Фоен ефект

заматеност на фоен ефект

El Фоен ефект Тоа е феномен поврзан со топол и сув ветер кој доаѓа од северот на Алпите. Кога воздушната маса ќе наиде на планински венец, таа е принудена да се издигне, што доведува до овој природен феномен. Иако е локален ефект, тој е присутен во повеќето планински области и долини низ светот.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е ефектот Фоен, неговите карактеристики и последици.

Што е Фоен ефект

каков е ефектот на фоен

Фоен ефектот е метеоролошки феномен кој се јавува кога воздушните маси минуваат низ планински венец. Како што воздухот се крева и се лади на ветровитата страна на планината, тој ослободува врнежи. Меѓутоа, како што се спуштате од подветрената страна, сега сувата воздушна маса се загрева и губи голем дел од својата влага, создавајќи потопли, посува услови на другата страна на планината.

Фоен ефект, познат како „Фоен ветер“ или „јужен ветер“, Тоа е природна појава која се јавува во одредени планински предели низ светот, фокусирајќи се на оние кои се наоѓаат на големи надморски височини.

Кога воздушниот тек ќе наиде на опструкција како што е планина, тој се подложува на процес познат како орографско издигнување. За да се надмине пречката, воздушната маса мора да се подигне, предизвикувајќи нејзината температура да опадне. Ако воздухот има доволно влажност, тоа може да предизвика кондензација на водена пареа, која формира облаци и последователно врнежи. По врнежите, воздушната маса која ќе стане помалку влажна, ќе се спушти од планината што ќе предизвика нејзино загревање.

Кога станува збор за времето, Фоен ефектот е одличен пример за тоа како движењето на воздухот и обликот на земјата може да предизвика изненадувачки разлики во временските услови. од двете страни на планина или венец. Овој факт може да има значително влијание врз количината на врнежите и климата во погодените области.

Како се произведува

Фоен ефект

Како што воздухот се издигнува на страната на планините на ветрот, тој се лади и ослободува влага како врнежи. Штом воздухот ќе стигне до врвот и ќе почне да се движи надолу по залената страна на планините, тој се загрева и станува посува поради компресијата на воздухот. Ова нагло зголемување на температурата и намалување на влажноста е познато како Фоен ефект.

Овој феномен се активира кога воздушна струја ќе дојде во контакт со планина и ќе помине над неа. Ефектот се јавува во неколку различни фази. Кога протокот на воздух богат со влага ќе наиде на планински венец, тоа се нарекува „влажен проток на воздух“. Во повеќето случаи, овој проток на воздух содржи водена пареа, која е главната форма на влага што се наоѓа внатре.

Кога воздушната маса ќе наиде на планина, таа се подложува на процес на издигнување на страната на ветерот (свртена кон ветрот). Ова се случува поради пејзажот, што ја принудува воздушната маса да се подигне. Како што се крева воздушната маса, таа адијабатично се лади.

Кога температурата на воздухот се намалува до одреден степен, водената пареа присутна во атмосферата се трансформира во облаци кои имаат вертикален развој. Овој феномен е предизвикан од орографско форсирање. Облаците кои се формираат кон страната на ветерот имаат потенцијал да произведат врнежи.

Како што воздухот доаѓа и минува над врвот на планината, тој ја губи влагата преку врнежите и станува посува. Откако ќе стигнете на другата страна на планината, почнете да се спуштате на подветрената страна. За време на ова спуштање, Воздухот се подложува на адијабатска компресија, што предизвикува негово прегревање.

Феноменот на адијабатско загревање се јавува кога воздухот се спушта и се компресира, предизвикувајќи зголемување на температурата. Оваа компресија не е придружена со никаков пренос на топлина, па оттука и терминот „адијабатски“. Последователно, како што се зголемува температурата на воздухот, тој добива и способност да задржува повеќе влага, што има ефект да го направи воздухот помалку влажен.

Додека воздухот се движи над планината, тој поминува низ неколку фази; вториот е познат како Фоен ефект. Оваа фаза е идентификувана со топол, сув воздух на подветрената страна на планината. Временските услови на оваа страна на планината се значително различни: температурите се значително повисоки, а воздухот е значително посув во споредба со ветровитата страна.

Последици од ефектот Фоен

планинска облачност

Фоен ефектот е метеоролошки феномен кој има значително влијание врз временските шеми. Нејзините ефекти може да се забележат во различни региони во светот. Во регионите каде што се јавува ефектот на Фоен, може да има различни влијанија врз природната средина. Овие влијанија можат да бидат поволни или неповолни и зависат од големината и посебните околности на регионот.

Влијанието врз животот на растенијата може да биде значајно бидејќи има потенцијал да ги подигне температурите и да ги намали нивоата на влажност на падините на планините кои се движат против ветерот, што може да влијае на вегетацијата на различни начини. Ова може да доведе до процут на растителни видови кои добро се прилагодуваат на топли, суви средини или исчезнување на вегетацијата што напредува во постудени и повлажни клими.

Опасност од шумски пожари Тоа е засилено со комбинација на топли, суви и ветровити услови кои често се поврзуваат со ефектот Фоен. На места каде што преовладуваат овие услови, сувата вегетација, како и изобилството на запалив материјал предизвикан од мртвите гранки и лисјата што паѓаат, може да го влошат ширењето на шумските пожари.

Влијанието врз дивиот свет е важна последица на изменетите климатски услови. Неможноста на некои видови да се прилагодат на овие промени може да предизвика промени во дистрибуцијата на одредени видови, како и промени во интеракцијата помеѓу предаторите и пленот.

Достапноста на слатка вода во локалните реки и потоци може значително да биде под влијание на ефектот Фоен, кој има способност брзо да го топи снегот на подветрените падини. Ова, пак, може да ги промени моделите на истекување и водните ресурси.

Влијанието на ефектот Фоен врз ерозијата на почвата не може да се игнорира бидејќи се покажа дека има значително влијание. Силните ветрови кои го придружуваат ефектот Фоен ја зголемуваат ерозијата на почвата, што може да доведе до намалување на квалитетот и плодноста на почвата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е ефектот Фоен и неговите карактеристики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.