Морски алги да се направи пластика

Системи на алгавентура (AVS), е еден од многуте иновативни стартапи кои учествуваат во програмата за менторство. Компанијата е основана во 2008 година, и доби 5.9 милиони УСД во програмата за финансирање од Одделот АРПА-Е во 2009 година. Но, приказната за АВС навистина започна во 2004 година, кога Унивентура (Матична компанија на АВС), започна да ја истражува идејата за производство на пластика од обновливи извори, наместо од стандардната пластика базирана на нафта.

Пред неколку години, Унивентјур сфати дека основната дејност, ЦД и ДВД, е укината со продажба на дигитална музика. Тогаш беше одлучено дека е потребно да се инвестираат три години од профитот на компанијата во истражување и развој за да се најде нова линија на деловно работење, што ги наведе да бараат одржливо произведена пластика што може да се натпреварува со стандардните пластики базирани на нафта, користени од повеќето производители на пластика.

Откако ги испитале можностите на пластиката од разни видови растенија, тие сфатиле дека алгите имаат потенцијал за одржливо производство на пластика со карактеристики на изведба споредливи со пластиката добиена од нафта. Сепак, за алгите да се сметаат за остварлив ресурс, треба да има технологија за обработка неопходна за значително да се подобри. Тогаш AVS се приклучи на Univenture, со цел да се развијат технологии кои ја подобруваат обработката на алгите за да можат да се комерцијализираат добиените откритија.

Сега, АВС ги презема клучните бариери за трошоците за одгледување и преработка на алги, фази за одводнување и берба од компанијата што ја извлекува водата од алгите, драматично намалувајќи ја енергијата потребна на нормата за пристапи на база на вода. Центрифуги до дехидрираат алги или одделни цврсти материи од разредени раствори.

Fuente: алга ев


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   амелали dijo

    Па, информациите се многу интересни, но морам да направам проект каде што треба да направам пластика без да користам масло. Не знам дали може да ми помогнете. Добро, го чекам вашиот одговор! Ви благодарам.