Биогорива од прва генерација

На биогорива Тие можат да се класифицираат во прва, втора и трета генерација според видот на суровината што се користи за производство на гориво.

На биогорива од прва генерација Тие беа први произведени и тие предизвикуваат најголема загриженост бидејќи културите за храна се користат како суровини. Меѓу кои има пченка, шеќерна трска, соја, меѓу другите да се направи биоетанол y биодизел.

САД и Бразил се пионери во овој вид на биогорива и се најголеми производители бидејќи имаат развиено ваков вид на алтернативно гориво многу порано отколку во другите земји.

Овој вид на биогориво е одржлив на краток рок, бидејќи употребата на земјоделско земјиште е ограничена за земјоделски култури кои подоцна се користат за производство на биогорива без да се генерираат. несигурност во храната или проблеми со цената на храната за најсиромашните сектори на населението. Како и проблеми со животната средина, како што се исцрпување на почвата, уништување на шумите, меѓу другите.

Се очекува дека за неколку години само минимален дел од вкупното производство на биогорива ќе биде прва генерација и дека втората и третата генерација ќе бидат најкористени заради нивната поголема одржливост со текот на времето, бидејќи тие не користат прехранбени култури.

Важна променлива да се има предвид дека климатските промени тоа влијае на приносот на земјоделските култури, затоа не е препорачливо преку интензивно одгледување да се произведуваат горива.

ООН ја охрабрува употребата и производството на биогорива, но во неколку извештаи ја покажува својата загриженост да се избегне храна криза добиени од биогорива за кои им препорачува на земјите и компаниите развој на видови на горива на среден и долг рок.

Важен технолошки напредок се постигнува во втората и третата генерација бидејќи тие се најпогодни за замена на фосилни горива кои доминираат на пазарот денес.

Важно е да ги искористите придобивките од биоенергија без создавање нови социјални и еколошки проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.