Кина го презема лидерството на Европа во обновливите извори на енергија

Сончева енергија во Кина

Претходник во обновливите извори на енергија, Европската унија, е надмината од Кина во оваа минатата година.

Евидентно е дека развојот на обновливите извори на енергија напредува ширум светот, доказ за ова се сите новости што ги имаме секој ден во RenovablesVerdes.

Ако погледнеме бргу низ блогот, можеме да видиме дека, од овие енергии, соларната и енергијата на ветерот се оние кои доживуваат забележителен бум и тие во моментов се во одлична состојба да се натпреваруваат со фосилни горива.

Меѓународната агенција за обновлива енергија (ИРАНА) ни даваат разни податоци во кои можеме да го видиме тоа вашите трошоци ќе продолжат да се намалуваат.

Аднан Амин, Генералниот директор на ИРЕНА во презентацијата на тековниот извештај во Абу Даби изјави дека:

„Оваа нова динамика укажува на значителна промена во енергетскиот систем, на пример, трошоците за фотоволтаична енергија до околу 50 проценти на глобалниот просек во следните 3 години.

„Одлуката за обновлива енергија во производството на електрична енергија не е само еколошка, туку пред сè, интелигентна економска одлука. Владите ширум светот го препознаваат овој потенцијал и промовираат енергетски системи сиромашни со јаглерод диоксид “

Кина го презема лидерството на Европа во обновливите извори на енергија

Кина напредува енормно со технологиите во иднина и развива повеќе соларна и ветерна енергија од која било друга земја на планетата.

Економистот Проф. Клаудија Кемферт, специјализиран за енергија, од германскиот институт за економски истражувања истакна:

„Кина го презема ова раководство бидејќи ги препознава огромните потенцијали на пазарот и економските предности“.

Според податоците на Bloomberg New Energy Finance, Кина финансираше околу 133 милијарди долари обновлива енергија во последната година. Повеќе од половина од овој буџет беше наменет за соларна енергија.

Според АПРЗ, Кинеската национална администрација за енергетика, фотоволтаични постројки со капацитет од околу 2017 GW беа инсталирани само во 53 година, нешто повеќе од половина од светскиот капацитет.

Германија, пионер до пред извесно време во однос на сончевата енергија, за истата година допре само 2 GW капацитет.

И тоа е дека, со својата политика на раст, Кина целосно ја замени Европа како лидер во обновливи енергии и, според Блумберг Нова енергетска финансии, во 2011 и 2017 година, тие инвестиции се намалени на помалку од половина, конкретно до 57 милиони долари.

Ханс-Јозеф Фел, Претседател на групата за енергетски набудувачи изјави:

„До 2011 година, ЕУ имаше јасна лидерска улога. Поради свои политички неуспеси, тој го испорача.

„Направена е политика за заштита на економијата на атомска енергија, јаглен, нафта и природен гас, од обновлива енергија.

Europeе се врати ли Европа?

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер изјави:

„Сакам Европа да биде лидер во борбата против климатските промени.

Земјите-членки, Европската комисија и Европскиот парламент ги проучуваат и дебатираат можните и неопходните мерки во рамките на обемниот пакет закони под наслов: „Чиста енергија за сите Европејци“.

Зграда на парламентот во Брисел

Речениот предлог на Европската комисија предвидува дека учеството на обновливите извори на енергија се искачува на 27% до 2030 година, во однос на вкупната потрошувачка на енергија (во моментов е 17%).

Главниот проблем во Европа го истакна Штефан Гсонгер, генерален секретар на WWEA (Светска асоцијација за ветерна енергија), пазарите стагнираат или се повлекуваат.

„Сега во Европа имаме најниски инвестиции повеќе од една деценија. Под овие услови, претприемачите очигледно не можат да инвестираат ниту во масовно, ниту во технолошки иновации. Како последица на тоа, иновациите се случуваат на друго место.

Ако Европа сака сериозно да го предизвика лидерството, тогаш ЕУ треба да се стреми кон барем 50% обновлива енергија во однос на вкупната потрошувачка на енергија до 2030 година “.

Доминација на Кина

Несомнено, за Кина проширувањето на обновливите извори на енергија е многу полесно отколку за Европа, бидејќи во првата земја потрошувачката на енергија е трајно зголемена.

Julулијан Шорп, од Германската индустриска и трговска комора во Брисел објаснува:

„Таму тие инвестираат во нови капацитети, без потреба да се отстранат фосилните или нуклеарните капацитети од оптек“, објаснува тој.

Во Европа, напротив, има вишок капацитети и потрошувачката на енергија, според стандардите на ЕУ, мора дури и да се намали.

Значи, обновливите извори на енергија имаат тенденција да ги истераат другите електрани од пазарот “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.