Биогасот се произведува од инвазивни остатоци од растенија

Мексикански сончоглед со кој се произведува биогас

Денес постојат повеќе начини да се генерира енергија преку отпад од секаков вид. Употребата на отпад како ресурси за производство на енергија е добар метод за заштеда на суровини и помага да се стави крај на зависноста од фосилни горива.

Мексиканскиот сончоглед се смета за инвазивно растение во различни области на Африка, Австралија и други острови во Тихиот океан. Па, истражувачи од два нигериски универзитети работеа на студија што промовира производство на биогас и подобрување на ефикасноста од измет од фармите за живина и овие инвазивни сончогледи.

Генерирање на биогас и зголемување на ефикасноста

искористете ги измет од живина

Генерирање биогас од мексиканска живина и измет од сончоглед е одлична идеја, бидејќи на крајот се соочуваме со два големи проблеми: третманот на остатоците од фармите и заканата за автохтоните видови предизвикани од мексиканскиот сончоглед. Претходно, и во Нигерија и во Кина беа спроведени истражувања за искористување на овој биогас. Идејата е да се елиминира инвазијата на ова растение во местата каде што ја раселува родната флора бидејќи и универзитетските истражувачи и IUCN (Меѓународна унија за зачувување на природата) специјализирана група за инвазивни видови истакнуваат дека овие сончогледи се многу опасни во некои заштитени природни области.

Нигерија е една од земјите најпогодени од ова растение и затоа не престануваат да бараат алтернативи за да се запре нејзиното ширење. Покрај тоа, тие не само што се обидуваат да стават крај на ова растение, туку и да се обидат да го искористат нејзиниот отпад. Студијата спроведена од универзитетите во „Ленмарк и завет“, објавена во списанието Енергија и горива, покажува дека остатоците од овие сончогледи имаат голема ефикасност во производството на биогас. Ова се случува благодарение на ко-варењето на мексиканските сончогледи и остатоци од фарма на живина со претходен третман.

Поголема ефикасност со претходен третман

генерација на биогас со претходен третман

Постојат многу начини за производство на биогас. Биогасот може да се користи за производство на енергија бидејќи има висока калориска вредност. Студијата истражуваше претходна обработка на отпад од живина и остатоци од мексикански сончогледи до зголемување на приносот во производството на биогас за повеќе од 50%. Заклучоците од студијата рефлектираат зголемување од 54,44% на приносот на биогас што произлезе од експериментот во кој беше извршен претходен третман и беше споредуван со оној што претходно не бил третиран.

За да дознаете дали ефикасноста ја покрива енергијата што се користи во претходниот третман, се спроведува енергетски биланс. Во енергетскиот биланс се изучува и енергијата што влегува во системот и онаа што е неопходна за сите процеси на производство на биогас, а исто така се мери и енергијата што го напушта системот. На овој начин, имате целосна контрола врз производството и употребата на енергија во секое време.

Па, во енергетскиот биланс што беше извршен, беше забележано дека нето-енергијата беше позитивна и доволно за соодветно да се компензираат топлинските и електричните енергии што се користат во термо-алкалниот пред-третман.

Имајте на ум дека изметот од живина може да содржи хранливи материи, хормони, антибиотици и тешки метали кои се разредуваат во почвата и во водите. Сето ова може да ги загади почвите и водите каде што се испуштаат. Затоа, употребата на овие измет за производство на биогас е целосно оправдана, иако се забележува дека само по себе не е исплатливо да се претвораат во биогас. За да бидат поефикасни, тие мора да се мешаат со растителни суровини, како што е мексиканскиот сончоглед.

Конечно, постојат и други инвазивни растенија во други земји како што се Мексико или Тајван во кои тие планираат да ги трансформираат во биогорива како етанол и исто така се користат за проучување на употребата на биометан.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Lazaro dijo

    Беше многу корисно. На човештвото му недостасува еколошка култура. Ви благодариме