Последици од загадувањето на водата

последиците од загадувањето на водата на океаните

Планетата сè почесто не потсетува дека нема живот без вода, како што се зголемените суши кои го загрозуваат снабдувањето со вода за пиење во различни делови на светот. Различните видови на загадување на водата предизвикуваат влошување на квалитетот на овој скапоцен ресурс, што претставува закана за здравјето на планетата. За жал, поради човечките активности, водата и загадувањето се два тесно поврзани зборови. Многу луѓе не знаат добро за Последици од загадување на водата.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви ги кажеме главните последици од загадувањето на водата и неговите видови.

Видови на загадување на водата

контаминирани реки

Јаглеводороди

Излевањата на нафта речиси секогаш имаат влијание врз локалниот див или воден свет, но потенцијалот за ширење е огромен.

Маслото се прилепува на пердувите на морските птици, што ја ограничува нивната способност за пливање или летање и убива риби. Зголемувањето на излевањата на нафта и поморските излевања предизвикаа загадување на морето. Важно: маслото е нерастворливо во вода и ќе формира дебел слој масло во водата, задушувајќи ги рибите и блокирајќи ја светлината од фотосинтетичките водни растенија.

Водна површина

Површинските води вклучуваат природна вода што се наоѓа на површината на Земјата, како што се реките, езерата, езерата и океаните. Овие супстанции доаѓаат во контакт со вода и се раствораат или физички се мешаат со неа.

апсорбер на кислород

Во водните тела има микроорганизми. Тие вклучуваат аеробни и анаеробни организми. Водата често содржи микроорганизми, било аеробни или анаеробни, во зависност од биоразградливите материи суспендирани во водата.

Вишокот микроби трошат и трошат кислород, што доведува до смрт на аеробни организми и производство на штетни токсини како што се амонијак и сулфур.

Подземно загадување

Дождовницата ги испушта пестицидите и сродните хемикалии од почвата и ги апсорбира во земјата, загадувајќи ги подземните води.

Микробна контаминација

Во земјите во развој, луѓето пијат непречистена вода директно од реки, потоци или други извори. понекогаш се јавува природна контаминација предизвикана од микроорганизми како што се вируси, бактерии и протозои.

Ова природно загадување може да предизвика сериозни човечки болести и смрт на риби и други видови.

Загадување со суспендирана материја

Не сите хемикалии се лесно растворливи во вода. Тие се нарекуваат „честички“. Овие видови на супстанции можат да му наштетат или дури и да го убијат водениот живот.

Хемиска контаминација на водата

Добро е познато како различни индустрии користат хемикалии кои се фрлаат директно во изворите на вода. Агрохемикалиите прекумерно се користат во земјоделството за контрола на штетници и болести завршуваат во реки, труејќи го водниот живот, уништувајќи го биодиверзитетот и загрозувајќи го човечкиот живот.

Контаминација со хранливи материи

Многупати велиме дека водата има здрави хранливи материи за живот, па затоа не е неопходно да се прочистува. Но, наоѓањето високи концентрации на земјоделски и индустриски ѓубрива во водата за пиење ја промени целата слика.

Многу отпадни води, ѓубрива и отпадни води содржат големи количини на хранливи материи кои можат да го поттикнат растот на алгите и плевелите во водата, да ја направат неза пиење, па дури и да ги затнат филтрите.

Истекот на ѓубрива од обработливо земјиште загадува водата од реките, потоците и езерата сè до океанот. Ѓубривата се богати со различни хранливи материи потребни за растителниот свет, а добиената слатка вода ја нарушува природната рамнотежа на основните хранливи материи за водните растенија.

Последици од загадувањето на водата

пластично оштетување

Водата е загадена со лекот што го фрламе во тоалетот или маслото што го фрламе во мијалникот. Отпадот фрлен во морето и реките се други примери. Истото се случува и со микропластика, чии концентрации во океанот рапидно се зголемуваат. Според Обединетите нации, 8 милиони пластика завршуваат во океанот секоја година, менувајќи го животот на екосистемите што живеат во него.

Токму оваа меѓународна организација ја дефинира контаминацијата на водата како контаминација на водата чиј состав се менува додека не стане неупотреблива. Загадената вода значи дека луѓето не можат да го користат овој скапоцен ресурс. Ова влошување претставува сериозна закана за планетата и само ќе ја влоши сиромаштијата на најранливите.

Загадувањето на водата има катастрофални ефекти врз заштитата на животната средина и здравјето на планетата. Некои од најважните последици од различните видови на загадување на водата се: уништување на биодиверзитетот, контаминација на синџирот на исхрана, вклучувајќи го и ширењето на токсични материи во храната и недостигот на вода за пиење.

Резервите на подземните води обезбедуваат 80% од светското население. 4% од овие резерви се контаминирани. Од сите видови на загадување на водите, главните се поврзани со индустриската активност по Втората светска војна и до денес. На пример, секоја година повеќе од 450 кубни километри отпадна вода се фрлаат во морето. За да се разреди оваа контаминација, беа искористени дополнителни 6.000 кубни километри свежа вода.

Според Обединетите нации, 2 милиони тони отпадни води се влеваат во светските води секој ден. Најважниот извор на загадување е недостатокот на соодветно управување и депонирање на човечкиот, индустрискиот и земјоделскиот отпад.

Некои течности можат да контаминираат големи површини на вода во ниски концентрации. На пример, само 4 литри бензин може да загади до 2,8 милиони литри вода. Слатководните животни исчезнуваат пет пати побрзо од копнените.

Последици од загадување на водата во океанот

Последици од загадување на водата

Најзагадена поморска област е Средоземното Море. Бреговите на Франција, Шпанија и Италија се едни од најзагадените региони на Земјата. Следни на листата се Карибите, Селтичкото и Северното Море. причина? Морско ѓубре, еден од најсериозните проблеми со загадувањето во океанот. Повеќе од 60% од отпадот што пристигнува е пластика. 6,4 милиони тони пластика Секоја година завршуваат во океанот.

Ако не ја сакаме нашата планета и не преземеме акција за да го елиминираме загадувањето на водата, океаните би можеле да поминат од нашите сојузници за да ги ублажат ефектите од климатските промени на нашите непријатели. Овие големи водни тела делуваат како природни мијалници за јаглерод диоксид во атмосферата. Ова овозможува да се намалат стакленички гасови и негативните влијанија од климатската криза.

Во моментов, научниците и експертите од целиот свет не предупредуваат дека ако не ги промениме нашите навики и престанеме да го испуштаме овој загадувачки гас, животот во океаните нема да опстане поради зголемените температури, а тоа ќе биде уште еден фактор што треба да го земеме во предвид. сметка.

Исто така, недостигот на вода и хидричниот стрес се други проблеми со кои треба да се соочиме. Според проценките на Програмата на Обединетите нации за животна средина, до 2025 година, половина од жителите на планетата ќе се соочат со недостиг од овој скапоцен ресурс. Секоја капка загадена вода денес значи изгубена вода утре.

Како да се избегнат последиците од загадувањето на водата

Избегнувањето на контаминација на водата е во наши раце. Ова се некои од работите што можеме да ги направиме за да го елиминираме присуството на загадувачи во нашата вода:

 • Намалете ги емисиите на јаглерод диоксид
 • Елиминирајте ја употребата на пестициди и други видови хемикалии кои ја загрозуваат нашата природа
 • Прочистување на отпадните води
 • Не ги наводнувајте посевите со загадена вода
 • Промоција на одржлив риболов
 • Елиминирајте ја пластиката за еднократна употреба

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за последиците од загадувањето на водата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.