Сметката за електрична енергија ќе се намали ако бидат исполнети целите за намалување на СО2

Попуст до 55% на сметката за електрична енергија

Доколку се исполнети целите поставени во намалувањето на емисиите на СО2 Можеме да забележиме значително намалување на сметката за електрична енергија во нашите домови до 55%.

Ова се должи на силен раст на побарувачката на електрична енергија дека, произлезено од веќе неопходниот процес на електрификација за да се постигнат целите на декарбонизацијата, ќе може да се даде долгоочекуваното намалување на тарифата на електрична енергија на 35% до 2030 година и до 55% во 2050 година, според него Извештај за монитор Делоит.

Исто како што фокусот е насочен кон транспортот за да се намалат емисиите на СО2, термичките употреби што се користат во домот тие исто така се дел од овој процес.

Алберто Аморес, партнер на Монитор Делоит за време на презентацијата на наведената студија истакна:

„Не е обврска само за компаниите или администрацијата, домаќинствата исто така треба да придонесат, бидејќи градежништвото (станбени и услуги) претставува многу важен дел од потрошувачката на енергија и емисиите во земјата“.

Заради разбирање, едноставен начин да се објасни е тоа стандарден просечен дом може да ја намали потрошувачката на енергија за 40%.

Средството за да се постигне ова може да биде преку сеопфатна рехабилитација или, алтернативно, со употреба на електрична топлинска пумпа, што би значело 4 пати поевтино од рехабилитацијата.

Извештајот цитиран погоре утврдува околу 4 различни сценарија за следните неколку години:

  1. Констинуист.
  2. Електризирајте ја економијата.
  3. Конвенционално намалување.
  4. Висока електрична ефикасност.

Намалување на емисиите на СО2, цели

Сценариото со име „Висока електрична ефикасност“ е ексклузивно што може да биде дозволено да ги исполни целите поставени за декарбонизација.

Земајќи предвид многу висока електрификација на економијата и многу интензивни активности во енергетската ефикасност, таа е единствената способна да ги исполни целите за намалување на емисиите на СО2 што Европа веќе ги разгледува денес.

Сепак, гледајќи ги другите сценарија, тоа е „континуистот“ кој продолжува како што беше досега (повеќе или помалку) во однос на тежината на нафтените деривати и на останатите активности за енергетска ефикасност.

Определување на мониторот Делоит:

„Иако сценариото за„ висока електрична ефикасност “претпоставува инвестиции многу поголеми од„ континуистот “, на долг рок тоа повлекува значителни заштеди при увоз на фосилни горива, проценети на околу 380.000 милиони евра; така, декарбонизираното сценарио може да биде дури и поевтино во вкупните трошоци од „Континуистот“.

Поточно, се проценува дека сценариото „Висока електрична ефикасност“ вклучува вкупно 510.000 2017 милиони инвестиции помеѓу 2050 и 620.000 година и трошоци за увоз на јаглеводороди од околу 200.000 1 милиони, додека во сценариото „Продолжувајќи“ се достигнуваат XNUMX XNUMX милиони инвестиции и XNUMX трилион трошоци за увоз на нафта и гас “.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.