Шпанија можеше да се снабдува само со енергија од биомаса до крајот на годината

земјоделска биомаса

Обновливите извори на енергија се пробиваат на меѓународните пазари со сè подобри резултати. Енергијата на биомасата во Шпанија направи огромен скок, кога на 21 ноември 2017 година, Европски ден на биоенергијата, нашиот континент е во состојба да ја задоволи целата своја побарувачка на енергија од биомаса.

За овие проблеми со обновлива енергија, ние многу добро знаеме дека Шпанија заостанува. Овде, во Шпанија, денот на биоенергијата беше вчера, 3 декември и шпанското здружение за енергетска валоризација на биомаса (Авебиом) изјави дека преостанатата биомаса може да се искористи уште повеќе и да се снабдува енергија за Шпанија со обновливи извори. Може ли Шпанија да ја снабдува својата побарувачка само со енергија од биомаса?

Ефикасна употреба на биомаса

лозова биомаса

Количината на енергија со биомаса што се користи во Шпанија се зголемува бидејќи земјоделската биомаса е локален енергетски ресурс што е достапен од континуирано и во текот на целата година. Економската цена на овој вид биомаса е поевтина од биомасата од шумите. Затоа, потребно е да се зголемат информациите и свеста за употребата на земјоделска биомаса за да се задоволи побарувачката на енергија во Шпанија и да се намали употребата на фосилни горива што ги зголемуваат емисиите и загадуваат повеќе.

Голема предност на биомасата во однос на другите обновливи алтернативни извори на енергија е тоа што е лесна за инсталирање и е економски исплатлива, бидејќи е способна да генерира доволно енергија. Даден еден од најуспешните извори на земјоделска биомаса неговото производство е производство на лоза.

Во финалниот извештај за проектот LИВОТ ViñasxCalor Заклучокот е сумиран дека било можно да се промовира употребата на градинарски резници како енергетски ресурс во регионот на Пенедес (Барселона). Благодарение на употребата на овој обновлив извор на енергија, беше можно да се намали потрошувачката на фосилни горива.

Доколку управувањето и употребата на земјоделска биомаса во Шпанија е добро спроведено, Денот на биоенергијата во Шпанија може да се донесе на 25 ноември, како и во Франција, се повеќе од европскиот просек, што беше 21 ноември. Овој ден на биоенергија е денот на кој, од овој момент, Шпанија можеше да се снабди само со биомаса до крајот на годината. Порано овој ден се слави, тоа ќе значи дека имаме поголем потенцијал да генерираме обновлива енергија од биомаса.

Цел да се донесе денот на прославата

За да се донесе денот на прославата, потребни се повеќе остатоци од стрништа и градинарски работи од земјоделските области. Авебиом нагласува дека има голем потенцијал за производство на електрична енергија од биомаса и дека не се искористува. Изворите од кои би можело да се извлече уште поголема енергија би биле шумски пожари, градинарски марки и градинарски плодови и ластарки. Доколку овие извори се подобро искористени, потрошувачката на фосилни горива и нивната зависност може да се намалат.

Да се ​​биде енергетски самодоволен 28 дена значи дека можете да бидат независни од необновлива енергија скоро еден месец, бидејќи оваа енергија е обновлива и типична за овде, во Шпанија, без да зависи од увозот на нафта или гас.

Зависност од суровини од странство

биомаса за котли

Шпанија ги нема сите суровини што се користат за потрошувачка на енергија од биомаса тука на нашата земја. Тоа е, во случај на некои суровини, како што се биогоривата, Тие доаѓаат од странство, а не од наши земји. На пример, пелетите што се користат за производство на електрична енергија се увезуваат од Португалија.

Од друга страна, материјалите што се користат за домашни котли за биомаса, најчесто се добиваат со наши сопствени ресурси од нашите земји. Биомасата се користи во најголем процент за греење и индустрии за живеење. Во помала мера се користи како биогориво и за електрична енергија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.