Костарика се снабдува 300 дена само со обновливи извори на енергија

енергија на ветерот во Костарика

Костарика веќе ги исполни повеќе од 300 дена во кој нивниот електричен систем работи исклучиво со обновлива енергија, особено со хидраулична енергија.

Институтот за електрична енергија од Костарика (ICE) во изјавата посочи дека е достигната границата од 300 дена без никаква потреба за активирање на постројките за производство на топлинска енергија.

Без сомнение, тоа е историски белег за оваа земја каде што веќе имаат настани како овие, еден во 2015 година достигнува 299 дена и во 2016 година достигнува 271 ден со 100% обновлива енергија.

Според ICE:

„Бројката за 2017 година може да се зголеми во следните недели до крајот на годината“

Досега оваа година (2018) земјата веќе има производство на електрична енергија од 99,62% од неговите 5 извори на производство на обновлива енергијаСпоред податоците на Националниот центар за контрола на енергијата и цитирани од ICE, овие имаат најголема стапка од 1987 година.

За 2016 година погледнете ја сликата подолу.

Енергетска шема 2016 година Костарика

ICE изјави:

„Во 2017 година, производството на електрична енергија се засноваше на 78,26% хидроцентрали, 10,29% на ветер, 10,23% на геотермална енергија (вулкани) и 0,84% на биомаса и сонце.

Останатите 0,38% се од термоцентрали напојувани од јаглеводороди “.

Карлос Мануел Обрегон, Извршниот претседател на ICE објаснува дека:

„Оптимизацијата на матрицата ни овозможи да ја искористиме високата достапност на вода. Регулирачките резервоари ни нудат гаранција за максимизирање на употребата на променливи извори, главно проточна вода и ветер, а истовремено дозирање на придонесот на геотермалната енергија “.

Се разбира, 2017 година беше проектирана како година со зголемено производство на енергија од ветер на историјата на Костарика, сметајќи 1.014,82 GW / h од јануари, од околу 16 ветерни постројки инсталирани во земјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.