Трикови како да ја загреете куќата без да трошите за греење

ладна куќа

Како што наближуваат постудените месеци, цената на сметките за електрична енергија поради користењето на парното значително се зголемува. Сепак, ги има многубројни Трикови како да ја загреете куќата без да трошите за греење.

Во оваа статија ќе ве научиме на најдобрите трикови како да ја загреете куќата без да трошите за греење.

Зголемување на трошоците за греење

Најдобрите трикови како да ја загреете куќата без да трошите за греење

На пример, податоците на Pwc покажуваат дека во Шпанија просечниот годишен трошок на едно семејство за греење на природен гас е помеѓу 760 и 928 евра. додека за греење на струја се движи меѓу 1.960 и 2.168 евра. Затоа е од суштинско значење да бидете снаодливи и да избегнувате секојдневна употреба на греење во пресрет на студот. Не само што ова е исплатлива опција, туку и има корист за животната средина.

Во текот на зимската сезона, нашите домови стануваат светилиште на удобност, спокојство и удобност што е во спротивност со студените и влажни услови надвор. Сепак, одржување на топла средина со користење на системи за греење може да се претвори во значителен финансиски товар, кој сочинува до 46% од потрошувачката на енергија во домот, што можеби не е прифатливо за секого. Затоа, од суштинско значење е да се истражат алтернативните методи за загревање на нашите домови, а постојат и трикови како да го загреете домот без да трошите за греење.

Најдобрите трикови како да ја загреете куќата без да трошите за греење

Трикови како да ја загреете куќата без да трошите за греење

Користете килими на подот

Првиот чекор што треба да се земе предвид за да се зачува топлината во вашиот дом е подот. Важен дел од студот или топлината присутен во домот доаѓа од земјата. За ефикасно одржување на топлината, препорачливо е да се постават доволно килими за да се задржи создадената топлина. Овој пристап е ефикасен за спречување на ладење на подот, со што се избегнува потребата од греење.

Затворете ги вратите секогаш кога е можно

За одржување на топла средина дома, Важно е да ги држите вратите затворени секогаш кога е можно. Оставањето на сите врати отворени може да предизвика дисипација на топлина на поголема површина, предизвикувајќи пад на температурата. Се препорачува да се чуваат вратите затворени за да се задржи топлината и да се обезбеди топлината на секоја соба.

Избегнувајте да имате голи ѕидови

За да се спречи навлегувањето на студениот воздух, се препорачува да се покријат ѕидовите, особено оние кои се изложени нанадвор. Тоа може да се постигне со поставување книги, слики или полици на ѕидовите. Притоа, Ќе се создаде дистрибуција на енергија помеѓу предметите, со што ќе се зголеми температурата на просторијата.

Користете свеќи

Употребата на свеќи преовладувала низ историјата за бројни цели. Од извори на светлина до поставувачи на расположение, свеќите одиграа витална улога во различни култури и традиции. Тие можат да се користат за релаксација, медитација, па дури и како форма на ароматерапија. Без разлика дали е направен со пчелин восок, соја или парафин, Свеќите имаат уникатен квалитет кој може да ја трансформира обичната средина во пошармантна средина.

Свеќите се одличен додаток за секој дом. Не само што имаат пријатен мирис, туку можат да создадат и пријатна атмосфера. Може да се користат дури и како извор на топлина во затворени простори доколку се рамномерно распоредени низ просторот. Сепак, Важно е да запомните дека секогаш треба да внимавате кога ги користите, особено кога има луѓе. Палењето свеќи во празна куќа може да биде опасно, па затоа е најдобро да почекате додека некој да биде наоколу за да надгледува.

Топла комбинација на бои

Кога се одлучувате за шема на бои за ѕидовите, се препорачува да изберете нијанси кои предизвикуваат топлина. Изборот на вистинската боја за ѕидовите е од суштинско значење кога создавате пријатен дом. Ако куќата се наоѓа во област каде што преовладува студено време, Се препорачува да се изберат потопли тонови за ѕидовите да ја апсорбираат надворешната топлина.

Користете ќебиња за да се покриете

користете ќебиња

Едноставна стратегија за да останете топло во текот на постудените месеци е да се погрижите да имате доволно ќебиња на располагање, што ќе ви овозможи да избегнете да го вклучите греењето. Софата обично е местото каде што луѓето одат барајќи засолниште од зимскиот студ, па поволно е да имате при рака голем број ќебиња да обезбеди топлинска енергија без да се направат трошоците поврзани со гас или електрична енергија.

Затворете ги и обезбедете ги прозорците

Препорачливо е да се користи леплива лента за покривање на пукнатините на прозорците што може да овозможат ладен воздух да се инфилтрира во нашите простори за живеење, со што се спречува несаканото навлегување на студ.

Истото важи и за ролетните. Препорачливо е ролетните да бидат отворени во текот на денот и затворени навечер. За да се загрее куќа без да зависи од системот за греење, препорачливо е максимално да се искористи сончевата топлина. Во текот на денот, се препорачува да ги отворите сите ролетни и да се погрижите сончевите зраци да навлезат во куќата што е можно подиректно, притоа да ги затворите сите празнини од каде што може да излезе топлината.

Напротив, ноќе најдобро е да ја затворите куќата за да ја зачувате топлината акумулирана во текот на денот. Сепак, важно е да се напомене дека точното време на отворање и затворање на ролетните не треба да се сфаќа буквално, бидејќи може да варира во зависност од специфичната структура на секоја куќа.

Се препорачуваат подебели термички изолирани завеси за оптимално задржување на топлина и енергетска ефикасност.

Облечете се топло

Како и облеката, дебелината на палтото или џемперот може да влијае на тоа колку лесно се зголемува температурата на вашето тело. Исто така, кога ги облекувате прозорците за зима, користењето подебели, понепроѕирни завеси може да има сличен ефект. Сепак, Важно е да се запамети дека прозорците се еден од главните извори на ладен воздух, така што користењето дебели завеси или дури и топлински ткаенини може да помогне да се создаде потопол простор за живеење.

Не е препорачливо креветот да се поставува премногу блиску до прозорец. Изборот на соодветен распоред на мебел е од клучно значење за да се избегнат ладни средини. На пример, кога станува збор за распоредот на спалната соба, корисно е да го поставите креветот во близина на вратата или внатрешниот ѕид наместо прозорец. На овој начин може да се избегнат можни провевки и ладни истекувања.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најдобрите трикови како да ја загреете куќата без да трошите за греење.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.