Чиле планира да ги отстрани фабриките за јаглен

Фабрика за јаглен Доколку политичарите се согласат, Чиле прави огромен чекор напред во својот чекор обновлива политика. Чилеанската земја сака да ја декарбонизира својата економија до 2050 година.

Всушност, Чиле предложи да не се започнува со развој на нови постројки базирани на јаглен, кои немаат системи за зафаќање и складирање на јаглерод или еквивалентни технологии. Покрај тоа, тој вклучува и закажано затворање на објекти од ваква природа што моментално постојат.

Одлуката ја донесоа најважните компании за електрична енергија важно на земјата, како што се АЕС, Колбун, Енел и Енџи во договор со владата предводена од Мишел Башелет.

„Предвидување на нашите заложби за Париски договор и благодарение на соработката на компаниите за генерирање, Чиле ќе има декарбонизиран развој. Ние нема да градиме повеќе термоелектрични постројки на јаглен и постепено ќе ги затвораме и замениме оние што постојат “, твитна претседателот во врска со оваа иницијатива, што го поставува Чиле во првите редови на напорите што се прават во Латинска Америка за борба против климатските промени (феномен генериран од јаглен, меѓу другите стакленички гасови).

Данок на јаглерод во Австралија

Обновливите извори денес

Во моментов, 40% од чилеанската електрична енергија се генерира во термоелектрични централи кои се снабдуваат со јаглен, што го прави овој главен извор на производство на електрична енергија во земјата. Сепак, енергетската промена што ја усвојува е во согласност со важниот напредок што обновливите технологии имале во земјата:

Обновливите извори од март 2014 година одговорија само на 7% од вкупната матрица, што е двојно зголемено заклучно со март 2017 година. Најмногу консолидирана е сончевата енергија, што според Националната комисија за енергетика во февруари оваа година, 76% од проекти одговараа на фотонапонски соларни панелиТака, во Централниот меѓусебно поврзан систем 5% доаѓаат од овој вид енергија. Постојат и ветерни и хидраулични проекти.

Повеќе профитабилност

Покрај тоа што се поодржливи, обновливите извори на енергија се попрофитабилни, или така неколку извештаи за економското влијание велат: Л.Фотоволтаична централа Ел Ромеро Солар, нарачана и поврзана со мрежата во 2016 година, открива дека за време на својот корисен век, проценет на 35 години, тој ќе придонесе 316 милиони долари за Бруто домашниот производ (БДП), „двојно повеќе од еднаква еднаква стандардна фабрика за јаглен.

Ел Ромеро Солар, со 246 MWp, најголемата фотоволтаична централа во Латинска Америка кога започна со работа

соларна енергија и светлосна цена

Иднината

Според чилеанскиот министер за енергетика, Андрес Ребоledедо „Имаме исклучителни услови за развој на обновливи енергии. Си поставивме цел дека до 2050 година најмалку 70% на матрицата се заснова на нив и можеме да достигнеме до 90% “.

на електрични компании Изгледа дека тие се совпаѓаат со владата. Вака тие изразија, во заедничката изјава, од Министерството за енергетика и Здружението на генератори: „Благодарение на значителното намалување на трошоците и масификацијата на технологиите од обновлива енергија што се вметнати во нашата матрица, индустријата за производство на електрична енергија визуелизира сè повеќе обновлива иднина “.

„Одлуката на Чиле е во согласност со прогресивната декарбонизација и го покажува големиот пат што го отворија обновливите енергии благодарение на неговите придобивки”, Посочува, пак, Енрике Мауртуа Константинидис, директор на климатски промени во Fundación Ambiente y Recursos Naturales (FARN).

Така, владата ја истакна длабоката реформа спроведена во последниве години како реагира на јавните политики дизајнирани заедно со јавни и приватни чинители, осигурувајќи дека „енергетскиот сектор води инвестиции и успеа да ги намали драстично нивните цениТој е фокус на привлечност за нови бизниси и има повисоко ниво на конкуренција “.

Извршниот директор за слика на Чиле, Миријам Гомез, рече дека „без сомнение, матрицата насочена кон обновливи енергии и одговорно користење на нашите природни ресурси, преземање одржливи чекори кон иднината, се клучни аспекти за имиџот на нашата земја. Всушност, според извештајот од 2017 година на меѓународниот консултант Ернст и Јанг, Индекс на привлечност на земјата од обновлива енергија, земјата рангира шесто место ширум светот меѓу нациите со најдобри можности во развојот на NCRE “.

  ниска цена на сончевата енергија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.