, употребата на овие горива ќе произведе емисии на стакленички гасови во атмосферата, со што ќе се задржи повеќе топлина во атмосферата и ќе предизвика глобално затоплување и климатски промени.

Од овие причини, луѓето се обидуваат да најдат алтернативни извори на енергија за да помогнат во ублажувањето на проблемите поврзани со користењето фосилни горива. Во овој случај, биогоривата се сметаат за обновлив извор на енергија, бидејќи се произведуваат од биомаса од растителна материја. Растителна биомаса, за разлика од маслото, не се потребни милиони години за да се произведетуку тоа го прави во размер што може да се контролира од човек. Биогоривата исто така често се произведуваат од култури што можат да се засадат повторно. Меѓу биогоривата имаме етанол и биодизел.

Што е биодизел

биодизел

Биодизелот е друг вид биогориво, направени од нови и користени растителни масла и некои животински масти. Бидејќи многу луѓе почнуваат да произведуваат сопствено гориво дома за да избегнат премногу да трошат гориво, биодизелот стана многу познат и се прошири низ целиот свет.

Биодизелот може да се користи во многу возила со дизел мотор без многу модификации на моторот. Сепак, кај постарите дизел мотори може да биде потребен ремонт за да се обработи биодизелот. Во последниве години, во САД се појави мала индустрија за биодизел и некои сервисни станици веќе обезбедија биодизел.

Како се формира биодизел

Процесот започнува со екстракција на масло од мрсни растенија. По рафинирањето, маслото се трансстеризира во FAME или биодизел со додавање на метанол и катализатор. Поради неговите карактеристики многу слични на дизел горивото, биодизелот може да се користи кај дизел мотори со високи перформанси. Покрај тоа, покрај предностите како течно гориво, може да се користи и за производство на топлина и енергија. Фактот дека ова гориво не содржи полициклични ароматични јаглеводороди, овозможува складирање и транспорт без очигледни ризици. Бидејќи доаѓа од растителни масла и животински масти, тој е обновлив и биоразградлив извор на енергија.

Биодизел може да се меша со фосилен дизел во различни пропорции без поголеми промени на моторотНа Сепак, не е препорачливо да се користи мешавина од мала количина дизел без промена на карактеристиките на моторот, бидејќи неговата изведба не може да се гарантира врз основа на досегашните истражувања.

Од друга страна, биодизел има одлични својства за подмачкување бидејќи е оксигенирано горивоЗатоа, во мал дел, може да ги подобри перформансите на дизел горивото, надминувајќи ги дури и придобивките од сулфур. Тоа е слично на нешто што го продолжува рокот на траење. Целосниот процес за добивање биодизел е ефикасен и во квантитативна и во енергетска смисла.

Недостатоци

карактеристики на биодизел

Во споредба со конвенционалните перформанси на фосилно дизел гориво, еден од недостатоците на користењето на биодизел е намалената моќност. Енергетската содржина на биодизелот е ниска. Во принцип, еден литар дизел содржи 9.300 kcal енергија, додека истото количество биодизел содржи само 8.600 kcal енергија. На овој начин, потребен е повеќе биодизел за да се добие истата моќност како кај дизелот.

Од друга страна, важна карактеристика што треба да се земе предвид е цетанскиот број, кој мора да биде поголем од 40 за да функционира правилно. Високото цетанско гориво овозможува моторот да започне брзо и лесно и да се загрее при ниски температури без грешки. Биодизелот има цетански број сличен на дизелот, така што може да се користи во ист мотор без да предизвика големи непријатности.

Друго прашање што треба да се разгледа кога зборуваме за горива е нивното влијание врз животната средина и можните поврзани влијанија што можат да се пренесат на општеството. Во овој случај, може да се каже дека употребата на биодизел како замена или компонента на мешавина на дизел-биодизел Може да ги намали загадувачките гасови емитирани во атмосферата, како што се азотни оксиди (NOx) или јаглерод диоксид (CO2). Следната табела го покажува процентот на намалување на чистиот дизел.

Главни предности

 • Во споредба со дизелот од фосилно потекло, Биодизелот има еколошки предности бидејќи ги намалува емисиите на стакленички гасови.
 • Во споредба со нафтениот дизел, нето јаглерод моноксидот е намален за 78%.
 • Кога биодизелот се додава на традиционалното дизел гориво, дури и во мешавина помала од 1%, подмазноста на нафтениот дизел гориво може значително да се подобри.
 • Тоа е безопасно гориво за животната средина.
 • Изработена е од обновливи суровини.
 • Скоро не содржи сулфур. Избегнувајте емисии на SOx (кисел дожд или ефект на стаклена градина).
 • Подобрете го согорувањето и значително намалете ги емисиите на чад и прашина (до речиси 55%, елиминирање на црниот чад и непријатните мириси).
 • Тој произведува помалку јаглерод диоксид за време на процесот на согорување отколку јаглерод диоксидот апсорбиран од растот на растенијата (затворен циклус на јаглерод диоксид).

Губитникот на оваа информација може да дознае повеќе за овој тип на биогориво за неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.