Хигроелектрична енергија, црпете енергија од влажноста на воздухот.

хигроелектрична енергија

Неколку истражувачи започнаа студија за можноста за извлечете енергија од влажноста на воздухот, во исто време дека тоа би служело за спречување на штета предизвикана од гром и грмотевициДа, тоа може да биде факт во не толку далечна иднина, иако има уште многу да се усоврши овој систем, за безбедна комерцијализација.

Фернандо Галембек, истражувач на Универзитетот во Кампинас во Бразил, тврди и уверува дека ќе може да ја трансформира електричната енергија пренесена во воздухот во елемент на обновлива енергија ефикасен и еколошки. Експеримент спроведен од овие бразилски истражувачи беше да се натовари средина со влажност во која циркулираа честички силициум диоксид и алуминиум фосфат, во кои акумулираната енергија и беше трансформиран во други материјали. За возврат, овој факт потврди дека капките на влага во животната средина се полни со електрична енергија, спротивно на она што се сметаше порано.

Тие може да се инсталираат на многу влажни места, хигроелектрични колектори, што би апсорбирало енергија и би било корисно во домови, фабрики, продавници, големи површини итн. Исто така, на места каде што има почести бури, овие собирачи на енергија би биле инсталирани на апсорбираат електрична енергија y избегнувајте испуштање на гром, што произведува смртни случаи и материјални загуби.

Напредна идеја исто така од избегнувајте електрични кабли, и во кои електричната енергија може да се пренесува преку бранови, како што тоа го правеа досега радио, телевизија, телефон, итн. Подобрувањето на овој експеримент може да значи генерирање на нова обновлива енергија што е почитувана за животната средина. животната средина, а за возврат избегнете ги опасностите создадени од гром.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Abel dijo

  Големи непознати се појавуваат за мене.
  Би сакал да знам дали оваа постапка влијае на облаците?
  до нејзиното природно формирање, автономија, квалитет или издржливост?
  Знаеме дека тие ги регулираат екосистемите со обезбедување вода за сите видови живот.
  Меѓу другото, тие помагаат да се спречи прегревање на планетата.
  Ја споделувам итната потреба да се префрлам на обновлива енергија што не загадува;
  но мислам дека ова ќе ги оштети облаците, оштетувајќи го нивното создавање и квалитети.
  Помало количество облаци ќе ни донесе полоши проблеми:
  дополнително забрзување на глобалното затоплување и уништување
  плодност на почвата (џунгли, шуми, култури, добиток),
  реки (живот на водоносни слоеви, суши) итн. претворајќи ги во пустински области.
  Сакам да мислам дека ова не е друга работа на некој опортунист;
  дека за да се добие финансирање и големи профити ги мами луѓето,
  со аргументи одобрени од група научници платеници.
  Би сакал да истакнам нешто поважно, да информирам и да дискутирам за:
  Велам дека само чистите енергии со нула емисии не се доволни.
  Ако продолжиме да инјектираме повеќе и повеќе енергија, таа треба да излезе некаде
  Мислам дека температурата ќе се акумулира во големи количини,
  уништување и уште повеќе прободување на нашата сакана атмосфера.
  Можеби енергијата може бесконечно да се додаде без да влијае
  животна средина; дури и ако е обновлив и чист?
  Се сеќавам на балон кој се разнесува до пукање или шпорет под притисок што е откриен.