Аерозагадувањето влијае на 8 од 10 граѓани во светот

Контаминација

La загадување на атмосферата влијае на повеќе од 8 од 10 граѓани во светот. И ситуацијата продолжува да се влошува, особено во земјите во развој. На 12 мај, Светската здравствена организација објави широк преглед на квалитет на воздухот во урбана средина. Оваа нова база на податоци опфаќа 3000 градови лоцирани во 103 земји, практично двојно зголемување на обемот на претходната студија објавена во 2014 година.

На глобално ниво, нивоата на концентрација на честички парична казна во урбаните области тие се зголемија за 8% во последните 5 години. Ако ситуацијата е повеќе или помалку контролирана во богатите земји, загадувањето на воздухот се влошува во земјите во развој.

Максималниот праг поставен од Светската здравствена организација е 20 микрограми на метар кубен за просечната годишна концентрација на фини честички PM10 во воздухот и тоа се прска во повеќето урбани области на земјите во подем. Најзагадениот град во светот веќе не е Newу Делхи, како што беше во 2014 година, сега е Пешавар, северо-источно од Пакистан, каде што нивото на концентрација достигнува 540 микрограми на метар кубен.

Пешавар, најзагадениот град во светот

Во скоро сите општини со повеќе од 100.000 жители во земји со низок или среден приход, максималниот праг на Светската здравствена организација е надминат, а понекогаш и широко, со рекорди многу повисоки од оние забележани за време на врвовите. загадување во земја како Франција.

Пакистан, Авганистан и Индија се појавуваат како земји со најголем ризик. Во Карачи, економскиот главен град на Пакистан, или во Равалпинди, воздухот не може да дише помалку отколку во Пешавар. Истото важи и во Авганистан, во Кабул и во Мазар-е-Шариф. Индија е исто така на врвот на табелата со многу силно загадени градови како Раипур во центарот на земјата и Алахабад на југоисток од Нуева Делхи, главниот град што претставува концентрација од 229 микрограми на метар кубен.

На земји од заливот тие исто така имаат високо ниво на загадување на воздухот. Во Саудиска Арабија, жителите на Ријад и Ал-ubубаил, на исток од земјата, се предмет на нивоа на концентрација што надминуваат 350 микрограми на метар кубен. Оние од градот Хамад, во центарот на Бахреин, и Маамир, источно, исто така, покажуваат високи нивоа на загадување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.