Фаќањето на CO2 е потребно за да се намалат емисиите на стаклена градина

Емисии на СО2

За да се постигне главната цел на Парискиот договор за зголемување на просечните глобални температури над два степени, потребно е зафаќаат голем дел од СО2 емитиран од растенијата кои согоруваат фосилни горива за да генерираат енергија.

Целта е да се стабилизира планетата и ние мора да придонесеме не само со намалување на емисиите, туку и со нивно фаќање и вадење од јаглеродниот циклус. Како имате намера да го фатите СО2?

Фати СО2 и Едвард Рубин

Едвард рубин

Едвард рубин Тој е еден од водечките експерти за апсење на СО2. За време на неговата кариера тој во голема мера се посвети на истражување на фаќање, транспорт и складирање на СО2 емитиран од термоелектраните од Универзитетот Карнеги Мелон (САД). Благодарение на неговото долгогодишно знаење, тој ја водеше оваа област на истражување во сите извештаи издадени од IPCC.

Рубин смета дека огромното мнозинство на климатски модели кои симулираат идни услови на нашата планета не замислуваат брзо намалување на емисиите, како што е оној што земјите предложија да го направат преку Парискиот договор, без зафаќање и геолошко складирање на СО2.

Невозможно е да се намалат емисиите толку брзо како што напредува енергетскиот премин кон обновливи извори. Затоа, потребно е да се фати емитираниот CO2.

Решение за емисиите на гасови

Фаќање на СО2

Бидејќи не е толку лесно да се запре употребата на јаглен и нафта, а најпопуларните обновливи извори како ветер и сонце се развиваат брзо, но недоволно, невозможно е да се постигне 2% намалување на СО80 до средината на векот без СО2 да биде зафатен од атмосферата.

„Ивееме во свет зависен од фосилни горива, каде што е многу тешко да се одвои општеството од нив и покрај сериозноста на климатските промени“, вели Рубин.

Научното знаење за СО2 и неговиот животен циклус е доволно напредно за да развие и имплементира техники кои помагаат во фаќање, транспорт и складирање на СО2. Само на овој начин може да се намали големата количина на СО2 присутна во атмосферата во моментов. Потребно е, за да се спроведат овие планови, инвестициите за зафаќање на СО2 да се регулираат преку прописи.

„Пред една деценија беа направени однапред некои инвестиции, бидејќи компаниите сметаа дека ќе бараат релевантни напори за да се избегне загадување, но штом се исцрпе изгледите за силно политичко дејствување во врска со ова прашање, тие престанаа да инвестираат“.

Меѓу инвестициите што беа направени, некои од нив беа извршени во Шпанија. Европската комисија додели 180 милиони евра на проект за зафаќање и складирање на СО2 во Компостила, фабриката на Ендеса лоцирана во Кубилос де Сил (Леон), која беше прекината во 2013 година, делумно поради падот на цените на правата за емисија во ЕУ.

Потреба за законодавство

Рубин потврдува дека е потребно да се воспостават регулативи што придонесуваат за ориентација на пазарите и инвестициите да работат со зафаќање на СО2. На пример, кога излезе законодавството што ја регулираше циркулацијата на возилата што емитираа повеќе гасови, Инсталирани се катализатори за да се намали емитираната СО2.

Бидејќи стои деловна активност зад производството на електрична енергија, тешко е да се обложувате на снабдување што ја исполнува оваа растечка побарувачка со обновлива енергија. Ниту, пак, ќе видите намалување на емисиите без да има регулатива зад тоа.

Фаќањето на СО2 се разликува од обновливите извори на енергија по тоа што не само што е способно да произведува електрична енергија, туку и ја троши. Затоа, единствената причина за зафаќање на СО2 е да се казни за Закон за емисии на СО2 што немаат придружено зафаќање. 

Рубин потврдува дека да беше така, нема научна или технолошка бариера што би спречила зафаќање на СО2 ширум светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Раул dijo

    Голема дилема, додека дел од светот станува свесен за климатските промени, Соединетите држави со Доналд Трамп во првите редови се оддалечуваат од меѓународните договори за контрола на емисиите, неразвиените земји и земјите во развој ги немаат потребните технологии за контрола на поефикасните емисии , развиените земји ги купуваат квотите за емисија на сиромашните земји, затоа што пред се тие се наметнати за да преживеат, па што да се прави? каде ќе одиме на оваа луда трка?