Шпанија ќе мора да инвестира во електрични автомобили за да се усогласи со ЕУ

електрични автомобили за постигнување на целите на ЕУ

Климатските промени предизвикуваат зголемување на глобалните температури на таков начин што природните екосистеми и ресурси што ги имаме во моментов, нема да бидат на наш дофат. Затоа е потребно што е можно поскоро да се намалат емисиите на стакленички гасови спречуваат зголемување на глобалните температури за 2 степени, како што е наведено од научната заедница.

Еден начин да се намалат емисиите на стакленички гасови е преку електрични возила. Ако ги анализираме главните извори на емисии на јаглерод во Шпанија, ќе откриеме дека возилата и транспортот се меѓу најважните емисии. Колку возила би биле потребни за Шпанија да ги исполни целите на карбонизацијата што ги бара Европската унија за 2050 година?

Намалување на емисиите на стакленички гасови

Шпанија треба да го намали загадувањето преку електрични возила

Европската унија постави цели на декарбонизација за средината на векот. За да се постигнат овие цели, Шпанија е должна да ги намали емисиите на СО2 што е можно поскоро. Еден од најголемите извори на емисии се возилата и превозот. Затоа, за да се исполнат целите наметнати од ЕУ, На Шпанија ќе и бидат потребни околу 300.000 електрични автомобили и 11.000 електрични станици или места за полнење во 2020 година.

Оваа бројка е претставена во извештајот наречен „Декарбонизиран модел на транспорт за Шпанија во 2050 година„во Мадрид. Оваа работа е подготвена од консултантот „Монитор Делоит“ и беше одговорен за фокусирање на подобрувањето на патничкиот транспорт, вклучително и промовирање на возила со помалку загадување. Последново е нешто клучно и потребно за да се постигнат целите поставени од ЕУ, бидејќи во Шпанија, циркулирале само 6.500 електрични автомобили во 2015 година од потребните 300.000.

Инвестиции и пазар на електрични автомобили

точки за полнење на електрични автомобили

Шпанија има бројка еквивалентна на пазарниот удел на продажбата на електрични автомобили 0,2%, далеку под другите европски земји како што се Норвешка (23%) или Холандија (10%). Итноста за зголемување на електричните автомобили во оптек е во претходно споменатото; сообраќајот на возила е тој што генерира најмногу емисии и е оној кој најмногу заостанува во однос на политиките за јаглероднизација.

До денес, секторот е одговорен за 24% од емисиите на стакленички гасови во Шпанија - околу 80 милиони тони - процент од кои мнозинството, 66% одговара на трансфер на патници по пат, додека 28% се стока. За да се постигнат целите на ЕУ, Шпанија мора да ги намали емисиите за 80 и 90% во однос на оние од 1990 година.

За да се добие таков број електрични возила во оптек, би било потребно да се инвестираат од 6.000 до 11.000 милиони евра од сега до 2030 година. Со овие пари, политиките и технолошкиот развој можат да бидат предводени кон преминот од транспорт заснован на фосилни горива во едно врз основа на електрична енергија. Единствениот начин што постои за да се исполнат целите на ЕУ е до 2025 година да има помеѓу 1,5 и 2 милиони електрични возила во Шпанија. До 2030 година треба да има околу 6 милиони и до 2040 година возилата со мотор со внатрешно согорување веќе не можеа да се продаваат.

Исто така, би било потребно да се промовира електричната пруга, која во 2030 година треба да може да превезува 20% од стоката што се движи во Шпанија, за што ќе бидат потребни просечни дополнителни инвестиции од 900 милиони евра годишно до истиот датум.

Со собирање на сите износи на пари потребни за набавка на електрични возила, инфраструктурите за наплата и инфраструктурата за развој на товарната шина, ќе биде потребно да се инвестираат помеѓу 15.000 и 28.000 милиони евра заклучно со оваа година.

Минималниот број на места за полнење треба да биде 4.000 во 2020 година, 45.000 во 2025 година и 80.000 во 2030 година; за споредба, во моментов има само 1.700 во целата шпанска географија. Електричните автомобили денес бараат повеќе и хибридите може да послужат и како транзиција во транспортот и циркулацијата. Сепак, хибридите користат фосилни горива, така што тие би работеле само неколку години.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Josep dijo

    Без брзање, нека одат да купуваат електрични автомобили и нека се тркалаат, ние ќе ги купиме кога ќе им биде појасна улогата што ќе ја играат, º дека тие снимаат, второ.