Кастилја-Ла Манча ги субвенционира обновливите извори на енергија

Финансирање на обновливи извори на енергија Кастилја-Ла Манча

29 декември Владата на Кастилја-Ла Манча го објави повикот за резолуција со кој се повикува помош за употреба на обновливи енергии, очигледно во Кастилја-Ла Манча за 2018 година.

Овој свик има за цел да продолжи да ги поттикнува обновливите извори на енергија и затоа имаат подобро намалување на емисиите на јаглерод диоксид, секогаш во корист на моделот на одржлив развој.Речената помош е насочена и кон МСП и општините, како и кон домаќинствата и заедниците на сопствениците, во случај на фотонапонска енергија или комбинација на ветер и фотоволтаик.

Додека геотермална енергија Наменет е за домови, заедници на сопственици и компании.

Повикот има околу 510.500 евра помош и ќе одвои вкупно 320.000 евра за помош на фотонапонска енергија и комбинација на ветер и фотоволтаик.

Од друга страна, тој ќе го одвои остатокот, околу 190.500 евра на поттик за геотермална енергија.

Во однос на висината на субвенциите, ќе биде 40% од подобната инвестиција, со максимална граница од 30.000 XNUMX евра по проект.

Исто така, како новина, повикот утврдува поволен критериум за оценување за оние акции лоцирани во областите на Интегрираните територијални инвестиции (ИТИ), погодени од депопулација, кои ќе бидат вреднувани со дополнителни 20 поени.

Оваа година, регионалната влада ќе посвети околу 4,5 милиони евра за унапредување на обновливите извори на енергија, како и за енергетската ефикасност, уште еден важен фактор за намалување на потрошувачката.

На ова ќе се додадат повеќе од 6 милиони доделени досега од почетокот на сегашниот законодавен дом, од кои веќе имаат корист општините, домаќинствата во Кастилја-Ла Манча и повеќе од 4.200 компании.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.