Нуклеарни централи во Шпанија

нуклеарни централи во Шпанија

Знаеме дека во Шпанија работат 5 нуклеарни централи. Две од нив имаат двојни единици, така што можеме да го изброиме бројот на активни реактори вкупно како 7. Имаме и друга нуклеарна централа во состојба на прекин на работата, па затоа нејзиното затворање е неизбежно. Нуклеарната енергија има свои предности и недостатоци, како и скоро секој вид извор на енергија. На нуклеарни централи во Шпанија Тие се оние кои обезбедуваат дел од целата енергетска мешавина во нашата земја.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за нуклеарните централи во Шпанија.

Нуклеарни централи во Шпанија

локација на нуклеарните централи во Шпанија

Постојат 7 групи на производство на електрична енергија од разни видови. Од една страна, ги имаме групите за производство на електрична енергија на лесна вода под притисок и, од друга страна, оние на вриење на лесна вода. Знаеме дека по редослед, имаме листа на растенија во групата на вода под слаб притисок. Алмараз со две единици, Аско со две единици, Ванделос Втори и Трило. Ова е последната фабрика што беше лансирана во нашата земја.

Во однос на групата растенија што врие вода, ја имаме најстарата, а тоа е Санта Марија де Гарожа, проследено со Кофрентес. Овој прв е оној што е во прекин на експлоатацијата, па затоа наскоро ќе биде затворен.

Stepе анализираме чекор по чекор некои од главните карактеристики на нуклеарните централи во Шпанија.

Нуклеарна централа Алмараз

загадување

Сместено е во општината Алмараз, во Касерес на левиот брег на реката Тагус. Главно е составен од две единици што работи со помош на нуклеарен систем на производство на пареа од реактор на светлосна вода под притисок. Овој реактор се снабдува од северноамериканска компанија. Активноста на оваа нуклеарна централа започна на 1 мај 1981 година, додека втората во Алмараз Тоа го стори на 8 октомври 1983 година.

Знаеме дека обете единици планираа обновување на одобрението за експлоатација на енергија до 2027 година, соодветно на 2028 година.

Нуклеарна централа Аско

Станува збор за нуклеарна централа лоцирана во Тарагона, на десниот брег на реката Ебро. Како и претходната, исто така е составена од две единици. Секој од нив работи од нуклеарен систем за производство на пареа кој се состои од реактор на лесна вода под притисок. Истиот реактор го снабдува американската компанија Вестингхаус од САД.

Активноста на првиот реактор започна во 1984 година, додека онаа на вториот реактор беше во 1986 година. Двете единици добија обновување на одобрението за експлоатација на енергија до 2021 година во месец октомври.

Нуклеарни централи во Шпанија: Кофрентес

нуклеарна енергија

Оваа нуклеарна централа се наоѓа во Валенсија таму на опашката на резервоарот Ембаркадерос. Тие се наоѓаат на десниот брег на реката Јахар и работи со помош на систем за производство на нуклеарна пареа од реактор што врие од светлина. Има комплет за затворање што го снабдува американската компанија General Electric Company. Оваа област за ограничување е од типот МАРК 3. Атомската централа Кофрентес Започна со работа во 1985 година и се обновува до март 2021 година.

Нуклеарна централа Санта Марија де Гароша

Таа е една од најконтроверзните со еколошките групи со оглед на нејзината возраст. Сместено е во здружението на општини Вале де Тобалина на левиот брег на реката Ебро.Има систем за производство на нуклеарна пареа формиран од реактор на зовриена светлина. Исто така, има комплет за задржување на временски ограничувања MARK 1 што го снабдува северноамериканската компанија General Electric Company. Нуклеарната централа е во прекин на работата од 2013 година. Ова се должи на нејзината старост и повеќе не може да се обновува. Сега има различни третмани за континуирана работа на радиоактивниот отпад.

Нуклеарна централа Трило

Оваа нуклеарна централа се наоѓа во Гвадалахара на бреговите на реката Тагус. Има нуклеарен систем за производство на пареа формиран од реактор на лесна вода под притисок. Овој реактор има три јамки за ладење и се снабдува од германската компанија Kraftwerk Union AG. Ова растение ја започна својата активност во 1988 година и му беше доделено обновување на одобрението за експлоатација на енергија до 2024 година.

Нуклеарна централа Ванделос

Сместено е во општината L'Hospitalet del Infant, на брегот на Средоземното Море. Тие работат благодарение на употребата на нуклеарен систем за производство на пареа кој е составен од реактор на лесна вода под притисок. Овој реактор се снабдува од американската компанија Вестингхаус (САД). Неговата активност започна во 1988 година и е доделена обновување на одобрението за експлоатација на енергија до 2030 година. Може да се каже дека тоа е најмодерната нуклеарна централа со најдолг животен век.

Нуклеарни централи во Шпанија и нивните предности

Мора да се каже дека нуклеарната енергија има големи предности и малку недостатоци. Нуклеарната енергија е многу чиста за време на нејзиното генерирање, бидејќи повеќето реактори испуштаат само водена пареа. Производството на електрична енергија е ефтино и може да се генерира голема количина на енергија само со една централа. Ова е затоа што придонесот на нуклеарната енергија е моќен.

Од нуклеарните централи во Шпанија можеме да кажеме дека производството на енергија е константно. За разлика од многу обновливи енергии, производството е огромно и постојано стотици дена по ред. Можеме да кажеме и дека тоа е скоро неисцрпен вид на енергија. Постојат експерти кои сметаат дека треба да го класифицираме како обновлив, бидејќи сегашните резерви на ураниум дозволија да продолжат да ја произведуваат истата енергија како и сега со илјадници години.

Сепак, има некои недостатоци:

  • Неговиот отпад е многу опасен. Тие се опасни и за здравјето на животната средина и за луѓето.
  • Несреќите можат да бидат многу сериозни.
  • Тие се ранливи цели. Знаеме дека природните катастрофи или терористичките акти на нуклеарна централа можат да предизвикаат огромна штета.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за нуклеарните централи во Шпанија и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.