Шпанија ги намалува емисиите на гас благодарение на обновливите извори на енергија

Емисии на стакленички гасови

Емисиите на стакленички гасови мора да се намалат за да се исполнат целите наметнати со Парискиот договор. Со намалување на емисиите на гас се обидуваме да ги спречиме разорните ефекти од климатските промени.

Со обновливи енергии, емисиите може да се избегнат бидејќи се работи за чисти енергии. Шпанија испушти 323,8 милиони тони СО2 во 2016 година, 3,5% помалку отколку во 2015 година, како резултат на значително намалување на гасовите од секторот електрична енергија, резултат на пад на употребата на јаглен од 29% и зголемување на хидроцентралата од 25,5% во споредба со претходната година. Дали обновливите извори придонесуваат за намалување на гасовите?

Глобалните емисии на Шпанија беа 2016% повисоки во 13 година отколку во 1990 година. 1990 година е референтна година наметната за емисиите на гасови со Протоколот од Кјото. Сепак, во 2016 година беа емитирани 26% помалку гасови отколку во 2005 година.

Ова е добра вест наспроти ефектите на климатските промени од страна на Шпанија. Нашата земја е многу ранлива на сите климатски последици што ги носи глобалното затоплување. На пример, покачувањето на нивото на морето е доста сериозен проблем.

Шпанија се обврза да ги намали емисиите од индустрискиот сектор за 21% во споредба со 1990 година до 2020 година и емисиите од дифузниот сектор за 10% (што вклучува земјоделство, транспорт, градежништво или отпад и чие намалување делумно зависи од државните политики).

Гасовите од индустријата (цемент, хартија, хемикалии, челик и други минерали), кои сочинуваат 38% од вкупниот број во 2016 година, паднаа за 10%, додека оние од дифузни сектори пораснаа за 0,9% во споредба со претходната година.

Сепак, транспортот, што е активност што најмногу загадува бидејќи има повеќе возила во оптек, Претставуваше 27% од вкупните гасови, што се зголеми за 3,1% во споредба со 2015 година.

Добрата вест е дека ако Шпанија продолжи да ги намалува емисиите, ќе може да ги постигне целите поставени за 2020 година.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.