Шпанија, лош пример во обновливиот сектор

Шпанија треба да го намали загадувањето преку електрични возила Пред обновливи, цела низа околности комбинирани помеѓу економија, демографски движења, климатски промени и технологија, започнаа генерализирана трансформација на глобалниот енергетски систем, каде што деловните можности, работата или економската профитабилност се целосно оперативни, создавајќи деловно вградување дека пред една деценија беше незамисливо и исто така, поддржано и општествено прифатено врз основа на една од најпознатите етикети ... „Одржливост“.

Додека од глобално ниво милијарди се инвестираат во инсталирање на обновливи извори на енергија за неговите повеќе од опипливи придобивки, а тоа можеме да го видиме на следниот графикон на извештајот Рен21„Обновливи извори 2015 - ИЗВЕШТАЈ ЗА ГЛОБАЛЕН СТАТУС“ објавено во декември минатата година.

проток-инверзија-енергии-повторно

Глобална инвестиција, во  обновливи енергии и горива во развиените и земјите во развој помеѓу 2004-2014 година значително се зголеми. Ние го знаеме тоа Шпанија Тој беше рангиран - 2014 година - меѓу седумте водечки земји во капацитет за производство на обновлива енергија во светот, благодарение, главно, на секторот ветер:

 

Иако во реалноста ние имаме „Безлудник“, 2012 година, 2013 година, 2014 година, во инвестиции во обновливиот сектор. Сè уште го имаме истиот инсталиран капацитет. Може да се види на следниот графикон на ИРАНА(Меѓународна агенција за обновлива енергија)

капацитет-енергија-инсталирана-Шпанија

Можеби досега, никој од нашите читатели нема да биде изненаден од податоците. Ние тоа веќе го знаевме ние сме добри производители на обновлива енергија и тоа, од различни причини; криза, закони за самоконсумирање и евентуално други „скриени“ фактори, во последниве години не вложувавме повеќе, во најмала рака. Но Што ќе се случи ако, бидејќи не можеме да генерираме повеќе обновлива енергија, соочени со потребата од потрошувачка, ја повлечеме фосилната количка?

Шпанија и обновливи извори во 2015 година

Од тука е најновиот извештај Шпанска електрична мрежа, компанијата наведени на IBEX35 објави податоци за тоа како ја покривавме нашата побарувачка на електрична енергија во Шпанија во 2015 година. Каде што два податоци се издвојуваат силно во споредба со 2015 година: За жал, потрошивме помалку обновливи извори и многу повеќе јаглен и гас во споредба со 2014 година.

Иако извештајот ни кажува ... „Обновливите извори на енергија одржуваат истакната улога во производството на електрична енергија како целина, но паѓаат за околу пет поени во споредба со претходната година, условено од варијабилноста на производството на хидроелектрична енергија и енергија од ветер, што оваа година забележаа падови од 28,2% и 5,3%. соодветно. Сепак, треба да се напомене дека енергијата на ветерот е технологија со најголем придонес кон вкупното производство на електрична енергија на полуостровот во месеците февруари и мај "

Што се случува кога се зголемуваат емисиите на СО2

Поради надворешни фактори, времето, не успеавме да произведеме повеќе енергија во обновливи извори, доаѓа дилемата дека моравме да ја повлечеме потрошувачката на фосилна енергија, што предизвикува а зголемени емисии на СО2.

Имајќи повеќе емисии на СО2 во 2015 година, ќе мора да платиме повеќе како права на јаглерод. Колку? Точна бројка и со податоци на табелата, Не можеме да го кредитираме, туку проценка:

  • Според Гринпис Шпанија: 2015 година. Haveе мора да платиме повеќе од 100 милиони дополнителни евра во правата на јаглерод за 14 милиони тони СО2 како резултат на масивниот влез на јаглен (+ 22%) и гас (+ 17%).
  • Според земјата: Помеѓу 2008 и 2012 година потроши повеќе од 800 милиони за купување права на СО2.

Вредноста на емисиите на јаглерод може да се консултира годишно во весникот Ел Економиста, а нивната цена се зголемува секоја година.

Без оглед дали ќе го сториме тоа плаќаат повеќе или помалку. Вистинскиот проблем на материјата, според наше разбирање, е дека милиони вишок што можеме да го платиме за зголемувањето на емисиите СО2 поврзан со производство на електрична енергија (2015 година), ќе бидат потрошени залудно, немаат враќање. Сите овие милиони би можеле да се инвестираат во 2012, 2013 и 2014 година за да се зголеми производството на обновлива енергија.

CO2

Значи, Ако до 2015 година веќе не сакавме со снабдувањето со енергија во смисла на „чисти“ енергии, ние ги предвидуваме 2016 и 2017 година во иста насока. Без разлика дали тоа се должи на радикалните промени во климата што ги доживуваме или поради едноставниот факт дека општеството троши сè повеќе електрична енергија.

Иако оваа година се фаворизира кохерентна енергетска политика, што се сомневам со оглед на движењата на ПП и граѓаните, можните резултати од реално производство на енергија не би биле на краток рок. Бидејќи нов парк или нова соларна централа не е проект што се одвива од еден до друг ден

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.