Шпанските компании сакаат да се обложуваат на обновливи извори на енергија

обновливи канарски острови

 

Ya има 11 земји од нашето опкружување кое ја исполни целта од 20% за 2020 година и што ги исполнува дури и новите цели од 2030 година, како што се Шведска, Финска, Летонија, Австрија и Данска.

Неверојатно, меѓу оние земји што ги исполнуваат целите, се издвојува нашиот сосед Португалија. Кој го има ме клима, исти временски услови достигнува 28%, кога не достигнуваме 17%.

Канарски острови и обновливи енергии

Нов европски предлог

Европскиот парламент се обврза силно на обновливите извори на енергија. Со веќе поставената цел во 2020 година. Новината укажува на следната декада, годината 2030 така што европските земји ќе постигнат дека 35% од нивната енергија е генерирана од индустријата за обновлива енергија.

повеќе обновлива енергија

Тоа е голем напредок, претходните бројки беа 27% за истиот датум. Но, засега, ова е само собраниски предлог. Се надеваме дека тие ќе се остварат, но сега за сега Европската комисија и Советот ќе треба да ги ратификуваат овие цели или не.

Според Хозе Марија Гонзалес, генерален директор на АППА за обновување, тој го има следново мислење: „Се надеваме дека оваа бројка ќе се одржи или ќе биде близу. барем според наше мислење, тоа е дека се активира многу јасен сигнал дека треба да се обложувате на обновливи извори ».

обнова на аукција

Шпанија

За жал, во Шпанија не стигнавме до 17% од вкупната енергија генерирана од обновливи извори. После години без инсталирање на ниту еден мегават од нови обновливи извори на енергија поради декретите на ПП, во последната година се одржаа 3 мега-аукции во Шпанија, ние разбираме дека поради притисокот од Европската унија.

Со овие аукции, ќе треба да ги достигнеме 20% што Европската унија ги бара во рок од две години.

Видови на обновливи енергии

Во Кина има пат со соларни панели. Тоа е еден од примерите дека големите сили веќе силно обложуваат на обновлива енергија. Објаснувањето е едноставно: трошоците се значително намалени.

Револуцијата што се случи во последниве години е дека трошоците, благодарение на кривата на учење, веќе се намалија толку многу што веќе главната опција за изградба на нови централи за производство на електрична енергија во сите земји во светот, тоа е обновлива енергија “, уверува Хеики Вилстет, директор на енергетската политика и климатските промени ПРЕПА.

Шпанските компании сакаат да се качат на возот за обновливи извори

Всушност, многу компании сакаат да се обложуваат на обновливи извори, било да се тоа банки (Банкија или КаиксаБанк), градежни компании, јавни администрации, дистрибутери како што е Ел Корте Инглс, меѓу другите.

Апартманот

Земајќи го примерот на Банкиа, Nexus Energy ќе снабди 100% обновлива електрична енергија со Банкиа, снабдувајќи вкупно 2.398 точки за снабдување, меѓу зградите седишта и филијали, со годишна потрошувачка поголема од 87 GWh. Nexus Energía ја претстави една од најконкурентните понуди на економско и техничко ниво, благодарение на алатките за оптимизација и управување со повеќе точки.

Одлучувачки аспект беше работата за оптимизација спроведена за сите седишта и филијали на Банкија, што ќе значи важна заштеди во банка. Покрај тоа, претпријатието изврши исцрпна студија за секоја точка за напојување за да ги најде своите вистински потреби за електрична енергија.

Каиксабанк

Друг пример е CaixaBank, овој субјект помогна да се започне фабрика за когенерација на биомаса во Вињалес (Чиле), како начин за ги неутрализира емисиите на COXNUMX произлезени од нејзината активност во текот на изминатата година. Пресметувањето на нејзиниот јаглероден отпечаток и поддржувачките проекти кои помагаат во неговото неутрализирање е една од акциите што ја материјализираат посветеноста на CaixaBank за зачувување на животната средина и борба против климатските промени.

Всушност, во Шпанија компаниите за обновлива енергија поставуваат амбициозни и оптимистички цели. Бидете самодоволни до 2040 година со создавање на 100% електрична енергија на обновлив начин. И во 2050 година достигне целосна декарбонизација.

Емисии на СО2

Во моментов тоа изгледа повеќе сон отколку можност, но тоа ќе биде можно само ако постои политичка волја. Само на овој начин нема фосилно гориво да се користи во рок од 3 децении.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.