Како да ја искористите дождовната вода

Берење на дождовница

Дождовната вода има неколку квалитети што го прават погоден за разни намени во домот. Ако живеете во провинција каде што врне многу, можете да го искористите и соберат Оваа вода да се користи подоцна е поедноставна отколку што изгледа, можете едноставно да поставите када во патио и да го оставите дождот да падне или да го подобрите систем и соберете ја дождовната вода што доаѓа од покрив од твојата куќа.

Дождовната вода што паѓа на вашиот покрив може да се канализира преку олуци насочени кон покриен сад така што вода не валкајте, само оставете ја дупката да падне од олукот. Водата ќе достигне депозит што може да биде изложен или закопан, направен од бетон или пластика или украс, а неговиот капацитет зависи од употребата што ќе и ја дадете и количината на дожд што обично паѓа во вашиот град. Неопходно е да се постави a филтер Да содржи лисја и други цврсти остатоци и друг филтер треба да спречи влегување на животни.

Еднаш во депозит ќе мора да создадете мрежа така што ќе се дистрибуира до местата на куќата каде што ви треба. Треба да биде комплементарен ресурс на оригиналната домашна мрежа, но не треба да се меша. Кога водата во резервоарот ќе истече, прекинувачот ќе овозможи циркулација на водата од нормалната мрежа. Дизајнот на мрежата за дождовница е насочен кон местата во куќата каде што сакате да ја искористите, може да се управува од bomba. Постојат компании кои ја продаваат и инсталираат оваа опрема или можете сами да го направите тоа ако имате некое знаење за водовод.

Оваа вода тоа е чисто, бесплатно, без вар, а неговата наплата не претпоставува претерани трошоци. Неговата употреба обично е наменета за без мирис, машина за перење, машина за миење садови, вода за базени, чистење на куќата и да ги направиме нашите градини (растенија и дрвја) и овоштарници семејството биди повеќе одржлив.

Во провинциите како што е Галиција, каде што обично врне често и обилно, многу семејства инсталираа системи за рециклирање на дождовница во своите домови, постигнувајќи заштеда на 50 проценти вода за пиење, предност и за домашната економија и за животната средина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Оскар dijo

    Ме интересира како да направам филтер за првата дождовна вода