Обновливите извори снабдуваат повеќе од 80% од енергијата во Никарагва

Ветерна моќ ШкотскаПроизводството на електрична енергија со обновливи извори во Никарагва е околу 53% од вкупниот износ, но оваа година, според министерот за енергија и рудници (МАENИ) Салвадор Мансел, има неколку дена во кои овие извори ја снабдуваат мрежата hasta un 84% на енергијата што се користи во земјата.

Ова значи, според владата, големиот потенцијал што го има земјата чисти енергии. Министерот за МАН коментира дека со месеци како ноември, април или март, кога земјата има силни ветрови, сите ветерни електрани работат со 100%, а со придонес на хидроцентрали, производството достигнува приближно 84% со обновливи извори.

Менсел додаде дека „Кога се оптимални услови обновливите извори да можат да се генерираат, тие имаат приоритет во секојдневното работење на системот и важни во управувањето со пазарот. Во земјата максимално ги користиме природните ресурси “.

Ветерници

Всушност, Мансел не исклучи дека оваа година има денови во кои е можно да се постигне пораст над 85% од генерацијата со чисти извори, иако тој инсистираше на тоа дека мора да се исполнат неколку. климатски услови да се достигне тој нов рекорд. Покрај тоа, во 2017 година беше отворена нова соларна централа од 12 мегавати во секторот Порто Сандино.

Сончева енергија

Според владата: „Имаме топлинска генерација, но тоа е за поддршка, кога има проблем, кога нема ветер, нема дожд, има проблеми во сончевиот дел, тогаш имаме термичка резервна копија да ја продолжиме енергетската услуга за населението “.

2016 година затворена на 53% стабилна генерација со обновливи извори и целта на институциите е да се зголеми оваа бројка.

Светска референца

Всушност, Никарагва продолжува да биде пример за производство на електрична енергија со обновливи извори. Неодамна, фондацијата Проектот за климатска реалност - основана во 2006 година од поранешниот потпретседател на САД, Ал Гор - ја призна земјата како од трите народи, заедно со Шведска и Костарика, кои го поставуваат патот што треба да се следи на ова поле ширум светот, што е главниот начин да се намалат емисиите на стакленички гасови.

И не е за помалку. 27.5% што претставуваа производство на обновлива енергија во 2007 година, отидоа на 52% во 2014 година и 53% во 2016 година. Големата цел на Владата е да постигне 90% во 2020 година, со јавни, приватни и мешани инвестициски проекти. Само помеѓу 2007 и 2013 година, ветер, биомаса, хидроелектрични и соларни проекти доставуваа дополнителни 180 мегавати на националната дистрибутивна мрежа за електрична енергија, за која секој ден има побарувачка од 550 мегавати.

биомаса

Енергија на ветерот во Никарагва

Како што споменавме погоре, Националниот меѓусебно поврзан систем (СИН) забележа дека во 2016 година, процентот на производство на електрична енергија со обновливи извори достигна 53%. На ветерни електрани тие претставуваа 31%, геотермални постројки 28.6%, хидроцентрали 26.8% и мелничари за шеќер 13.6%.

Во случај на енергија од ветер, најрепрезентативни проекти во земјата се Амајо I и II лоцирани во одделот за Ривас и во режија на канадскиот конзорциум Амајо СА, кои произведуваат околу 63 мегавати

Изградба на делови од турбина на ветер

Оваа година, придонесот на фотонапонска постројка што се наоѓа во Порто Сандино, во моментот е единствениот што генерира соларна енергија за дистрибутивната мрежа на земјата.

Всушност, сончевата енергија е многу присутна во земјата, но повеќе за индивидуална генерација.

само-потрошувачка

На крајот на оваа година, владата има за цел да постигне 94% електрична покриеност на националната територија. „Врз основа на развиените планови и процеси, нашата цел е да достигнеме 2021% електрична покриеност до 99 година“, рече Мансел.

Разновидност на извори

Земјата има хидроелектричен макропроект Тумарин, кој е во фаза на развој на југот на Карибите во Никарагва, според проекциите ќе обезбеди 253 мегавати, откако ќе започне со работа на крајот на 2019 година.

Цезар Замора, управител на енергетската компанија ИЦ Пауер, истакна дека посветеноста на Никарагва кон чиста енергија се појавија како решение за кризата во недостиг на електрична енергија што земјата го доживеа пред 2007 година.

„Предложен е Закон за унапредување на производството на електрична енергија со обновливи извори и со новата Влада (2007 г., Даниел Ортега) започна дијалог со претставници на енергетскиот сектор и Косеп (Врховен совет на приватно претпријатие) за да се испланира како да се излезе од таа криза “, се присетува тој.

Замора спомена дека е можно да се вбризгаат 180 мегавати енергија на ветерот во дистрибутивната мрежа, 70 мегавати геотермална енергија од комплексот Сан Јасинто-Тизате, 50 мегавати хидроелектрична енергија од проектите Ларејнага (држава), Хидропантасма и Ел Дијаманте, кои започнаа со работа минатиот декември, додека беа во биомаса Фабрика со 30 мегавати и мелници за шеќер Санта Роса и Сан Антонио стапија во функција, со 80 мегавати меѓу двете.

Обновлива енергија во Никарагва

Странски инвестиции

За Јахоска Лопез, координатор на канцеларијата на Здружението за обновливи извори на Никарагва, големиот бум на земјата во овој сектор се должи на политиките што Владата ги промовираше за да ги охрабри национални и странски инвестиции, конкретно Законот за унапредување на производството на електрична енергија со обновливи извори.

Во јуни 2015 година, наведениот закон беше изменет од Националното собрание за да ги продолжи стимулациите за нови проекти за обновлива енергија за уште три години.

Еден од аргументите што законодавците ги дадоа по тој повод беше тоа што земјата ја трансформира својата енергетска матрица се намалува тарифата за електрична енергија.

Координаторот, исто така, истакна дека технолошкиот развој има влијание, што овозможи формулирање и извршување на проекти во А. по ефикасен, покрај промовирање на социјалниот развој на одредени заедници со фокус на животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.