Населението на морските коњи се намалува во Медитеранот

морски коњи

Активностите на човечкото суштество се должат на експлоатација на природните ресурси сериозно оштетување на живеалиштата на многу видови, што доведува до намалување на бројот на вкупните индивидуи во популацијата и, понекогаш, дури и ставање на видовите во опасност од истребување.

Ова е она што се случува со населението во морски коњи и риба со игла во Средоземното Море. Што се случува со овие видови?

Намалување на популациите на морските коњи

Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN) предупреди за првите знаци на намалување на популацијата на морските коњи и иглите во Средоземното Море. Она што најмногу се чини дека укажува на тоа дека предизвикува вакво намалување на индивидуите е дека е во сериозна состојба на закана поради човечки активности. Уметноста на деструктивниот риболов предизвикува уништување и деградација на живеалиштата на овие видови и доведува до намалување на популацијата.

Покрај тоа, тие не само што се погодени од деградацијата на нивните живеалишта, туку затоа што многу од нив се заробени и заробени од риболов на трал. Откако ќе бидат заробени, тие не се враќаат во морето, туку се наменети за продажба во аквариуми, за традиционални лекови и како curубопитни и религиозни амајлии.

Морски коњ

Според Црвениот список на загрозени видови, скоро 15% од видовите морски коњи се во категоријата „Скоро загрозени“ во Медитеранот. Ова значи дека ако видот продолжи со овие видови закани и намалување на популацијата, наскоро ќе биде во опасност од истребување.

Информации и заштита на морските коњи

Нормално, повеќе од половина од овие видови се тешки за попис од причини за пристап и други, и немаат доволно информации за да го проценат ризикот од исчезнување. Затоа се бара понатамошно истражување на овој вид да се знае добро за неговата област на дистрибуција, трендовите на населението, можните закани и нејзината ранливост и, на овој начин, да може да носи одлуки во врска со нејзиното зачувување.

Овие два вида категоризирани како „Близу загрозени“ се во опаѓање на помеѓу 20 и 30% во последните две децении, и покрај фактот дека тие се заштитени преку Конвенцијата за меѓународна трговија со загрозени видови на дива фауна и флора (CITES).

Тие исто така се заштитени во Анекс II од Протоколот за специјално заштитени подрачја и биолошката разновидност на Конвенцијата од Барселона и, покрај тоа, некои медитерански земји, како што е Словенија, ги штитат во нивното законодавство.

Сепак, овие прописи не се доволни како и да се справат со ситуациите на придружни улоги или штети на живеалиштата предизвикани од тралирање и искоренување.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.