Биодигестиви во аргентинското село

La Аргентина Таа е една од земјите со најголемо проширување и економски развој на терен.

Но, како и во повеќето земји, имајќи големи изолирани области далеку од урбаните центри, основните услуги како што се светлина, гас, електрична енергија и вода за пиење.

Соочени со оваа состојба, веќе неколку децении, таа почна да се користи биодигестиви во овие рурални области. Употребата на оваа едноставна, но ефективна технологија расте многу.

Се проценува дека низ цела Аргентина има повеќе од 50 биодигестири дистрибуирани во фарми за млечни производи, фарми за свињи, полиња за говеда и други индустриски земјоделски претпријатија.

Причината зошто употребата на биодигестири забрзано се шири и множи се должи на големата предност што ја има оваа технологија, што овозможува производство гас да загрее, генерираат електрична енергија за семејна потрошувачка и за снабдување на потребите на земјоделска активност, како и за екстракција со пумпи за вода за пиење и исто така да се користи како ѓубрива.

Операцијата е многу едноставна и многу е погодна поради количината на суровини што ги создаваат овие претпријатија, како што се ѓубриво, остатоци од земјоделски култури итн.

Трошоците не се високи, па затоа се многу профитабилни опции економски и еколошки одржливи.

Бидејќи количината на отпад е значително намалена, емисиите на јаглерод диоксид y метан генерирани од животни и природни ѓубрива може да се користат за земјоделски култури. Покрај тоа, не зависи од системите за јавни услуги кои се дефицитарни или непостоечки во одредени области и ги комплицираат економските активности.

Овие системи се високо развиени во руралните области на Германија и Бразил поради предностите што ги имаат и придобивките што ги носи, како што се електрична енергија, биогас и ѓубрива со ниска цена, што ни овозможува да бидеме поконкурентни во земјоделската активност.

Во Аргентина, трендот на користење биодигестири сигурно ќе продолжи да се шири.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.