Пиезоелектричната енергија го претвора движењето на човекот во електрична енергија

Одржлив ноќен клуб во Лондон

Компанијата со седиште во Лондон, Павеген Систем, го обезбедува пиезоелектричниот систем на овој одржлив ноќен клуб во градот

Пиезоелектричните плочи се технологија што дозволува сврти ги стапките, скокови и чекори на луѓето во енергија електрична. На поопшт начин, може да се каже дека енергијата може да се генерира од притисокот што го врши едно тело врз друго, тоа е она што се нарекува механичка енергија а материјалот на кој се вложува мора да биде пиезоелектрик.

На 13 април, Мовистар изненади со рекламна кампања во која, инсталирајќи електрични пиезо плочи на подот на фудбалскиот стадион Бернабеу, произведоа 8.400 вати во секунда со која се произведуваше електрична енергија во градот Патонес де Ариба, во Мадрид, така што неговите жители можеа да го видат натпреварот Реал Мадрид-Малага на огромен ЛЕД-екран.

Користени во големи области со голем сообраќај, овие плочи се добра алтернатива на обновлива енергија а всушност веќе постојат земји како Јапонија и Израел кои се во процес на истражување, први кои произведуваат електрична енергија преку корисниците на Метро де Јапонија и вториот што го генерира со минување на автомобили што патуваат по израелските патишта. На Шпанија општините Мадрид, Кастилја Леон и Баскија се заинтересирани за пиезоелектрична енергија.

Пиезо електричните материјали се оние што произведуваат електрична енергија кога ќе бидат притиснати или подложени на триење, како на пр Кварц, Рубидио Сал де Сињета, Керамика, Пиезоелектрична керамика, Техничка керамика. Тие се природни материјали, но исто така се вештачки создадени за да се подобри нивната достапност и ефикасност.

Пиезоелектричната енергија има многу примени, но најчеста употреба што ја знаеме е палење на запалки што се создава со ударот што го произведуваме на минимална пиезоелектрична плоча што е способна да произведе искра. Друга употреба е онаа што произведува вибрации на мобилните телефони.

Употребата на овие физичко-електрични појави на одредени материјали претставува бесконечен извор на обновлива енергија со користење на човечко движење што е суровина неисцрпна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фелипе Авало dijo

  Па, јас сум студент по електроника и мислам дека ова е повеличествено, во смисла на обновлива енергија, само размислувањето за тоа колку енергија би испуштил еден град би достигнал високи нивоа и за да ги покрие своите трошоци и за повеќе градови околу нив

 2.   Кристијан Рамирез Акоста dijo

  Би било одлично да се знае точниот состав на тие плочи: Т.

 3.   Артуро Васкез dijo

  Заблуда. Тој не е „бесконечен извор“ на енергија, ниту пак човечкото движење е неисцрпна суровина.

 4.   Артуро Васкез dijo

  Додека пиезоелектричноста е реална, вие ја користите во chuficlick. Откриена е од Пјер Кири пред повеќе од 100 години. Заблудата е дека не е бесплатна. Надвор од тоа, за да се изгради уредот, потребно е да се потроши многу масло (има значителен јаглероден отпечаток и еколошки отпечаток), операцијата исто така бара енергија! ВАШАТА енергија. Да се ​​каже во физиолошка смисла, телото работи со јадење слатки и еквивалентната енергија на потрошениот шеќер е многу повеќе од она што се обновува во светлината на сијалицата. Ништо не излегува од никаде, рече граѓанинот Чианг Цу.

 5.   Исус Ернесто Рубио Завала dijo

  принцип на зачувување на енергијата

 6.   Мартин Јарамило Перез dijo

  Ефикасна и профитабилна замена на фосилни горива е измислена на големиот универзитет Меделин Колумбија.
  Новата енергија е чиста, обновлива, тивка, неисцрпна, не мора да се транспортира затоа што се произведува на истото место на потрошувачка.
  Се вика ПАСКАЛЕН ПИЕзоелектричен генератор.
  Можеме да избегнеме промена на климата и да постигнеме одржлив развој.
  Е Е ПОДОБРИ БИЗНИС ОД МАСЛОТО. НАМЕНУВАМЕ ДА ГО СПОДЕЛУВАМЕ СО НЕКОЈ ЗАинтересиран да го развива. Контакт: martinjaramilloperez@gmail.com