Исланд го дупчи најдлабокиот геотермален бунар на светот во срцето на вулканот

Исланд

Исланд копа најдлабокиот геотермален бунар на планетата во срцето на вулкан кој има длабочина од 5 километри за да ја искористи својата обновлива енергија.

И, тоа е дека екстремниот притисок и топлината што постојат на тие длабочини може да извлечат 30-50 MW електрична енергија од еден геотермален бунар. Исланд е светски лидер во употребата на геотермална енергија и произведува околу 26 проценти од својата електрична енергија од геотермални извори.

Инсталираниот капацитет за производство на геотермални централи беше вкупно 665 MW во 2013 година а производството беше 5.245 GWh.

Типичен геотермален бунар од 2,5 километри во исландските полиња е енергетски еквивалент од приближно 5 MW. Научниците очекуваат а прираст за десет во извонредната енергија на бунарот при дупчење подлабоко во кората на земјата. На длабочина од 5 километри, екстремен притисок и топлина над 500 степени Целзиусови ќе создадат „суперкритичен чад“ што значително ќе ја зголеми ефикасноста на турбината.

Во моментов се дупчи заедничко вложување на „Статоил“ и „Проектот за длабоко дупчење во Исланд“ (ИДДП), најжешкиот геотермален бунар во светот. на полуостровот Рејкјанес, каде последен пат еруптирал вулкан пред 700 години.

Un сличен обид пред шест години заврши во катастрофа, со апаратурата за вежба ја допира магмата на длабочина од 2,1 километар, уништувајќи ја жицата за вежба. Gesgeir margeirsson, извршен директор на матичниот проект ХС Орка, рече:

Нема гаранција дека работите одат добро, на такви длабочини сè може да се претвори во катастрофа за неколку секунди. Сето ова може да има неочекуван крај, бидејќи поради некоја причина не може да се дупчи подлабоко. Не очекуваме да ја допреме магмата, но ќе дупчиме во топла карпа. И под топла карпа, мислиме на 400 до 500 степени Целзиусови.

За следните 7 години се плановите на ИДДП дупчат и тестираат серија бунари што ќе навлезе во суперкритичните зони за кои се верува дека се присутни под три веќе експлоатирани геотермални полиња на Исланд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.