Памплона ќе субвенционира само-потрошувачка за вообичаени живеалишта

само-потрошувачката во Шпанија е оштетена од вишокот даноци

За жал, не е вообичаено да се најдат програми за помош фотоволтаична само-потрошувачка Кај нас. Затоа веста дека градскиот совет во Памплона ќе покрене иницијатива за поттикнување на само-консумирање кај луѓето во Памплона.

Градскиот совет на главниот град на Навара го претстави Акционен план за енергија. Проект кој ќе има буџет од 926.250 евра насочен кон создавање град со поодржлив и ефикасен модел, и намалување на енергетската зависност на градот.

Акционен план за енергија

Целта на оваа програма е да го поттикне производството на обновлива енергија во сите видови згради, и приватни и јавни. Борба против енергетската сиромаштија и намалување на енергијата побарувачка на енергија, да се обиде да промовира заштеда на енергија и енергетска ефикасност.

само-потрошувачка

Само-потрошувачка

Од овој план можеме да ја истакнеме неговата цел за зголемување на фотоволтаични инсталации во домашни и приватни домови, со што ќе се претстави помош за само-потрошувачка за приватни домови.

Акциониот план за енергетика Памплона има 22 мерки, самиот план ќе има инвестиција од 926.250 евра и ќе се изврши во текот на следната година.

домашна потрошувачка на електрична енергија

5 од овие 22 мерки ќе бидат насочени кон промовирање на само-потрошувачка во приватни домови, да се обезбедат објекти и подиректен пристап до инсталацијата на фотоволтаични панели, со цел да се генерира електрична енергија од сончевото зрачење.

енергија соларна

Целта на овие 5 мерки е да се намали Р. побарувачка на енергија на Памплона во приватни згради. Но, она што се промовира е фотоволтаична само-потрошувачка и заштеда на енергија во домовите, опцијата за продажба на вишокот енергија на мрежата не се размислува.

Соларни ќелии

до мотивира дека граѓаните инвестираат во фотоволтаична инсталација за само-потрошувачка, градскиот совет ќе претстави линија на помош за поединци.

Тие сè уште не го знаат целото писмо мал на проектот, но се претпоставува дека до 50% од инсталацијата може да биде субвенционирана.

Покрај тоа, 7 од 22 мерки се ориентирана да се зголеми обновливи енергии и само-потрошувачка во Памплона во општинските згради, размислувајќи за идејата за заедничка само-потрошувачка во официјалните згради.

Друга акција е да се подобри енергетскиот модел и намалете ја вашата побарувачка енергија на градот, за тоа енергетско образование ќе се промовира кај неговите граѓани.

За тоа, ќе се одржат различни конференции во општинските згради, училиштата, институтите и универзитетот. Покрај тоа, се одржуваат неколку работилници за да помогнат спушти ја сметката за струја, промовирање на заштеди и подигнување на свеста за тековните и идните еколошки проблеми.

Памплона не е единствената

Кабилдо де Ла Палма ќе одвои 200.000 евра помош за само-потрошувачка Поединци ќе треба да инсталираат мала фотоволтаична централа во нивниот дом.

За разлика од она што се случува во континентална Шпанија, помошта е наменета за поединци кои се обложуваат на ова обновлива енергија со моќност еднаква или помала од 10 kW моќност.

Всушност, целта на помошта е да се спроведат проекти за производство на електрична енергија со употреба на системи за фотоволтаични панели за само-потрошувачка од оние домови кои, со мрежна конекција дистрибуција, сакаат да ја намалат потрошувачката и да придонесат за заштеда на енергија.

Министерот за економска промоција, трговија, енергетика и индустрија на Кабилдо де Ла Палма, Jordорди Перез Камачо, ја потенцира одличната можност овие грантови Тие се за сите семејства кои веруваат во обновлива енергија и на овој начин помагаат во одржливоста на островот.

Европската унија се залага за промена на парадигмата

Европскиот парламент е посветен на промовирање на само-потрошувачка на обновливи извори на енергија во сите земји на Европската унија, покрај тоа што ги повика државите да „осигурат дека потрошувачите имаат право на стануваат само-потрошувачи на обновливи енергии “.

За да го направат ова, сите потрошувачи мора да бидат овластени „да се трошат себеси и да го продаваат своето вишок производство на обновлива електрична енергија, без да бидат предмет на дискриминаторски постапки и обвиненија или непропорционално што не ги одразува трошоците.

Конгресот одобри амандман со кој се бара да се дозволи потрошувачка на електрична енергија од обновливи извори на сопствено производство и што останува во нивните згради „без да бидат предмет на даноци, такси или даноци од било кој вид“. Овој амандман доби 594 гласа „за“, 69 „против“ и 20 воздржани.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.