Цврст отпад

Цврст отпад

Кога производот повеќе не е корисен или ја нема истата функција со која е произведен, тој станува отпад. Постојат многу начини да најдете втор живот за вас како производ преку рециклирање. Сепак, денес ќе се фокусираме на тоа што се Цврст отпад, која е нејзината класификација и од што се состои нејзиниот третман.

Ако сакате да дознаете повеќе за цврстиот отпад, ќе ви објасниме сè детално.

Што се

Сортирање на отпад

Првото нешто е да се знае што е цврст отпад. Познат е и под името урбан цврст отпад, бидејќи огромното мнозинство се произведува во градовите. Тоа се производи кои веќе го имале својот корисен век и кои ја исполниле својата цел. Тие скоро целосно ја намалија економската вредност за повеќето луѓе. Затоа, овие остатоци имаат неколку начини да одат. Првиот е да се оди на депонија за да биде погребан. Вториот е да се запали во согорувач за да престане да зафаќа волумен и последниот треба да се рециклира за подоцна да се реинкорпорира во животниот циклус на производите.

Дел од отпадот од депониите што долго време се депонира, преку нивниот процес на распаѓање, создава она што е познато како биогас. Може да се каже дека тоа е исто така употреба на отпад, бидејќи овој биогас содржи голема количина на енергија што може да се искористи за производство на електрична енергија.

Отпадот може да биде цврст, течен или гасовит, но денес се фокусираме на оние што се солидна состојба. Цврст урбан отпад е тој што се произведува во урбаните центри и нивните области на влијание. Тие се генерираат во домови како што се куќи и станови, во продавници и канцеларии.

Како пример, велиме дека дел од урбаниот отпад се користи хартија, пластични или стаклени шишиња, различни картонски контејнери итн. Другите отпадоци, како што се маслото од возилата и чадот што го создаваме од оџакот, не се категоризираат како цврст отпад.

Класификација на цврст отпад

Раздвојување на отпадот

Да видиме како се класифицира овој отпад. Главно, можеме да се одделиме во опасен и неопасен отпад. Првите се оние кои имаат ризик за здравјето на граѓанинот или за животната средина. Тие имаат тенденција да имаат токсични, корозивни или експлозивни својства. Од друга страна, неопасните не претставуваат опасност за околината или за граѓанинот. Оние што немаат никаква опасност, за возврат се класифицираат како:

 • Обични. Тие се оние што се генерираат во текот на секојдневната рутина во домови, работни средини, болници и амбуланти, канцеларии, продавници итн.
 • Биоразградливи материјали. Тие се способни самостојно да деградираат повеќе или помалку брзо. Нормално, тие завршуваат деградирани, формирајќи органска материја погодна за почвата и дејствувајќи како ѓубриво. Од овој тип, можеме да ставиме примери за остатоци од храна, овошје и зеленчук. За овие остатоци е кафеав контејнер.
 • Инертен. Тие се отпад што не се распаѓа лесно, туку трае подолго време. На пример, имаме хартии и картон. Тие завршуваат деградирачки без потреба од какво било човечко дејство, но потребно е многу подолго од претходната органска материја.
 • Може да се рециклира. Тие се отпад што, доколку е подложен на разни процеси, може повторно да се вметне во животниот циклус на производите. На пример, имаме најсилни чаши, ткаенини, пластика и други хартии.

Друга побрза и поедноставна класификација е да се оддели цврстиот отпад на:

 • Органски Сите се биоразградливи.
 • Неоргански Тие се остатокот од отпадот што, поради неговите хемиски карактеристики и состав, има многу бавна деградација. Многу од овие отпадоци можат да се рециклираат, а некои не. Доколку не е можно рециклирање, тие мора да се третираат според нивната опасност.

Управување со цврст отпад

Контејнери за цврст отпад

Управувањето со урбаниот отпад се спроведува во различни фази. Првиот е оној на селективно собирање. Отпадот собран во различни контејнери за рециклирање. Сопственото собирање и транспортирање на отпад треба да го изврши истиот оператор. После тоа, тие се елиминираат или трансформираат во зависност од природата на секој вид отпад.

Ова се различните видови на управување со цврст отпад:

 • Депонијата Тоа е процес што се користи за елиминирање на опасниот отпад. Земјиште со мала еколошка вредност обично се избира за да ги депонира на земја на расфрлан и набиен начин, така што опасноста не засега никого.
 • Друг процес е согорувањето. Согорувачот е систем што служи за третирање на ѓубре и горење на високи температури. Волуменот на отпад е намален за 90%, а тежината за 75%. Има неповолност што се создава пепел, друг инертен отпад и гасови кои се токсични за луѓето и околината.
 • Одвојување и употреба. Овој тип на управување ги класифицира според местото каде што се произведуваат за да го обноват или да им дадат нов живот. Потребни се техники за обновување и лекување за да имате можност да ги вратите во првобитната состојба или да им дадете уште една нова употреба.

Последици од лошо управување

Влијанија на отпадот

Ова е добро во теорија, но во пракса не се сложува. Секоја земја има различна политика за управување со отпад и двете компании и општата популација немаат основни поими за третман или раздвојување на отпадот. Ако остатоците не се добро одделени од корените, има малку што може да се направи при нивно третирање.

Меѓу негативните последици што ги имаме, го вклучуваме следново:

 • Здравствени ризици. Со лошо управување, здравствените проблеми како што се болестите може да се изведат и индиректно и директно.
 • Негативни ефекти врз животната средина. Природните предели се деградираат и завршуваат загадени, губат својства и функции.
 • Загадување на вода и почва. И исцедоците и испуштањата директно на водните тела завршуваат со загадување на екосистемите и влијаат врз флората и фауната. Воздухот е загаден и со емисии на стакленички гасови.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за цврстиот отпад.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ана Грејс Салазар dijo

  Здраво драги,
  Како прво, заблагодарете се на развојот на оваа илустративна страница. Јас работам во мојата компанија на програма за управување со цврст отпад и нејзината класификација и информациите беа исклучително корисни за мене.
  Навистина ми се допадна јасност со која сè е објаснето.
  Со почит