Водородни автомобили

автомобили со водород

На автомобили со водород Тоа се возила кои се сметаат за нула емисија. Тие работат преку горивни ќелии, во кои водородот се оксидира за да генерира електрична енергија за спроводливост. За време на овој процес се ослободува само водена пареа. Во зависност од моделот, еден или повеќе електрични мотори се одговорни за движењето на автомобилот. Ќе биде поврзан со батерија и горивни ќелии. Овој дел ќе биде комплетиран со резервоар за складирање кој складира водород.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за автомобилите со водород и нивните карактеристики.

Карактеристики на водородните автомобили

работа на водородни автомобили

Штом возачот ќе го стартува автомобилот, првото нешто што треба да го направи автомобилот е да ја наполни горивната ќелија со водород. Таму се меша со кислород извлечена, филтрирана и компресирана однадвор од страна на компресорот. Со овој сојуз ќе се произведува струја и вода.

Важно е дека енергијата се пренесува на батеријата за складирање. Не оди директно до моторот. Процесот се прави на овој начин за да се осигура дека секогаш има струја кога му е потребна на возачот и дека нема непријатни тикови.

Досега, управувањето со возилата со овие карактеристики ќе добива се повеќе следбеници во блиска иднина. Според проценките на Шпанското здружение за водородна енергија (AeH2), индустријата го предвидува тоа 140.000 возила со водород ќе бидат во оптек во Шпанија во рок од 11 години.

Предности на водородните автомобили

одржливи возила

Не загадува

Како што објаснивме претходно, Водородните автомобили испуштаат само водена пареа. Овој тип на возило, наречен електрично возило со водородни горивни ќелии (FCEV), на многу начини наликува на електрично возило. Со тоа што не испуштате штетни материи, ќе помогнете да се заштити животната средина и да се намали сериозното загадување предизвикано од традиционалниот транспорт.

Брзо полнење гориво

Потребни се само 3-5 минути за полнење на автомобил со водород, што е слично на времето потребно за бензин или дизел. Во оваа смисла, електричните возила се деградираат бидејќи им требаат најмалку 30 минути за полнење гориво. Слично на тоа, според податоците на AeH2, просечната цена за полнење гориво на возило со водород е 8,5 евра на 100 километри, што е слично на трошоците за возач на возило со дизел или бензин.

Ги исполнувате целите на ЕУ за намалување на емисиите

Ако поседувате автомобил со водород, ќе почекате (и ќе се прилагодите) на целта за намалување на емисиите на ЕУ за 2030 година. За таа година, емисиите на загадувачи од новите автомобили би требало да бидат 35% помалку од 2021 година.

Минимално одржување

Во споредба со возилата што користат мотори со внатрешно согорување, овие автомобили имаат минимално одржување на моторот и се многу полесни. Водородот е чист во производството и употребата. Поради оваа причина, тие станаа вистински замени промовирани од најнапредните земји во светот. На пример, не случајно Германија издвојува 140 милиони евра секоја година за развој на оваа енергија.

Тие не се бучни

Водородните автомобили се исто толку тивки и без загадување како и традиционалните електрични автомобили. Но, тие ги надминаа во уште еден многу важен аспект: автономијата. ИВториот може да помине просечно 300 километри со едно полнење, додека водородот може да помине повеќе од двојно повеќе.

Можете да паркирате без да платите

Со оглед на тоа што се сметаат за чисти автомобили, автомобилите на водород исто така се означени како „нулта емисија“ од страна на DGT, исто како и електричните автомобили. Ова ги носи истите придобивки што ги уживаат неговите „браќа“ (особено во одредени градови). Меѓу нив, Немаат ограничувања за возење, можат да паркираат во SER зона без да платат, и тие можат да се движат дури и кога договорите за спречување на загадувањето воспоставени во главните градови како Мадрид и Барселона се активираат во одредено време.

Издржуваат екстремни температури

Друга предност на овој тип возила е тоа што, за разлика од 100% електричните возила, тие можат подобро да издржат екстремни температури. Перформансите на автомобилот речиси и не се променети и неговиот опсег не е значително променет, исто како електричен автомобил.

Недостатоци на водородните автомобили

водороден погон

Повисока набавна цена

Луѓето кои произведуваат автомобили на водород работеа напорно за да ги намалат цените, но сепак тие се повисоки од електричните автомобили. Се разбира, тоа зависи од секој производител и секој модел. И покрај тоа, марките кои веќе почнаа да се обложуваат на оваа опција уверуваат дека автомобилите на водород ќе бидат попристапни за неколку години. Во моментов, таа е во тек сметка. Карактеристиките на горивната ќелија и резервоарот за водород што Тие мора да издржат многу високи притисоци се главните причини за нивната висока производна цена.

Неколку места за полнење гориво

Засега мрежата на станици за полнење гориво со водород е навистина апсурдна. Во Шпанија „хидроелектричните генератори“ (попознати) можат да се бројат со рака. Според Националниот центар за водородна енергија, моментално се достапни само шест. Тие се наоѓаат во Севиља, Пуертолано, Албасете, Сарагоса, Хуеска и Барбастро. Другите земји почнаа решително да се обложуваат на оваа алтернатива.

Мала разновидност на модели

При изборот на модел на водород, нема многу опции. Проблемот со оваа технологија денес е што производителите не се осмелуваат масовно да произведуваат модели. Во оваа смисла, ситната мрежа на „хидроелектрични генератори“ споменати погоре има одлучувачко влијание. Неизбежно ќе има верижна реакција. Бидејќи има малку бензински пумпи, а цената на автомобилите е висока, побарувачката е сè уште прениска. Сето тоа значи дека производителите не се осмелуваат целосно да влезат во дистрибутивниот бизнис.

Заземете повеќе простор

Електричните возила со горивни ќелии имаат значителна техничка сложеност. Во повеќето случаи, сите компоненти што ги содржи возилото (мотор, контролна единица и конвертор, менувач, горивни ќелии), особено просторот што го зафаќа резервоарот за водород, ги прават досега произведените модели многу големи.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за водородните автомобили и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.