Саудиска Арабија ги исцрпува своите резерви на вода и оди кон катастрофа

Саудиска Арабија

Саудиска арабија масовно ги експлоатира своите подземни водни ресурси, за да развие земјоделство што не е прилагодено на потеклото на страшниот отпад. Брзото исцрпување на вашиот водоносни слоеви ризикува да доведе до понатамошна суша во земјата во следните години, предупредува поранешен саудиски министер за земјоделство.

Поранешниот саудиски заменик министер за земјоделство го издаде следното предупредување: „Саудиска Арабија е изложена на ризик да страда а катастрофа ако земјоделските практики не се променат. Императив е да се зачуваат подземните води “.

Саудиска Арабија е огромна земја со повеќе од два милиони квадратни километри, чие население надминува 30 милиони луѓе, но тоа е делумно пустински терен. Со помалку од 60 мм дожд годишно, слатководните ресурси се кревки и не се обновуваат бидејќи практично сите потекнуваат резервации под земја. Во Саудиска Арабија има многу малку реки и езера.

Одеднаш, достапноста на вода обновливи на земјата е помалку од 500 кубни метри по лице годишно, ситуација на воден стрес.

Арабија Саудиска Арабија тој користи просечно 5.100 литри вода по лице на ден, бидејќи 66% се увезува, и ова е многу повисоко отколку што користи која било земја во Европската унија. Овој индикатор овозможува да се измерат потребите за вода на населението до хидрат, се разбира, но и за земјоделство, за производство на добра, енергија и сл.

Не obstante, Арабија Саудиска Арабија ги троши своите резерви на вода на неодржливи проекти, конкретно земјоделство. Навистина, резервите на подземни води се намалуваат со алармантна стапка, 40% од потрошената вода доаѓа од под земја.

La криза на вода Тоа главно доаѓа од одлуката за масовно воведување на одгледување пченица во 1983 година. Ако владата конечно забрани одгледување пченица, овие полиња сега се обработуваат за да се произведе сточна храна за добиточна храна, нова Се потрошивo додека посевите наменети за човекот се многу поефикасни за да се хранат.

Покрај тоа, култури од маслиново дрво и датумите палми користат големи количини подземна вода. Вкупно, 88% од потрошената вода во земјата се користи за земјоделство.

Идеално, треба да прифатите методи на наводнување капка по капка, и не користете наводнување од поплави. За неколку децении, резервите на вода во централниот регион на Саудиска Арабија ќе се трансформираат во мочуриште, а резервите во источниот дел го следат истиот пат. За да се справи со оваа закана од суша, исламската апсолутна монархија започна да ги оданочува потрошувачка на вода на жителите, додека цените на нафтата значително опаѓаат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.