Како да го изберете најдобриот фотоволтаичен систем за вашиот дом

Како да се избере најдобриот фотоволтаичен систем

Само-потрошувачката е одлична идеја да се поттикне користењето на фотоволтаичната сончева енергија и да се зголеми потрошувачката на обновлива енергија. Сепак, многу луѓе не знаат како да го изберат најдобриот фотоволтаичен систем за да ги задоволат нивните енергетски потреби. Постојат различни типови на соларни панели и системи.

Затоа, во оваа статија ќе ве научиме како да го изберете најдобриот фотоволтаичен систем за покривање на енергетските потреби на вашиот дом и кои аспекти треба да ги земете предвид.

Видови фотоволтаични панели

Како да го изберете најдобриот фотоволтаичен систем за вашиот дом

Пред да започнете да ги дефинирате видовите на достапни фотоволтаични панели, треба да знаете дека ефикасноста на фотоволтаичниот панел главно зависи од квалитетот на силиконот што го содржи. Колку е почист силициумот, толку подобро може да ја претвори сончевата енергија во електрична енергија. Затоа не е чудно што Околу 90% од фотоволтаичните соларни панели се составени од некој вид силициум.

Постојат три типа фотоволтаични панели, а главните разлики се квалитетот (т.е. чистотата на силициумот) и производството.

Монокристални силиконски фотоволтаични соларни панели

Тие се најмоќните и најефикасните фотоволтаични панели на пазарот бидејќи содржат најчист силициум. Тие се и најскапи бидејќи се направени со процесот на Чохралски, кој произведува цилиндрични блокови од многу чист силициум. Овој процес троши голема количина силициум што може да се користи во други поевтини, но помалку ефикасни соларни панели.

Тие имаат многу карактеристичен изглед. Бидејќи неговите фотоволтаични ќелии се исечени од сите четири страни за да се создадат силиконски наполитанки. Овој дизајн е направен затоа што ги намалува трошоците за производство. Овој тип на соларни панели има животен век Најдолг корисен век гарантиран до 25 години.

Поликристални силиконски фотоволтаични соларни панели

Овој тип на фотонапонски панели исто така содржи силициум како компонента, но бидејќи не го користи процесот на Чохралски, не е толку чист или скап како монокристалните фотонапонски панели. Процесот на производство на овие фотоволтаични панели вклучува истурање на сиров силикон во квадратни калапи, каде што се лади и се дели на листови составени од мали силиконски кристали. Всушност, овој процес на производство е поедноставен и троши помалку силициум, но во исто време не е многу ефикасен.

Лесно е да се направи разлика помеѓу поликристални и монокристални фотоволтаични панели бидејќи Ќелиите на поликристалните фотоволтаични панели имаат совршено правоаголна површина. Сепак, монокристалните силиконски панели може да имаат заоблени агли. Друга клучна разлика е тоа што монокристалниот силикон е потемнат од поликристалниот силикон.

Бидејќи поликристалните фотоволтаични панели се помалку ефикасни од монокристалните, потребен е повеќе простор за и двете да имаат иста моќност. Поликристалните панели се почувствителни на топлина од монокристалните; Кога температурите се многу високи, вашите системи не можат да заробат толку енергија колку што можат на собна температура, а високите температури може да влијаат на нивниот животен век.

Фотоволтаични панели со тенок филм

Тој е лидер меѓу домашните фотоволтаични панели бидејќи е најевтин од трите. Неговата ниска цена се должи на неговото поедноставно производство, бидејќи овој чист силициум не се користи во фотоволтаични ќелии.

За оние кои преферираат евтини производи, важно е да се напомене дека иако е најевтиниот фотоволтаичен панел, неговата инсталација е поскапа бидејќи мора да има посложена структура. Иако трошокот за поставување фотоволтаични панели е поголем, сепак е најекономичен.

Како да се избере најдобриот фотоволтаичен систем

соларни панели

Откако детално ги дефиниравме различните типови на соларни панели, ќе дадеме неколку совети за да научиме како да го избереме најдобриот фотоволтаичен систем за покривање на енергетските потреби на местото:

Број на ќелија и напон

Ќелиите што ги има фотоволтаичниот панел е важно да се разбере дали фотоволтаичните ќелии се користат за складирање на енергија или дали е наменет проект за само-потрошувачка на фотонапонски.

За инсталации за само-потрошувачка, Панелите се обично 36 ќелии (12V) или 72 ќелии (24V). Во зависност од капацитетот на батеријата, изберете батерија со поголем или помал број ќелии.

Излезна моќност

Овие податоци ја одредуваат способноста на панелот да генерира електрична енергија од сончевата енергија што ја прима. Овој параметар се мери под одредени услови кои ретко се појавуваат на површината каде што сакаме да поставиме фотоволтаични панели. Се разбира, оваа вредност ни помага да споредиме два панели со исти димензии.

Излезна моќност при номинална работна температура

Добрите соларни панели, покрај тоа што во нивните технички листови ја опишуваат моќноста произведена при одредени необични параметри, исто така укажуваат на моќноста произведена на повообичаени температури.

Толеранција

Излезната моќност може да варира поради различни проблеми како што се компонентите што го сочинуваат фотоволтаичниот панел. Овој податок може да се изрази како % или во W. На пример, ако имаме панел од 100 W со толеранција од +/- 5%. значи дека панелот може да произведе помеѓу 95W и 105W во зависност од неколку фактори. Ако панелот од 100 W ме чини 100 €, тоа значи дека секој Wp вреди 1 €, но ако неговата толеранција е +10%, понекогаш Wp може да ме чини 0,90 €.

Ефикасност

Тоа е параметарот за моќност кој се генерира кога фотоволтаичниот панел е зрачен со 100W/m2, а единицата е квадратни метри. Во моментов, овој параметар е високо ценет меѓу фотоволтаичните панели со високи перформанси и обично е најскап. Колку е поголем бројот на ефикасност, толку е помоќен соларниот панел.

Коефициент на температура на моќност

Коефициентот на температурата на моќноста одредува колку излезна моќност се троши во фотоволтаичен панел по степен над 25°C.

Номинална работна температура на ќелијата

Овие податоци се температурата на ќелијата на модулот при нормална собна температура (20°C) и зрачење од 800 W на метар квадратен. Односно, колку помалку ќелиите на модулот се прегреваат, толку подобри перформанси ќе има фотоволтаичниот панел. Општо земено, колку е помал NOCT, толку е поефикасен панелот.

Најдобрите фотоволтаични панели за домашна употреба

фотоволтаичен систем

Откако ќе се објаснат сите видови фотоволтаични панели и сите важни елементи што треба да ги земеме предвид во табелата за технологија на фотоволтаични панели, треба да знаеме кои фотоволтаични панели генерално треба да се купат за дом.

Препорачани фотоволтаични соларни панели за домашна употреба Тие се генерално поликристални панели, бидејќи тие немаат многу критични разлики во споредба со монокристалните панели, освен ако проектот нема значителен економски капитал.

Монокристалните панели треба да се изберат кога куќата има проблеми со просторот или се наоѓа во област со претерано високи температури, бидејќи Поликристалните панели не се спротивставуваат добро на високите температури, како што можеме да видиме во нивните технички листови.

Фотоволтаичните панели со тенок филм се препорачуваат и во домашниот сектор, но бараат поголема површина за да се произведе истата површина како поликристалните или монокристалните панели.

Се надевам дека со оваа информација ќе научите повеќе за тоа како да го изберете најдобриот фотоволтаичен систем за покривање на енергетските потреби на вашиот дом.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.