Мексико и неговата нова централа за биомаса

централа за биомаса во Мексико
Инаугуриран е во Веракруз, Мексико нов постројка за енергетска когенерација на биомаса. Претседателот Калдерон беше присутен на овој настан, што ја покажува важноста што му се дава на овој вид на компанија.

Со стартување на оваа фабрика, ќе биде можно да се заштедат над 3,6 милиони тони јаглерод диоксид годишно. Оваа бројка е еквивалентна на вадење приближно 70.000 автомобили од патот.

Оваа централа за биомаса Наградено е со национално признание со награда за иновации за технологијата што ја користи, нејзината суровина е багаса од трска да работи.

Енергијата на биомасата генерирана од ова растение тоа ќе биде конкурентно бидејќи ќе се плаќаат 14 центи kw / час помалку од конвенционалното.

Когенерацијата е една од Извори на енергија Што друго е заинтересирано за искористување на Мексико. Затоа, постои значителна државна поддршка што се рефлектира во постоење на помеѓу 30 или 40 слични проекти.

Мексико прави напори да произведе почиста енергија и да престане да зависи од фосилните горива и на тој начин да ги намали нивоата на загадување.

Приватни инвестиции во енергија покрај генерирање работни места кои помагаат во зајакнување на локалните економии, затоа е многу позитивно да се спроведе овој вид на зафати.

Мексико како и останатите земји од Јужна Америка Тие имаат големи можности да ги искористат обновливите извори на енергија, но нивниот развој е сè уште неповолен. Само пред неколку години, спроведувањето на Чисти технологии за производство на електрична енергија и енергија.

Енергија на биомаса може да биде релевантна алтернатива во однос на горивата и формата на производство на енергија.

Затоа е важно да се продолжи со растење и развој на индустријата за обновливи енергии во неразвиените земји бидејќи тоа ќе им помогне да ја подобрат социјалната и економската состојба на среден и долг рок. Во прилог на значително намалување на загадување на животната средина.

ИЗВОР: Проширување на CNN


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ryерик_тги dijo

  Како можам да знам повеќе за ова растение и да бидам повеќе информиран? поздрав

 2.   Хорхе Зент dijo

  Како се вика компанијата? дали продаваат на јавноста? или двајца дистрибутери?