Аеросоли, оние честички кои го фаворизираат ефектот на стаклена градина

аеросол

На аеросолни спрејови тие се мали честички присутни во атмосферата. Тие се одговорни за формирање на облаци и, во исто време, придонесуваат за ефектот на стаклена градина и затоплување клима.

На аеросолни спрејови тие се природно присутни во атмосферата. Тие можат да доаѓаат од шумски пожари или вулкански ерупции, на пример, но исто така и од согорување на горива фосили. Без разлика дали се од човечко или природно потекло, овие фини честички, меѓу другите, се способни да промовираат ефект на дупки во озонската обвивка.

Тие играат улога во формирањето на облаци, модифицирајќи го нивниот состав или нивната природа и на тој начин учествуваат во ефектот на стаклена градина, колку или повеќе CO. Калипсо, сателит на Цнес, ги набудува веќе 9 години со надеж дека ќе го разбере точно нивното влијание. Оваа опрема е способна прецизно да ги мери карактеристиките на различните слоеви на атмосфера.

Cnes е јавна установа задолжена за понуда и спроведување на вселенската политика на Франција во рамките на Европа. Создаден во 1961 година, Цнес измисли ги сателитските системи и фрлачите од утре кои одговараат на потребите на општеството. Cnes игра клучна улога во есена простор nнационално, Европските и меѓународните се движечка сила, на иновациите во корист на вработувањето, и центар на специјализација техника. Во постојан однос со јавните овластувања и научните и индустриските заедници, се подготвува и спроведува програми простор иновативни


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.