Обновлива енергија за климатизација: Аеротермална енергија

аеротермална

Претходно зборував за различните обновливи енергии. Геотермална енергија, биомаса и сл. Сепак, постојат и други извори на обновлива енергија кои не се толку раширени бидејќи нивната употреба е прилично локална и за мали места како домот.

Во овој случај ајде да зборуваме за аеротерма. Што е аеротермална енергија, како работи, предности што ни ги нуди и нејзините перформанси.

Што е аеротермално?

Споменав дека аеротермијата е еден вид обновлива енергија бидејќи е практично бесконечна и за да ја произведеме, ни требаат само приближно ¼ електрична енергија. Станува збор за искористување на енергијата содржана во надворешниот воздух за загревање на ентериерот преку употреба на високо-ефикасна топлинска пумпа.

Топлинска пумпа работи со извлекување енергија од едно место за да се даде на друго. За да го направите ова, потребна ви е надворешна единица и една или повеќе внатрешни единици. Енергијата содржана во воздухот на природен начин може да се искористи на неисцрпен начин бидејќи е претставена во форма на температура. Ако ја извлечеме топлината од воздухот, сонцето повторно ќе ја загрее, па можеме да кажеме дека е неисцрпен извор.

аеротермална операција

Енергијата содржана во воздухот природно, во форма на температура, е достапна на практично неисцрпен начин, бидејќи е способна за регенерација со природни средства (загревање со енергија на сонцето), така што аеротермалната енергија може да се смета како обновлива енергија . Користејќи ја оваа енергија, можно е да се произведат топлина и топла вода на помалку загадувачки начин, постигнување заштеда на енергија до 75%.

Како работи аеротермијата?

Нормално се користи за климатизација или климатизација. За да го направите ова, ние користиме топлинската пумпа. Ова е одговорно за загревање или ладење на воздухот во просториите. Функционира благодарение на топлинската пумпа од типот на системот за вода-вода што прави да ја извлече топлината што постои од надворешниот воздух (овој воздух содржи енергија) и да ја пренесе на вода. Оваа вода го обезбедува системот за греење со топлина за загревање на просториите. Топла вода се користи и за санитарни цели.

аеротермална пумпа

Топлински пумпи обично имаат прилично високи перформанси и ефикасност близу 75%. Дури и во зима може да се користи на многу ниски температури со мала загуба на ефикасност. Како може да се добие топлина од студениот воздух во зима? Ова е прашање што луѓето честопати си го поставуваат себеси кога ќе слушнат за аеротермална. Сепак, ова се случува благодарение на топлинските пумпи. Доволно чудно, воздухот, дури и при многу ниски температури, содржи енергија во форма на топлина. Оваа енергија ја апсорбира ладилното средство кое циркулира во внатрешноста на топлинската пумпа, помеѓу надворешните и внатрешните единици.

Општо, надворешната единица делува како испарувач во зима, а внатрешната единица е одговорна за кондензаторот што ја пренесува топлината во водата во колото за греење. Кога станува збор за ладење наместо греење, тоа е обратно

Каде се користи аеротерма?

Аеротермалните системи се дизајнирани да се користат на мали места. Иако има голема ефикасност и перформанси, калориската вредност не е толку за да се загреат големи површини. Тие обично се произведуваат за употреба во единечни семејства, некои многу мали згради, за простории итн.

Аеротермална ефикасност и поени што треба да се земат предвид при неговата инсталација

Кога станува збор за зборување за енергетска ефикасност, зборуваме за COP (коефициент на изведба). На шпански јазик се нарекува коефициент на работа. Нормално, топлинските пумпи што се користат за аеротермална енергија имаат COP од околу 4 или 5, во зависност од производителот. Што значи тоа? Дека за секој потрошен kW-час електрична енергија, аеротермалната опрема може да произведе оптимални услови за работа 5 kW-h топлинска.

Системите се загарантирани да работи до -20ºС. Во случај да не можат да обезбедат точна температура, тие интегрираат опрема за автоматска поддршка. На пазарот постои и опрема што може да работи во комбинација со котли, генерално кондензирање.

аеротермална топлинска пумпа воздух-вода

Иако претходно споменав дека дури и во зима, топлинските пумпи се способни да извлекуваат енергија и топлина од надворешниот воздух, тие се дизајнирани за умерена клима. Со други зборови, колку е пониска надворешната температура, толку повеќе перформанси губи топлинската пумпа. Во моментов тие работат од -20 ° C генерално.

Најважните точки што треба да се земат предвид за ефикасноста на аеротермалните системи да биде што е можно поголема се:

 • Поголема почетна инвестиција во споредба со конвенционалниот систем
 • Локација на надворешната единица (естетика, бучава ..)
 • Во многу студени климатски зони, сезонскиот принос е намален, па затоа се препорачува да се изврши длабинска економска студија.
 • Погодно е да имате систем за греење со ниска температура, како што е подно греење или ефикасни радијатори.

Предности на користење на аеротермална енергија

Мора да земеме предвид дека аеротермалната енергија користи енергија од воздухот, така што е обновлива и бесплатна. Што повеќе можеме да го имаме 24 часа на ден. Ги анализираме и ги набројуваме неговите предности:

 1. Трошоците за одржување се пониски од оние на другите традиционални системи. Бидејќи топлинските пумпи немаат горилник или комора за согорување, тие не создаваат отпад и не бараат чистење.
 2. Инсталирањето е едноставно бидејќи не е потребна површина за складирање на горивото.
 3. Бидејќи не е потребен никаков вид на канал за евакуација на димни гасови, тој не бара оџак на фасадата или на покривот.
 4. Придонесува за безбедноста на домот со тоа што не складира гориво.
 5. Има помала зависност од фосилни горива, така што има многу низок придонес во зголемувањето на ефектот на стаклена градина и климатските промени.
 6. Неговите перформанси обично се доста високи.
 7. Бидејќи нема согорување во аеротермалната опрема, не се произведуваат водени парови што можат да предизвикаат кондензација и оштетување на опремата. Од оваа причина, не само што нема ограничување на температурата за враќање, туку се препорачува аеротермалната опрема да работи пониско, подобро, бидејќи на овој начин неговите перформанси (COP) рапидно се зголемуваат.

Како што можете да видите, аеротермалната енергија е уште еден добар извор на обновлива енергија што, како котли за биомаса и други конвенционални, може да ги климатизира домовите и малите згради на еколошки здрав начин.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   скала на бенџамин dijo

  Здраво Герман, честитки за написот. Ви благодариме што користевте илустрација од нашата страница и остануваме на располагање, поздрав од Toshiba Aire.

 2.   Брајан росалино dijo

  Почитуван Germán Portillo, честитки за вашата страница. Одличен придонес.
  Со почит

 3.   Andrew dijo

  Овој став многу ме шокираше и мислам дека ништо не е точно:

  „Аеротермалните системи се дизајнирани да се користат на мали места. Иако има голема ефикасност и перформанси, калориската вредност не е толку за да се загреат големи површини. Тие обично се направени за употреба во семејни домови, некои многу мали згради, за простории итн. “

  Од една страна, сите комерцијални површини користат аеротерма за климатизација. Трговски центри од 100.000 м3 користат аеротермална енергија. И мислам дека не се мали простори! Калориската вредност е она што е потребно при димензионирање на инсталацијата. Тие можат да бидат 2kW или XNUMXMW. Не гледам каде технологијата спречува да ја димензионира, без разлика колку се големи или мали потреби.