Сè што треба да знаете за биогасот

биогас

Постојат бројни обновливи извори на енергија, освен она што го знаеме како ветер, соларна, геотермална, хидраулична, итн. Денес ќе анализираме и ќе научиме за обновлив извор на енергија, можеби не толку познат како останатите, но со голема моќ. Станува збор за биогас.

Биогасот е моќен гас извлечен од органски отпад. Покрај многуте придобивки, тоа е форма на чиста и обновлива енергија. Дали сакате да дознаете повеќе за биогасот?

Карактеристики на биогасот

Биогасот е гас што се создава во природна средина или во специфични уреди. Тоа е производ на биоразградливи реакции на органска материја. Тие обично се произведуваат на депонии, бидејќи сите депонирани органски материи се деградираат. Кога споменатата органска материја е изложена на надворешни агенси, дејството на микроорганизмите како што се метаногените бактерии (бактерии кои се појавуваат кога нема кислород и се хранат со метан гас) и други фактори го деградираат.

Во овие средини каде кислород не постои и овие бактерии јадат органска материја, нивниот отпаден производ е метан гас и СО2. Затоа, составот на биогасот тоа е мешавина составена од 40% и 70% метан и остатокот од СО2. Исто така, има и други мали пропорции на гасови, како што се водород (H2), азот (N2), кислород (O2) и водород сулфид (H2S), но тие не се основни.

Како се произведува биогас

производство на биогас

Биогасот се произведува со анаеробно распаѓање и е многу корисен за третман на биоразградлив отпад, бидејќи произведува гориво со висока вредност и создава ефлуент што може да се примени како балсам за почва или генерички компост.

Со овој гас електрична енергија може да се генерира на различни начини. Првиот е да се користат турбини за движење на гас и за производство на електрична енергија. Друго е да се користи гас за да се генерира топлина во печки, печки, сушари, котли или други системи за согорување за кои е потребен гас.

Бидејќи се генерира како резултат на распаѓање на органска материја, се смета за вид на обновлива енергија што е способен да ги замени фосилните горива. Со него исто така можете да добиете енергија за готвење и греење исто како што работи природниот гас. Слично на тоа, биогасот е поврзан со генератор и создава електрична енергија преку мотори со внатрешно согорување.

Енергетски потенцијал

Екстракција на биогас во депониите

Екстракција на биогас во депониите

Така што може да се каже дека биогасот има таков потенцијал што може да ги замени фосилните горива е затоа што тој навистина мора да има голема енергетска моќ. Со кубен метар биогас може да генерира до 6 часа светлина. Генерираната светлина може да достигне исто колку и сијалицата од 60 вати. Можете исто така да управувате кубик фрижидер еден час, инкубатор 30 минути и HP-мотор 2 часа.

Затоа, се смета биогасот моќен гас со неверојатен енергетски капацитет.

Историја на биогас

добивање на домашен биогас

Првиот спомен што може да се забележи на овој гас датира од 1600 година, кога неколку научници го идентификуваа овој гас како оној што доаѓа од распаѓањето на органската материја.

Со текот на годините, во 1890 година, таа била изградена првиот биодигестер каде се произведува биогас и тоа беше во Индија. Во 1896 година уличните светилки во Ексетер, Англија, се напојуваа со гас собран од дигестири што го ферментираа талогот од градската канализација.

Кога завршија двете светски војни, таканаречените фабрики за производство на биогас почнаа да се шират во Европа. Во овие фабрики е создаден биогас за да се користи во автомобилите од тоа време. Резервоарите Имхоф се познати како оние што се способни за третирање на отпадни води и ферментација на органска материја за производство на биогас. Гасот што се генерираше се користеше за работа на постројките, за општински возила и во некои градови се инјектираше во гасоводната мрежа.

Дифузија на биогас беше попречена од лесниот пристап и перформансите на фосилните горива и, по енергетската криза во 70-тите години, повторно започна истражувањето и развојот на биогас во сите земји во светот, насочувајќи се повеќе кон земјите од Латинска Америка.

Во текот на последните 20 години, развојот на биогасот има многу важен напредок благодарение на откритијата за микробиолошкиот и биохемискиот процес што делува во него и благодарение на истрагата за однесувањето на микроорганизмите кои интервенираат во анаеробни услови.

Што се биодигестиви?

постројки за биогас

Биодигестивите се видови затворени, херметички и водоотпорни контејнери каде што се става органска материја и им се дозволува да се распаѓаат и генерираат биогас. Биодигестерот мора да биде затворен и херметички така што анаеробните бактерии можат да дејствуваат и да ја деградираат органската материја. Метаногените бактерии растат само во средини каде нема кислород.

Овие реактори имаат димензии од повеќе од 1.000 кубни метри капацитет и тие работат во услови на мезофилна температура (помеѓу 20 и 40 степени) и термофилна (повеќе од 40 степени).

Биогасот исто така се екстрахира од депониите каде што, како што се полнат и затвораат слоеви на органска материја, се создаваат средини без кислород во кои метаногените бактерии ја деградираат органската материја и генерираат биогас што се извлекува преку проводни цевки.

Предностите што ги имаат биодигестивите во однос на другите капацитети за производство на електрична енергија е тоа што имаат мало влијание врз животната средина и не бараат високо квалификуван персонал. Покрај тоа, како нуспроизвод на распаѓање на органска материја, може да се добијат органски ѓубрива што повторно се користат за оплодување на земјоделските култури.

Германија, Кина и Индија се некои од пионерските земји во воведувањето на овој вид технологија. Во Латинска Америка, Бразил, Аргентина, Уругвај и Боливија покажаа значителен напредок во нивното вклучување.

Апликација за биогас денес

употреба на биогасот денес

Во Латинска Америка, биогасот се користи за лекување на стилаж во Аргентина. Стилот е остаток што се произведува во индустријализацијата на шеќерна трска и во анаеробни услови се деградира и генерира биогас.

Бројот на биодигестиви во светот сè уште не е пресуден. Во Европа има само 130 биодигестири. Сепак, ова работи како поле на други обновливи енергии, како што се сончевата и ветерот, односно, како што се открива и развива технологијата, трошоците за производство се намалуваат и се подобрува сигурноста на генерирањето на биогас. Затоа, се верува дека тие ќе имаат широко поле на развој во иднина.

Примената на биогас во руралните области е многу важна. Првиот служеше за генерирање енергија и органски ѓубрива за земјоделците во најмаргиналните области кои имаат помалку приходи и имаат тежок пристап до конвенционалните извори на енергија.

За руралните области, развиена е технологија која се обидува да постигне дигестири со минимална цена и лесно одржување при работа. Енергијата што треба да се произведе не е толку колку во урбаните области, затоа не е толку условена за да биде висока ефикасноста.

Друга област за која денес се користи биогас Тоа е во земјоделскиот и агроиндустрискиот сектор. Целта на биогасот во овие сектори е да обезбеди енергија и да ги реши сериозните проблеми предизвикани од загадувањето. Со биодигестири, контаминацијата на органската материја може подобро да се контролира. Овие биодигестиви навистина имаат поголема ефикасност и нивната примена, покрај тоа што имаат високи почетни трошоци, имаат и покомплексни системи за одржување и работење.

Неодамнешниот напредок во опремата за когенерација овозможи поефикасно користење на генерираниот гас и постојаниот напредок во техниките на ферментација обезбедува одржлив развој на ова поле.

Кога е вграден овој вид технологија, задолжително е производите што се испуштаат во канализационата мрежа на градовите се исклучиво органски. Во спротивно, работата на варењето на храната може да биде под влијание и производството на биогас да биде тешко. Ова се случи во неколку земји и биодигестивите се напуштени.

Многу раширена практика низ целиот свет е практиката на санитарна депонија. Целта на оваа практика е тоа на елиминирање на големите количини на отпад генерирани во големите градови и со ова, со современи техники, можно е да се извлече и прочисти метанскиот гас што се создава и дека пред неколку децении ова создаде сериозни проблеми. Проблеми како што се смртта на вегетацијата во областите во близина на болниците, лош мирис и можни експлозии.

Унапредувањето на техниките за екстракција на биогас им овозможи на многу градови во светот, како што е Сантијаго де Чиле, да користат биогас како извор на енергија во мрежата за дистрибуција на природен гас во урбаните центри.

Биогасот има големи очекувања за иднината, бидејќи станува збор за обновлива, чиста енергија што помага да се ублажат загадувањето и проблемите со третман на отпад. Покрај тоа, тој придонесува позитивно за земјоделството, давајќи како нуспроизвод органски ѓубрива што помагаат во животниот циклус на производите и плодноста на земјоделските култури.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ек Хорхе Буси dijo

  Боас,
  Истражувам за да направам биодигестер.
  Работејќи во фарма за свињи со 8000 грла, потребна ми е компанија што има искуство во изградба на биодигестири.
  Естоу на регијао до сул.
  Искрено
  Г.Буси