Како работи електричен мотор

Како работи електричниот мотор

Нема сомнеж дека електричните возила брзо се развиваат. Многу технологија е во развој за да се подобри ефикасноста на овие мотори. Сепак, не многу луѓе знаат Како работи електричниот мотор.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме како работи електричниот мотор, кои се неговите делови и предностите во неговата употреба.

Електрични возила

Како работи моторот на електричен автомобил?

Малку подвижни делови, едноставна и сигурна работа, нема потреба од ладење или традиционален менувач. Веќе неколку години електричните автомобили се на сечија уста. Ова беше една од најнапредните модификации во тоа време, бидејќи првиот автомобил на батерии Тој бил измислен од Роберт Андерсон во 1839 година. Сепак, тие не знаат многу за тоа како всушност функционираат електричните автомобили.

Тесла се пофали дека единствените резервоари што сопствениците на автомобили треба да ги надополнат се резервоарите за миење на шофершајбната и течноста за сопирачките. Тоа е затоа што електричниот мотор на автомобилот не генерира доволно топлина за да бара традиционален систем за ладење, не треба да ги подмачкува подвижните делови, Нема менувач со традиционална спојка, а исто така бара специфична течност за да се обезбеди нејзиниот интегритет и контрола на температурата.

Делови од електричен мотор

предностите на електричниот мотор

Пред да го разбереме принципот на работа на моторот на електричниот автомобил, треба да знаеме кои се неговите компоненти, бидејќи не можеме да најдеме клипови, цилиндри, коленесто вратило или издувни системи, само да наведеме неколку. Компонентите на електричниот систем се поделени во четири главни групи: вграден полнач, батерија, конвертор и самиот мотор. Заедно, тие се одговорни за конвертирање на електричната енергија што ја наполнуваме во батеријата преку мобилниот влез за полнење на тркалата. Ова е улогата на секоја компонента:

 • Вграден полнач: Тој е одговорен за претворање на електричната енергија од точката за полнење на наизменична струја во директна струја и нејзино акумулирање во батеријата.
 • Конвертор: задолжен за претворање на енергијата од DC во AC и обратно, во зависност од тоа дали забрзуваме или забавуваме. Тој е одговорен и за контрола на моторот според барањето на возачот.
 • Електричен мотор: ја претвора електричната енергија во движење. Во фазата на забавување, може да ја врати енергијата на сопирањето, да ја претвори кинетичката енергија во електрична енергија и да ја складира во батеријата, односно регенеративно сопирање.
 • Батерија: Тоа е уред за складирање на електрична енергија составен од мали батерии. Тоа е резервоар за гориво на електричен автомобил.

Како работи електричен мотор

делови од мотор

Внатре во моторот имаме статор, кој е статичен дел од моторот, како и различни намотки, струјата што минува низ овие намотки ќе генерира ротирачко магнетно поле во статорот. Во центарот наоѓаме ротор, кој е подвижен дел кој содржи фиксно магнетно поле. Ротирачкото магнетно поле во статорот го влече и ротира фиксното магнетно поле на роторот. Ова, пак, ги врти тркалата на електричниот автомобил низ низа брзини, со што се генерира движење.

Исто така, интересно е да се разбере како електричните возила управуваат со енергијата во различните фази на нивната употреба. Ние најдовме две различни фази, фазата на забрзување и фазата на забавување, кои се контролирани директно од возачот.

Во двата случаи, за разлика од топлинскиот мотор, електричниот мотор може да внесе енергија за да произведе движење или да ја претвори кинетичката енергија (движење) во електрична енергија за полнење на батеријата.

 • Фаза на забрзување: Во фазата на забрзување, електричната енергија во форма на еднонасочна струја се пренесува од батеријата до конверторот, а конверторот е одговорен за претворање на оваа електрична енергија од еднонасочна во наизменична струја. Ова стигнува до моторот, кој го движи роторот низ системот објаснет погоре, и на крајот станува движење на тркалата.
 • Фаза на забавување: Во оваа фаза, движењето е обратно. Оваа фаза започнува со тркалата, а тркалата се во движење откако ќе заврши фазата на забрзување, односно кога ќе ги тргнеме нозете од педалот за гас. Моторот генерира отпор и ја претвора кинетичката енергија во наизменична струја, која повторно се претвора во еднонасочна струја преку конвертор и потоа се складира во батеријата. Овој процес се јавува и при регенеративно сопирање на електрични возила.

Видови

Откако ќе дознаеме како работи електричниот мотор, ќе видиме кои се главните видови што постојат:

Мотор со еднонасочна струја (DC): sСе користи во ситуации кога е важно постојано да се прилагодува брзината на моторот. Овој тип на мотор мора да има ист број на столбови на роторот и статорот и исто количество јаглерод. Моторите со еднонасочна струја можат да се поделат на три вида:

 • Серија
 • Паралелно
 • Мешан

Мотори со наизменична струја (AC): Тоа се мотори кои работат на наизменична струја. Електричниот мотор ја претвора електричната енергија во ротациона сила преку интеракцијата на магнетното поле.

Предности на електричниот мотор

Постојат многу предности што ги дава употребата на електричен мотор во споредба со конвенционалниот. Ќе наведеме кои се главните предности:

 • Отсуството на емисии на гасови.
 • Тивко работење.
 • Леснотијата на ракување.
 • Можност за полнење во кој било штекер.
 • Можноста за нејзино полнење со обновлива енергија (енергија на ветер и сончева енергија).
 • Опција со четкан мотор со еднонасочна струја.
 • Мотори со DC четки, кои можат да имаат поле на рани или со постојани магнети.
 • Индукцискиот мотор, кој е прилично едноставен и многу ефикасен.
 • Повеќето електрични мотори можат да понудат висока моќност за кратко време.
 • Системите за електрични возила се оние кои имаат можност за регенеративно сопирање Ѕвезда и застани, (кои овозможуваат искористување на енергијата што вообичаено се губи при сопирање)

Но, најдобриот електричен мотор, Тоа е трифазен индукциски и електронски контролер со регенеративно сопирање. Мотор кој според нив може да постигне одлична автономија и практично нула загадувачки емисии.

Како што можете да видите, учењето како работи електричниот мотор може да обезбеди проширување на употребата на оваа револуционерна технологија. Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за тоа како работи електричниот мотор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.