Што е и како работи сончевата топлинска енергија

Топлинска сончева енергија

Кога зборуваме за соларна енергија, првото нешто на што мислиме се соларни панели. Тоа е фотонапонска сончева енергија, можеби најпозната од сите обновливи енергии, заедно со ветрот. Сепак, постои и друг вид: соларна топлинска енергија.

Ако сакате да знаете сè за овој тип на соларна енергија, од она што е, до она што го користи, преку нејзините карактеристики, продолжете да читате

Што е соларна топлинска енергија?

Што е соларна топлинска енергија

Како што сугерира неговото име, тоа е вид на обновлива и чиста енергија што се состои во искористување на енергијата на сонцето за производство на електрична енергија. За разлика од соларните панели што се користат во фотонапонската енергија за генерирање електрична енергија од фотони на светлина што се наоѓаат во сончевото зрачење, оваа енергија го искористува ова зрачење за да загрее течност.

Кога сончевите зраци удираат во течноста, таа ја загрева и оваа топла течност може да се користи за разни намени. За да добиете подобра идеја, 20% од потрошувачката на енергија во болница, хотел или дом одговара на употребата на топла вода. Со сончева топлинска енергија можеме да ја загреваме водата со сончева енергија и да ја искористиме така што, во овој енергетски сектор, не треба да користиме фосилна или друга енергија.

Сигурно мислите дека водата на реките, езерата и акумулациите се изложени на сончево зрачење и, сепак, тие не се загреваат. И, тоа е дека за да се искористи ова сончево зрачење, потребна е посебна инсталација за да се загреат течностите, така што тие можат да се користат подоцна.

Сончевата топлинска енергија придонесува значително за намалување на трошоците, а со тоа се заштедува енергија и се намалуваат емисиите на СО2 што предизвикуваат глобално затоплување и предизвикуваат климатски промени.

Компоненти на термичка инсталација

Штом знаеме што е сончева топлинска енергија, мора да ги имаме потребните елементи за изградба на соларна инсталација што ќе ни овозможи да ги искористиме овие енергетски ресурси.

Фаќач

колектор на соларна топлинска енергија

Првото нешто што треба да има инсталација од овој тип е колектор или соларен панел. Овој соларен панел не работи исто како добро познатиот фотоволтаик. Таа нема фотоволтаична ќелија која собира фотони од светлина за да ги трансформира во енергија, туку повеќе дозволете ни да го фатиме сончевото зрачење за да започнеме со загревање на течноста циркулира во нив. Постојат различни видови на колектори и со разлики во нивната изведба.

Хидраулично коло

Хидраулично коло

Второто е хидраулично коло. Ова се цевките што го сочинуваат колото каде ќе ја пренесеме течноста за пренос на топлина што ќе се погрижи за дејството што ќе го извршиме. Колото е обично затворено во повеќето инсталации. Затоа, се зборува за еднонасочни кола, од панелот, и повратни кола, до панелот. Како ова коло да е еден вид котел за вода што придонесува за загревање на некое место.

Разменувач на топлина

Тие се одговорни за транспорт на топлината низ колото. Разменувачот на топлина ја пренесува енергијата зафатена од сонцето во водата. Тие обично се надворешни на резервоарот (наречени разменувачи на плочи) или внатрешни (серпентина).

Акумулатор

акумулатор на соларна топлинска енергија

Бидејќи побарувачката за соларна енергија не е секогаш иста, како и во фотоволтаиците, тоа бара некаков систем за складирање на енергија. Во овој случај, сончевата топлинска енергија се складира во акумулаторите. Овој акумулатор успева да складира топла вода за да ја има на располагање кога ќе ни треба. Тие се резервоари кои имаат капацитет и неопходна изолација за да се избегнат загуби на енергија и да се задржи водата топла во секое време.

Циркулациони пумпи

циркулациони пумпи

За да се пренесе течноста од едно на друго место, потребни се пумпи кои служат за надминување на падот на притисокот на кола и силите на триење и гравитација.

Помошна моќност

Кога има помалку сончево зрачење, производството на оваа енергија се намалува. Но, ова не е причината зошто и побарувачката. Соочени со овој вид на ситуација во која побарувачката го надминува снабдувањето, ќе ни треба систем за поддршка што ја загрева водата и тоа е тотално независно од Сончевиот систем. Ова се нарекува резервен генератор.

Тоа е котел кој започнува да работи во услови во кои сончевата топлинска енергија е понеповолна и ја загрева зачуваната вода.

Предмети потребни за безбедност

Важно е да имате безбедносен систем за да се осигурате дека инсталацијата работи во оптимални услови и не се влошува со текот на времето. Елементите што го сочинуваат безбедносниот систем се:

Садови за експанзија

чаши за излив

Како што знаеме, како што водата ја зголемува својата температура, така се зголемува и нејзиниот волумен. Поради оваа причина, неопходен е елемент кој е способен да го апсорбира ова зголемување на волуменот, со проширување на течноста за пренос на топлина. За ова се користат експанзиони садови. Постојат неколку видови на очила: отворени и затворени. Најкористени се затворените.

Безбедносни вентили

Вентилите се користат за контрола на притисокот. Кога ќе се достигне вредноста на притисокот поставена во процесот на калибрација, вентилот испушта течност за да се спречи притисокот да достигне потенцијално опасни граници.

Гликол

Гликолот е идеална течност за транспорт на топлината на сончевата термичка инсталација. Најмногу препорачливо е да биде антифризна течност, бидејќи во области каде што температурата е многу ниска, замрзнувањето на водата во кола може да ја уништи целата инсталација. Понатаму, течноста мора да биде нетоксична, да не зоврие, да не кородира, да има висок капацитет на топлина, да не се троши и да биде економична. Во спротивно, енергијата не би била профитабилна.

Идеално во инсталацијата од овој тип е да имате процент од 60% вода и 40% гликол.

Мијалници

Бидејќи во многу наврати водата се загрева прекумерно, важно е да имате ладилници што го спречуваат ова опасно загревање. Постојат статички ладилници, вентилатори итн.

Стапици

автоматско одводнување

Стапиците се способни да го извлекуваат воздухот што се акумулира во рамките на кола и што може да предизвика сериозни проблеми во работењето на инсталацијата. Благодарение на овие прочистувачи овој воздух може да се извлече.

Автоматска контрола

Коло за топлинска соларна енергија

Тоа е елементот што прави сè да работи правилно, бидејќи претпоставува автоматска контрола што ги мери температурите во панелите, резервоарите, програмирање, активирање на електричното ладилник (доколку постои овој систем), програмер, контрола на пумпата итн.

Со оваа информација можете да дознаете повеќе за сончевата топлинска енергија и нејзините апликации.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.