Фотоволтаичниот бум на сончевата енергија се врати во Шпанија

соларна енергија и светлосна цена Главниот град на обновливи извори се свртува кон Кралството Шпанија за да инвестира во фотоволтаична енергија. За разлика од пред 10 години, вашиот приход фундаментално ќе зависи од пазарот наместо за тоа што ќе одлучи Министерството за енергетика.

За жал, Народната партија ја наруши правната безбедност на земјата и ова ги исплаши инвеститорите. Всушност, тоа предизвика А. запре во земјата со повеќе сонце од цела Европа.

За среќа, подобрувањето на пазарот и европскиот политички консензус постигнати по Парискиот договор привлекуваат инвестиции во Шпанија кон фотоволтаични повторно, чие продирање во енергетската мешавина едвај го покрива 3% од побарувачката струја

Калифорнија генерира премногу сончева енергија

Со проценета профитабилност во просек помеѓу 4% и 7%, интересот на фондовите, банките, развивачите на индустрии и играчите на колатерал започнува да генерира нов бум во сончевата енергија.

Следно, ќе видиме некои од копчињата:

Намалување на трошоците на соларниот фотоволтаик

Ова е клучниот фактор за голем поттик што ја доживува оваа технологија на глобално ниво. Денес, фотоволтаичните панели се десет пати поевтини отколку пред една деценија.

Ова значи дека фотонапонската соларна енергија е веќе конкурентна без потреба од субвенции како порано. Всушност, последната студија на Меѓународната агенција за обновлива енергија (ИРАНА) покажува како произведената електрична енергија со фотоволтаична соларна енергија е онаа што стана најевтина од сите обновливи технологии.

Остриот пад на цените се должи на производството во Кина, каде што практично се произведуваат 100% од плочите. Некои консултанти специјализирани во овој сектор предупредуваат дека мора да се земе предвид дека Кинезите тие би можеле да почнат да поскапуваат цената на табличките со оглед на тоа што тие немаат значителна конкуренција ширум светот.

Достапно многу сонце

Друг одлучувачки фактор кога станува збор за обложување на Шпанија е капацитетот што го има оваа територија, со оглед на висок соларен ресурс. Всушност, тоа е земјата во Европа која има најмногу сончево зрачење. Земјата го искористи тоа за да го искористи туризмот. За жал, енергетските капацитети се недоволно искористени. Ако ги погледнеме податоците, тие беа инсталирани во Шпанија на крајот на 2017 година 4.675 MW фотонапонска моќност, додека во Германија, чиј сончев ресурс е многу оскуден и има слично проширување на земјиштето, веќе работат повеќе од 40.000 MW.

Идна декарбонизација

Друг важен фактор за обложување на обновливи извори е високото ниво на посветеност што Европската унија ја стекна во борбата против климатските промени и декарбонизацијата.

Ова принудува да се стави крај на емисиите во 2050 година и ова вклучува решително зголемување на производството на електрична енергија преку обновливи извори. Затоа земјите-членки започнуваат аукции за инсталирање на овие технологии што им овозможуваат да ги исполнат своите квоти. Да се ​​исполнат Договори од Париз потпишан во 2015 година, експертите укажуваат на електрификација на економијата.

Ова ги тера многумина да мислат дека побарувачката на електрична енергија ќе расте силно во следните години. Доказ за тоа е решителниот облог што го прават многу автомобилски фабрики за електричен автомобил.

аквизиција на нови електрични возила

Намалете ја документацијата и помалку регулаторната несигурност

Фотоволтаичната енергија докажа на последната аукција за обновување дека може да се натпреварува без јавни субвенции. Тоа е, по цени на пазарот. За среќа на државната каса, зависноста на Управата е сè помала. Намалете ја документацијата при инсталирање нови објекти, и почитувањето на регулаторната рамка, ќе помогне енормно да се привлечат нови инвестиции.

PPA (договор за набавка на електрична енергија)

Како новина, имаме производ познат како PPA (договор за набавка на електрична енергија). Тоа е долгорочен договор помеѓу генератор кој продава енергија по одредена цена и потрошувач што ја купува. Овој производ е клучен, имајќи предвид дека без државна помош, банките и фондовите се согласуваат да придонесат капитал користејќи го овој ЗЈН како колатерал, што овозможува развој надвор од неодамнешните аукции и каков било вид на помош.

Соларна енергија Шпанија

Како што објасни генералниот директор на фотоволтаичната асоцијација УНЕФ, Хозе Доносо, „има помеѓу 1.000 мегавати и 2.000 мегавати надвор од 4.000 мегавати доделени на аукцијата што се развива сега со ЗЈН или директно по пазарна цена“. Има дури и подготвени инвеститори да претпостави ризик од нестабилноста што ја нуди приходот што доаѓа од пазарот на големо, што има прилично голем флуктуација.

Друга важна точка е обновениот интерес на банките за финансирање на овие проекти. Сепак, ризикот на пазарот и лошите искуства во минатото ги прават повеќе скрупулозен при инјектирање средства. Сепак, извори од индустријата објаснуваат дека постојат меѓународни банки кои се поактивни и исто така ќе се борат против Шпанците.

Дињата за производство на електрична енергија што беше во рацете на големите „комунални услуги“ ќе биде поделена се повеќе. Олигополот на производството е скршен. Всушност, Пензиски фондови (Алијанц, јавни институции во Хонтарио), од ризичен капитал (Серберус, ККР, Оактри) или од инфраструктури (ГИП, Брукфилд) странците со решителност влегуваат во секторот.

Португалија ќе снабдува четири дена со обновлива енергија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.