Полнач на батерии

наполнете ги батериите на автомобилот

Un Полнач на батерии е уред кој се користи за полнење на испразнета батерија со циркулирање на директна струја со напон малку повисок од напонот на самата батерија, во спротивна насока од струјата на празнење. На овој начин се постигнува реконверзија на оловниот сулфат во плочите, со што сулфурната киселина се враќа во електролитниот раствор, со што се зголемува нејзината специфична тежина.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за полначот за батерии, неговите карактеристики и како да го изберете најдобриот.

Работа со полнач за батерии

Полнач на батерии

Бидејќи достапниот извор на енергија беше мрежа на наизменична струја, се користеа селенски исправувачи или исправувачи составени од силиконски диоди, што овозможуваше поминување на струјата во една однапред одредена насока, како што е насоката на само позитивни полубранови. Бидејќи вредноста на мрежниот напон е значително повисока од потребната, Трансформатор се користи за намалување на напонот на вредност помеѓу 13 и 18 V. Варистор (променлив отпорник) е инсталиран во серија со колото и неговата задача е да ја регулира јачината на струјата за полнење.

Со поврзување на позитивниот пол на полначот со позитивниот пол на батеријата, негативниот пол со негативниот пол и примарниот од трансформаторот со мрежата, батеријата е на пат да се полни. Овој процес продолжува онолку долго колку што е потребно за електролитот да ја достигне идеалната специфична тежина или додека не почнат да се појавуваат меурчиња во растворот (ефектот поради ослободување на водород или кислород во близина на позитивните и негативните плочи, како струја на полнење) . е поголемо од намалувањето на малото количество кое сè уште е присутно на сегашните плочи потребни за олово сулфат).

Целосни и делумни оптоварувања

што е полнач за батерии

За да се постигне целосно полнење, струјата мора да биде ограничена; пребрзото полнење може да предизвика загревање и свиткување на плочата. Затоа, Потребен е варистор за мерење на интензитетот на струјата.

Уредот има и амперметар за постојано следење на јачината на струјата за полнење и волтметар за да се знае точно колкав е напонот на терминалите на батеријата.

Некои типови полначи за батерии се посложени од опишаните, со различна моќност (45-60 W) и работни карактеристики. Типот што се користи во електричните работилници е дизајниран да може да наполни неколку батерии во исто време, поврзани заедно во серија или паралелно во зависност од ситуацијата. Бидејќи времето на полнење не може да биде премногу долго, неопходно е да се контролира не само времето и интензитетот на струјата, туку и специфичната тежина на електролитот. За да се намали потребата за контрола, електрониката успешно имплементирала посебен тип на исправувач, чија работа автоматски се прекинува откако ќе се наполни целосно.

Тие навистина не се ништо повеќе од уреди чувствителни на напон на терминалите на батериите кои работат на таков начин што полначот на батериите автоматски се исклучува откако ќе се достигне целосниот напон на полнење.

Уредот има и амперметар за постојано следење на јачината на струјата за полнење и волтметар за да се знае точно колкав е напонот на терминалите на батеријата.

Некои типови полначи за батерии се посложени од опишаните, со различна моќност (45-60 W) и работни карактеристики. Типот што се користи во електричните работилници е дизајниран да може да наполни неколку батерии во исто време, поврзани заедно во серија или паралелно во зависност од ситуацијата. Бидејќи времето на полнење не може да биде премногу долго, потребно е да се контролираат и времето и интензитетот на струјата и специфичната тежина на електролитот.

За да се намали потребата за контрола, електрониката успешно имплементирала посебен тип на исправувач, чија работа автоматски се прекинува откако ќе се наполни целосно. Тие навистина не се ништо повеќе од уреди чувствителни на напон на терминалите на батериите кои работат на таков начин што полначот на батериите автоматски се исклучува откако ќе се достигне целосниот напон на полнење.

Видови полначи за батерии

полнач во автомобили

Главно можеме да разликуваме три типа на влечни полначи за батерии:

  • Wo wa полнач
  • Полначи со висока фреквенција (HF).
  • Повеќенапонски полнач

Ние ќе го опишеме секој вид детално.

Wo wa полнач

Wo-Wa (полнење со двоен наклон) е комбиниран метод на полнење во две фази кој обезбедува постојан напон и струја преку кои се обезбедува побрзо полнење на контролиран начин.

Тоа е најчестиот метод долги години, и иако полначите од овој тип ги надминаа своите цели, тие се повеќе се заменуваат со понови и многу поефикасни високофреквентни полначи. Многу (75% наспроти 90%)

Полначи со висока фреквенција (HF).

Полначите со висока фреквенција сè почесто се користат и малку по малку ќе стекнат основа на пазарот поради нивните високи перформанси, карактеристики и мала загуба на енергија за време на полнењето.

Вистина е дека е поскап од традиционалниот полнач, но овој дополнителен трошок е повеќе од компензиран со неговата долговечност и пониските трошоци за електрична енергија бидејќи многу подобро се претвора и не генерира напон при стартување на врвовите на оптоварување (кои опстојуваат со текот на времето), па затоа се одлична инвестиција.

Повеќенапонски полнач

Како што сугерира името, повеќенапонските полначи обезбедуваат можност за полнење на батериите на различни напони (главно 12V, 24V, 36V и 48V), што ги прави многу разновидни производи кои можат да се прилагодат на различните потреби за полнење што може да се појават. Прекувремено.

Неговиот најочигледен пандан е да биде многу свесен за типот на батеријата што треба да се полни и потребниот напон, бидејќи во најлош случај лошата конфигурација може да предизвика непоправлива штета на батеријата (како што се случува во традиционалните полначи за батерии). .

За разлика од батериите за стартување, влечните батерии ги напојуваат електричните кола или механичките компоненти, како што се електричните возила, да ги држат во континуирано движење долги временски периоди. Тие со текот на годините се широко користени во индустрискиот свет, како сложувачи или вилушкари, нудејќи им на компаниите кои избираат ваков тип на машини голема логистичка предност.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за полначот на батерии и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.