Обновливата револуција на Чиле и неговите соседи

Чиле

Министерот за енергетика на Чиле, Андрес Ребоledедо ги претстави амбициозните план за еволуција кон обновливи енергии во вашата земја, каде што целта е нацијата да има 70% од овој вид на снабдување до 2050 година.

Државата увери дека, „Во последните четири години, земјата започна со енергетска транзиција што ја смени матрицата на генерацијата, правејќи ја поодржливо, чиста, економична и пријателска кон животната средина ».

На овој начин, Чиле стана латиноамерикански лидер во не-конвенционални обновливи енергии (NCRE). Според горенаведеното, 17% од вкупен капацитет Во земјата тоа одговара на чисти енергии и се очекува до 2020 година да бидат комплетирани 20% од матрицата, која првично беше составена за 2025 година.

Но, можеме да прашаме, што се NCRE? Во нив е геотермална, сончева, ветерна, приливна енергија и хидроцентрали. Клучот за оваа група е тоа што тие загадуваат помалку од другите конвенционални извори на енергија и со тоа ги намалуваат емисиите на СО2.

Всушност, овие енергии заклучно со март 2014 година, одговараа само на 7% од вкупната матрица, достигнувајќи 15% на крајот на 2017 година.

Чиле

Така, авторитетот ги потенцираше длабока реформа спроведена во последниве години одговара на јавните политики дизајнирани во соработка со јавни и приватни чинители, осигурувајќи дека „енергетскиот сектор води инвестиции и успеа драстично да ги намали своите цени, е фокус на привлечност за нови бизниси и има конкуренција на повисоко ниво“.

Тој исто така увери дека постои еколошка институција со јасни и стабилни правила за странски инвестиции.

Извршниот директор на Imagen de Chile, Myriam Gomez, потврдува дека „без сомнение, имајќи матрица насочена кон обновливи енергии и ги користиме нашите природни ресурси одговорно, давајќи им одржливи чекори кон иднината, тие се клучни аспекти за имиџот на нашата земја. Всушност, според извештајот од 2017 година на меѓународниот консултантски центар Ернст и Јанг, Индекс на привлечност на земјата од обновлива енергија, земјата е рангирана на шестото место во светот меѓу нациите со најдобри можности во развојот на NCRE “.

Освен Чиле, има и други земји во Америка кои типуваат на обновливи извори

Аргентина

Аргентина исто така кој остана рамнодушен и апатичен кон обновливата револуција, започна да го крши мразот и да ја промовира сончевата енергија. На пример, во jуџуј има 100% град со соларна енергија што ја покажа промената што се случува во Аргентина. Земјата очекува да генерира 8% од нејзината национална енергетска матрица со употреба на обновливи извори за неколку години.

Мексико

Мексико оваа година ја инаугурираше последната фаза на една од најголемите соларни централи во Латинска Америка. Aura Solar I беше инсталирана во Баја Калифорнија Сур во време од само седум месеци и заклучно со септември 2013 година, таа започна да ги претвора сончевите зраци во наизменична струја, што веќе достигнува дел од земјата.

соларна енергија и светлосна цена

Оваа година, централата ќе биде отворена во целост, генерирајќи чиста енергија за да нахрани милиони Мексиканци. Неговите објекти окупираат 100 хектари индустриски парк Ла Паз. Мексиканската влада потенцира дека централата Аура Солар со 131.800 ќелии ќе го намали загадувањето за 60 илјади тони СО2 годишно.

Перу

Исто така земји како Перу промовираат употреба на соларна енергија. Предизвик на секторот е да се донесе енергија на 2,2 милиони Перуанци во руралните области преку проширување на мрежи и неконвенционални решенија како што се соларни панели, за кои ќе се додели проект за финансирање, инсталација, работа и одржување до 500 илјади соларни панели .

Други земји

En Панама, 31 компанија учествуваше на првиот тендер за набавка на големи сончеви енергии минатата година. Проектот дава тендер од 66 MW со а инвестиции од околу 120 милиони долари

Гватемала Има една од најголемите фотонапонски постројки во регионот со моќност од 5 MW и близу 20 илјади соларни панели. Оваа недела Едуардо Фонт, генерален директор на индустријата за хартија „Паинса“, рече дека планирале инвестиција од 12 милиони долари во соларна централа од 8 мегавати.

Доделена германската банка за развој (KFW) Ел Салвадор заем за 30 милиони долари за кредити на мали и средни компании за обновлива енергија, главно соларни. Владата на Ел Салвадор и трите електрични компании потпишаа четири договори за производство и снабдување со 94 мегавати соларна енергија за сума близу 250 милиони долари.

Хондурас Тоа е водечка земја во соларна енергија во цела Централна Америка и трета по раст во Латинска Америка. За кратко време, воспостави десетина соларни централи во Чолутека и други региони во земјата.

Во 2013 година Кина и Коста Рика потпиша договори за 30 милиони долари за финансирање на инсталација на 50 илјади соларни панели. Исто така, на почетокот на оваа година Институтот за електрична енергија од Костарика (ICE) го објави напредокот на пилот-планот за употреба на станбена соларна енергија, чија цел е да достигне 600 илјади потрошувачи. Во последните 7 години, 1,700 милијарди долари се инвестирани во разни проекти за обновлива енергија (меѓу другото, соларна, ветерна, хидроелектрична).

само Костарика користи обновлива енергија за производство на електрична енергија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.