Иран ја зајакнува својата посветеност на обновливите извори на енергија

 

пониски инвестиции во сончевата енергија

По долго чекање, скоро 20 години чекање, од замислувањето на проектот, иранските власти ја инаугурираа фабриката за Соларна енергија Мокран, во источната провинција Керман. Тој е најголемиот комплекс од ваков вид во земјата и има производствен капацитет од 20 мегавати.

Според иранскиот министер за енергетика, Хамид чичијан. „До сега беа дадени понуди за вредноста на 3.600 millones долари странски инвестиции во обновливи енергии “.

Во моментов, Иран има најголем капацитет за производство на обновлива енергија на Блискиот исток, како што се ветер, геотерма, хидроелектрични и соларни; со капацитет што дури му овозможува да извезува електрична енергија. Иран има повеќе од 300 дена сонце годишно, добри ветрови за енергија на ветерот, како и разни хидроелектрани, меѓу другите обновливи извори на енергија.

Сончева енергија

Се почеста акција во сите делови на централата, што има многу лесно објаснување според германецот Ханс-Јозеф Фел, претседател на групата за енергетски набудувачи.

„Сега соларните и ветерните технологии се многу ефтини. Поевтино, таа енергија од гас, нафта, јаглен, таа нуклеарна ... и, според тоа, можеме да го замениме конвенционалниот енергетски систем со друг што е целосно обновлив во иднина “.

соларна енергија во земјоделството

Во не толку далечна иднина, Иран ќе има соларна централа од 100 мегавати, што ќе биде најголем на Блискиот исток.

Иран се смета за рај за производство и употреба на соларна енергија, има просечно 2.800 часа сонце годишно. Овој потенцијал и грантовите што ги нуди владата обезбедија безброј можности за инвестирање во оваа земја.

Калифорнија генерира премногу сончева енергија

Енергијата на ветерот

La ветерна моќ во Иран во последните години доживува раст на генерацијата на ветер и има план за значително зголемување на сегашната генерација на ветер. Иран е единствениот центар за производство на турбини на ветер на Блискиот исток.

Ветер

Во 2006 година, беа инсталирани само 45 мегавати производство на електрична енергија од електрична енергија од ветер (30-то во светот). Ова беше 40% зголемување од 32 мегавати во 2005 година. Во 2008 година, со иранските електрани на ветер во Манџил (во провинцијата Гилан) и Биналуд (во провинцијата Хорасан Разави), вкупниот 128 мегавати електрични. До 2009 година, Иран имаше капацитет за производство на електрична енергија од ветер од 130 MW.

Овој капацитет се зголемува секоја година, со отворање на нови паркови. Без понатаму, минатиот март беше инаугуриран последниот. Ова се наоѓа во градот Такестан во провинцијата Казвин и има моќност од 55 MW. Проектот беше промовиран од Група на компании МАПНА, каде што инвестираше повеќе од 92 милиони долари.

Ветер

Хидраулична енергија

Иран произведува околу 10.000 мегавати хидроенергија, што е нешто повеќе од 14% од вкупното производство од 70.000 мВ.

Богатството на нафта и гас во земјата ја одложи свеста за потребата од развој на обновлива енергија, но сега се прават планови за зголемување на производството на соларна енергија, ветер и хидро.

Една од најголемите ирански растенија е растението Сија Бише, прва хидроцентрала Пумпано складирање низ Блискиот исток, проект за четири децении

Механизмот се состои од два резервоари на реката Чалус, со брани високи 86 и 104 метри и долги 49 и 330 метри и волумен од околу 3,5 милиони кубни метри, комуницираат со мега цевки во внатрешноста на планината ја фрлаат водата со сила врз турбините во часовите на побарувачка и ја пумпаат нагоре навечер, кога има неискористена електрична енергија во мрежата.

Владата, исто така, го истакнува достигнувањето за Исламската Република “да го спроведе проектот и покрај ограничувања наметнати со меѓународни санкции" во последниве години.

Фабриката во Сија Брише чинеше околу 300 милиони евра и бараше вработување на повеќе од 5.000 работници финансиран исклучиво со ирански капитал а 90 проценти од технологијата и деловите се ирански.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.